Płacimy więcej za mniej – Nestle podnosi ceny popularnych słodyczy

Popularne batony firmy Nestle, jak KitKat, Aero, czy Yorkie mają już wkrótce gwałtownie podrożeć. Szwajcarska firma twierdzi, że w pierwszym kwartale tego roku podniosła ceny niektórych produktów o 2,1 proc.

Ze względu na coraz większy koszt ziaren kawy i kakao podrożeją popularne batony, a także produkty kawowe. Nescafe i Nespresso twierdzą, że muszą mierzyć się z rosnącymi kosztami surowców.

- Advertisement -

Zapłacimy więcej za popularne batony firmy Nestle

Szwajcarski koncern ujawnił, że na niektórych rynkach wzrost cen produktów był nawet dwucyfrowy. Niebawem także na Wyspach zapłacimy więcej za popularne batony, jak KitKat, Aero, czy Yorkie.

Co ciekawe – w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku firma odnotowała lepszy od oczekiwanego wzrost sprzedaży o 2,8 proc. Analitycy przewidywali średni wzrost na poziomie 2,5 proc.

Koncern pozostaje jednak ostrożny w swoich prognozach i obserwuje wpływ międzynarodowych napięć handlowych (związanych z cłami Donalda Trumpa) na rynek. Nestle twierdzi jednak, że ma zdolność do adaptacji w zmieniającym się otoczeniu gospodarczym. Dlatego kontynuuje strategię wzrostu poprzez podwyżki cen.

Miłośnicy czekoladowych batonów nie będą zadowoleni z podwyżek
Miłośnicy czekoladowych batonów nie będą zadowoleni z podwyżek / fot. pixabay

Płacimy więcej za mniej

Prezes grupy, Laurent Freixe ostrzegł, że firma stoi w obliczu „środowiska podwyższonej niepewności makroekonomicznej i konsumenckiej”. Podkreślił jednak, że Nestle trzyma się swoich całorocznych wytycznych, „opierając się na naszej ocenie bezpośredniego wpływu obecnych taryf i naszej zdolności do adaptacji”.

Najnowsze dane pokazują, że cena czekolady wzrosła na całej linii. Podwyżka nastąpiła o prawie 50 procent w ciągu zaledwie trzech lat. Ponadto w tym samym czasie wiele produktów sprzedaje się w mniejszych opakowaniach, przez co płacimy więcej za mniej. Proces ten niektórzy eksperci nazwali „Chocflation”.

Ceny czekolady

Jeszcze niedawno w prasie pojawiła się wiadomość, że cena czekolady rośnie szybciej niż cena masła. Ponadto – zgodnie z powyższym procesem – tabliczki czekolady stają się coraz lżejsze. Zamiast tradycyjnych 100 g mamy tylko 80 g.

Wyższe ceny związane są także z większymi kosztami uprawy. Mają na to wpływ zmiany klimatyczne, susza i choroby roślin. Plantacje kakao zmuszone są do instalowania systemów nawadniających i innych technologii, które pozwoliłyby zapobiec spadkowej tendencji produkcji.

Analitycy przewidują, że po wprowadzeniu nowych taryf Trumpa ceny czekolady wzrosną jeszcze bardziej. Jednak nadal sytuacja jest dynamiczna i trudno dokładnie przewidzieć skutki, a także to, jak bardzo uderzą one w konsumentów.

Teksty tygodnia

Zamieszanie z kartami do głosowania. Karty za granicą bez ściętego rogu?

Część wyborców zgłosiła obawy dotyczące wyglądu kart do głosowania. Polonia głosująca za granicą donosi, że ich karty nie mają ściętego rogu.

To będzie najsuchsza wiosna w historii i raczej rekordowo suche lato

Tegoroczna wiosna jest obecnie najsuchszą wiosną w historii. A brak deszczu w większości rejonów Wysp ma się utrzymać przez kolejne 10 dni.

Podwyżka wieku emerytalnego. Ale nie dla wszystkich

Od 2026 ma nastąpić podwyżka wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii z 66 do 67 lat. A pełne wdrożenie zmiany planowane jest na 2028 rok.

Elektroniczne bramki na lotniskach wracają dla posiadaczy brytyjskich paszportów

Elektroniczne bramki na lotniskach w krajach należących do UE będą znowu dostępne dla posiadaczy brytyjskich paszportów.

Szykują się zmiany w kontach oszczędnościowych. Oszczędzający oburzeni!

O reformach, zmianach i modyfikacjach w ISA mówi się od dawna. Czasami można odnieść wrażenie, że rząd UK traktuje konta ISA jako “skarbonkę na czarną godzinę”, do której sięgnie przy pierwszej okazji.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie