Śnieg na Boże Narodzenie – czy w 2024 można liczyć na „białe święta” w Wielkiej Brytanii?

Już w październiku przedstawiciele Met Office są pytani o to, czy w tym roku w UK możemy spodziewać się „białych świąt”. Warto zwrócić uwagę na trudności w przewidywaniu pogody w okresie Bożego Narodzenia oraz na szerszy kontekst tego, w jaki sposób i na jakiej zasadzie formułowane są prognozy przez brytyjskich meteorologów.

Narodowy serwis meteorologiczny Wielkiej Brytanii apeluje do wszystkich, którzy tęsknią za śnieżną pierzynką w okresie christmas season o cierpliwość. Przede wszystkim meteorolodzy zaznaczają, że dopiero w ostatnim tygodniu przed Bożym Narodzeniem można dokładnie przewidzieć prawdopodobieństwo wystąpienia jakichkolwiek opadów śniegu w tym wielkim dniu.

Pomimo medialnych doniesień, którymi jesteśmy bombardowani już od listopada w zasadzie, warto mieć świadomość, że prognozowanie pogody nie jest tak łatwe, jak się może to wydawać z punktu widzenia laika.

Czy można spodziewać się śniegu w Boże Narodzenie w tym roku?

– Meteorolodzy nie wybierają jednego modelu, który potwierdza dane prognozy i ignorują resztę – wyjaśnia meteorolog z Met Office, Aidan McGivern, jak cytujemy za portalem „The Independent”. – Modele komputerowe są uruchamiane wiele, wiele razy, a następnie możemy wybrać obszary, w których są zgodne i obszary, w których się ze sobą nie zgadzają. Wtedy możemy dyskutować o prawdopodobnych wzorcach pogodowych i mniej prawdopodobnych wzorcach pogodowych, i tak dalej, i tak dalej – zaznacza McGivern.

Eksperci podkreślili, jak trudne jest dokonywanie tak wczesnych prognoz pogody. Warto mieć świadomość, że zaledwie ułamek stopnia temperatury „może stanowić o różnicy między realną szansą na ulepienie bałwana a zmoknięciem w deszczowy dzień”.

Meteorolodzy Met Office studzą oczekiwania

Od 1960 roku opady śniegu odnotowany przez 5% stacji pogodowych w kraju wystąpił w przypadku aż połowy okresu świąt Bożego Narodzenia. Ale czy w takim przypadku da się w ogóle mówić o „białych świętach”? Wydaje się, że nie ma to żadnego sensu i trzeba przyjąć inną miarę. Powszechnie przyjmuje się, że takie zjawisko ma miejsce w sytuacji, gdy utrzymuje się rozległa pokrywa śnieżna. Notujemy ją, gdy 40% stacji pogodowych zgłasza obecność białego puchu o godzinie 9:00.

W świetle takiej definicji z Bożym Narodzeniem upstrzonym śniegiem mieliśmy do czynienia w latach 1981, 1995, 2009 i 2010. Ogółem rzecz biorąc, rok 2010 był szczególnie wyjątkowy, bowiem biały puch zalegał bardzo powszechnie. Aż 83% stacji odnotowała takie zjawisko, co stanowi rekord w historii pomiarów.

Jak było w ostatnim czasie? W 2022 roku (technicznie!) mieliśmy do czynienia ze śnieżnym Bożym Narodzeniem, bo (w ogóle!) udało się odnotować opady śniegu. Taki pomiar miał miejsce w 9% stacji, chociaż żadna z nich nie zgłosiła zalegania śniegu na ziemi, zatem w istocie trudno mówić o „białych świętach”.

Z kolei w 2021 i 2020 tylko 6% stacji pogodowych odnotowało opady białego puchu, ale mniej niż 1% stacji zgłosiło zaleganie śniegu w 2021 i tylko 4% w 2020 roku. Ani w roku 2018, ani w 2019 nie odnotowano opadów śniegu w żadnym rejonie Wielkiej Brytanii.

Dlaczego „białe święta” na Wyspie zdarzają się tak rzadko?

Dlaczego „białe święta” na Wyspie zdarzają się tak rzadko? Odpowiadając w największym skrócie — za brak śniegu w zimie w UK odpowiada bardzo specyficzny klimat panujący na Wyspie. Śnieg jako taki należy do rzadkości, a jego opady występują regularnie jedynie w szkockich górach.

Co odpowiada za ten stan rzeczy? Wyspiarskie położenie Wielkie Brytanii, a zwłaszcza sąsiedztwo ciepłego Prądu Północnoatlantyckiego (przedłużenie Prądu Zatokowego), opływającego Wyspy Brytyjskie od północy i zachodu. Właśnie to powodują, że UK ma klimat umiarkowany ciepły, wybitnie morski. Oznacza to, że decydujący wpływ na pogodę w Londynie i Birmingham, w Cardiff i Edynburgu, w Kornwalii i hrabstwie Kent ma to, co dzieje się nad wodami Oceanu Atlantyckiego.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Petycja o podwyższenie tygodniowej emerytury państwowej

Nowa petycja internetowa domaga się od brytyjskiego rządu zwiększenia tygodniowych wypłat emerytury państwowej do 549 funtów.

Lista dostawców energii oferujących 150 funtów wsparcia w opłatach za rachunki

W ramach Warm Home Discount można zaoszczędzić kilkadziesiąt funtów na kosztach ogrzewania. Choć program jest zarządzany przez rząd UK, to środki dla gospodarstw domowych na Wyspach są przez poszczególnych dostawców energii. Których?

Polacy drugą najliczniejszą nacją w brytyjskich więzieniach

Ilu Polaków jest w brytyjskich więzieniach? Za jakie przestępstwa najczęściej odsiadują wyrok? I na jakie wsparcie mogą liczyć?

Nowe narzędzie skarbówki. Koniec z ukrywaniem dochodów z YouTube i TikToka?

HMRC niedawno wprowadziło nowe narzędzie skierowane do influencerów i...

Zapadł wyrok w sprawie zakatowania 10-letniej Sary Sharif

Śmierć dziesięciolatki, która ponad rok temu poruszyła wszystkich w końcu doczekała się sprawiedliwości. Ojciec, macocha i wujek zostali uznani winnymi. Czekają na wyrok.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie