Podwyżka rachunków za energię w styczniu. Ile wyniesie?

W styczniu czeka nas (kolejna kwartalna) podwyżka rachunków za energię średnio o 21 funtów rocznie. Organ nadzorczy Ofgem wydał właśnie decyzję w tej sprawie.

Rachunki za energię dla typowego gospodarstwa domowego na Wyspach wzrosną o 21 funtów rocznie na początku przyszłego roku – powiadomił Ofgem.

Podwyżka rachunków od stycznia

Oznacza to, że osoby płacące za rachunki poleceniem zapłaty i zużywające przeciętną ilość gazu i prądu zapłacą 1738 funtów rocznie. Jest to wysoki poziom w porównaniu z rachunkami sprzed pandemii.

Mamy do czynienia z kolejną podwyżką rachunków od października. Kwartalny limit ustalany przez Ofgem dotyczy 26 milionów gospodarstw domowych w Anglii, Walii i Szkocji.

Organizacje charytatywne zwracają uwagę na fakt, że wiele osób będzie miało trudności z opłaceniem rachunków lub zrezygnuje z ogrzewania w najzimniejszym okresie roku.

Nowy pułap cen energii jest o 1,2 proc. wyższy od obecnego poziomu. Przełoży się to na wzrost rachunków dla przeciętnego gospodarstwa domowego o 1,75 funta miesięcznie.

Rachunki niższe od ubiegłorocznych

Pozytywną informacją jest jednak to, że obecny limit jest o 10 proc. mniejszy niż w tym samym (zimowym) okresie ubiegłego roku. Ofgem zdaje sobie sprawę jednak z tego, że wiele osób nadal będzie miało problemy z uregulowaniem rachunków.

Jak powiedział Tim Jarvis z Ofgem:

– Wiemy, że koszt energii pozostaje wyzwaniem dla zbyt wielu gospodarstw domowych. Jednakże wraz z wprowadzeniem na rynek większej liczby taryf, klienci dostępne mają sposoby na obniżenie rachunków. Dlatego prosimy o porównanie ofert i rozważenie wszystkich opcji.

Mimo że koszt każdej jednostki gazu jest objęty ograniczeniem, to całkowite rachunki nie. Dlatego też długa, mroźna zima może spowodować większe zużycie energii i wysokie rachunki.

Jak jednak twierdzą firmy energetyczne – klienci będący w trudnej sytuacji finansowej mogą liczyć na pomoc z ich strony. Formami tej pomocy jest tzw. kredyt awaryjny, fundusze na trudne sytuacje, czy nawet umorzenie częściowego zadłużenia.

Teksty tygodnia

48% ankietowanych odejdzie z pracy, jeśli stracą home office

Pracodawcy na Wyspach „ryzykują utratę najlepszych talentów”, jeśli całkowicie...

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

Ludzie chorują po wejściu do wody. Zanieczyszczenie rzek w UK przeraża

Pomimo zapewnień brytyjskiego rządu stan wód w rzekach i kąpieliskach w UK jest coraz gorszy. Zrzut ścieków sprawia, że woda staje się niebezpieczna.

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie