Podwyżka rachunków za wodę. Od kiedy będziemy płacić więcej?

Już niebawem czeka nas podwyżka rachunków za wodę i ścieki. Przedsiębiorstwa wodociągowe zapowiadają wzrost średnich rachunków powyżej inflacji.

W Anglii i Walii średni roczny rachunek za wodę i ścieki ma wzrosnąć o 6 proc. Czyli średnio o 27 funtów do 473 funtów – twierdzi organizacja handlowa dostawców Water UK. Z kolei w Szkocji rachunek ten ma wzrosnąć aż o 8,8 proc., co będzie oznaczało podwyżkę o średnio 36 funtów.

Podwyżka rachunków za wodę i ścieki

Od kwietnia tego roku średni rachunek za wodę i ścieki będzie wyższy niż ostatnia stopa inflacji wynosząca 4 proc., która odzwierciedla ogólny wzrost cen. Oczywiście indywidualne rachunki mieszkańców Wysp będą się różnić ze względu na rejon zamieszkania i przede wszystkim stan liczników.

Zarówno w Anglii jak i Walii spółki Wessex Water i Anglian Water plasują się w górnej części skali. A średnie rachunki za wodę i ścieki wzrosną odpowiednio do 548 funtów i 529 funtów. Natomiast mieszkańcy Northumbrii mogą spodziewać się najmniejszych podwyżek i średnich rachunków w wysokości 422 funtów.

Historyczne inwestycje w stan wód

Po ujawnieniu skandalu związanego z usuwaniem ścieków do rzek, przedsiębiorstwa wodociągowe w Wielkiej Brytanii poddano intensywnej kontroli. Jak powiedział David Henderson, dyrektor naczelny Water UK:

– W przyszłym roku finansowym przedsiębiorstwa wodociągowe rozpoczną rekordowe inwestycje, które będą miały na celu zabezpieczenie naszych dostaw wody w przyszłości i znaczne zmniejszenie ilości ścieków w rzekach i morzach.

Dodał, że w przyszłym roku finansowym firmy w Anglii i Walii mają przeznaczyć ponad 14,4 miliarda funtów na te inwestycje – największe w historii.

Z kolei Giles Bristow, który jest dyrektorem organizacji charytatywnej Surfers Against Sewage, opisał inwestycje jako „mały pierwszy krok na bardzo długiej drodze do wyzdrowienia”.

– To sygnał, że branża wodna w końcu budzi się ze względu na zasięg skandalu związanego ze ściekami oraz chronicznego złego stanu naszego systemu wodociągowego w Wielkiej Brytanii – dodał.

Teksty tygodnia

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

48% ankietowanych odejdzie z pracy, jeśli stracą home office

Pracodawcy na Wyspach „ryzykują utratę najlepszych talentów”, jeśli całkowicie...

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie