piątek, 20 września, 2024

Podwyżka rachunków za wodę. Od kiedy będziemy płacić więcej?

Już niebawem czeka nas podwyżka rachunków za wodę i ścieki. Przedsiębiorstwa wodociągowe zapowiadają wzrost średnich rachunków powyżej inflacji.

W Anglii i Walii średni roczny rachunek za wodę i ścieki ma wzrosnąć o 6 proc. Czyli średnio o 27 funtów do 473 funtów – twierdzi organizacja handlowa dostawców Water UK. Z kolei w Szkocji rachunek ten ma wzrosnąć aż o 8,8 proc., co będzie oznaczało podwyżkę o średnio 36 funtów.

Podwyżka rachunków za wodę i ścieki

Od kwietnia tego roku średni rachunek za wodę i ścieki będzie wyższy niż ostatnia stopa inflacji wynosząca 4 proc., która odzwierciedla ogólny wzrost cen. Oczywiście indywidualne rachunki mieszkańców Wysp będą się różnić ze względu na rejon zamieszkania i przede wszystkim stan liczników.

Zarówno w Anglii jak i Walii spółki Wessex Water i Anglian Water plasują się w górnej części skali. A średnie rachunki za wodę i ścieki wzrosną odpowiednio do 548 funtów i 529 funtów. Natomiast mieszkańcy Northumbrii mogą spodziewać się najmniejszych podwyżek i średnich rachunków w wysokości 422 funtów.

Historyczne inwestycje w stan wód

Po ujawnieniu skandalu związanego z usuwaniem ścieków do rzek, przedsiębiorstwa wodociągowe w Wielkiej Brytanii poddano intensywnej kontroli. Jak powiedział David Henderson, dyrektor naczelny Water UK:

– W przyszłym roku finansowym przedsiębiorstwa wodociągowe rozpoczną rekordowe inwestycje, które będą miały na celu zabezpieczenie naszych dostaw wody w przyszłości i znaczne zmniejszenie ilości ścieków w rzekach i morzach.

Dodał, że w przyszłym roku finansowym firmy w Anglii i Walii mają przeznaczyć ponad 14,4 miliarda funtów na te inwestycje – największe w historii.

Z kolei Giles Bristow, który jest dyrektorem organizacji charytatywnej Surfers Against Sewage, opisał inwestycje jako „mały pierwszy krok na bardzo długiej drodze do wyzdrowienia”.

– To sygnał, że branża wodna w końcu budzi się ze względu na zasięg skandalu związanego ze ściekami oraz chronicznego złego stanu naszego systemu wodociągowego w Wielkiej Brytanii – dodał.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?