Szpitale w Anglii odwołują tysiące operacji. Eksperci alarmują: sytuacja tragiczna!

Z danych przedstawionych przez Izbę Gmin wynika, że w ubiegłym roku odwołano 19,400 planowanych operacji. To stanowi aż 23 procent wszystkich zabiegów. Dla porównania, dekadę temu odsetek ten wynosił jedynie 7 procent.

Problemy w brytyjskiej służbie zdrowia. Izba Gmin na zlecenie opozycji przedstawiła niepokojące dane. Niemal ćwierć planowanych operacji w szpitalach National Health Service (NHS) w Anglii została odwołana w ostatniej chwili. Dodatkowo, ustalenie nowych terminów trwało więcej niż wymagane 28 dni.

- Advertisement -

Odwołane operacje w Anglii – gdzie jest najgorzej?

Najgorzej sytuacja wygląda w przypadku University Hospitals of Leicester – 942 odwołane operacje. Na drugim miejscu znalazło się Surrey and Sussex Healthcare – 710 odwołanych operacji. Od 2015 roku 108 placówek NHS trust złożyło pełne raporty dotyczące przeprowadzanych zabiegów. W 73 przypadkach liczba odwoływanych operacji wzrosła.

Helen Morgan, rzeczniczka Liberalnych Demokratów ds. zdrowia i opieki społecznej twierdzi, że rząd nie interesuje się dobrem pacjentów. – Pacjenci są pozostawieni na lodzie, zmuszeni do czekania w bólu na operacje, które potencjalnie uratują im życie. Każde opóźnienie to kolejne miesiące ich cierpienia – twierdzi.

Morgan oskarża partię rządzącą o to, że nie radzi sobie ze skutkami cięć budżetowych, które wcześniej wprowadzili konserwatyści. Dodała, że to „niszczycielska spuścizna dekady cięć budżetowych konserwatystów”, której Partia Pracy nie potrafi naprawić. W rzeczywistości cenę za brak inwestycji w infrastrukturę szpitalną i reformę opieki społecznej płacą pacjenci.

Rząd planuje ogromne inwestycje w służbę zdrowia

W tym samym czasie Departament Zdrowia i Opieki Społecznej (DHSC) ogłosił inwestycję o wartości 70 mln funtów. Ma ona sfinansować zakup aparatów do radioterapii dla 28 szpitali. Projekt planowo ruszy w sierpniu. Władze twierdzą, że dzięki temu aż 4,5 tys. pacjentów z nowotworami otrzyma szybszą pomoc w leczeniu.

DHSC szacuje, że ten sprzęt pozwoli przeprowadzić aż 13 tys. zabiegów, które obecnie nie dochodzą do skutku z powodu awarii. Do marca 2027 roku maszyny te mają pozwolić na przeprowadzenie dodatkowych 27,5 tys. zabiegów rocznie.

19,400 operacji odwołanych w Anglii w 2024 roku
fot. Getty Images – Prawie jedna czwarta planowanych operacji w Anglii odwołana

Eksperci: to wciąż za mało

Profesor Pat Price, przewodnicząca Radiotherapy UK, mówi że nowa aparatura jest mile widziana, jednak to nie wystarczy.

– Brutalna prawda jest taka, że w ten sposób zastąpimy ledwie połowę przestarzałych maszyn w publicznej służbie zdrowia – tłumaczy.

Dodaje też, że długi czas oczekiwania na leczenie nowotworu jest smutną rzeczywistością. O tragiczną sytuację w kwestii odwołanych operacji w Anglii obwinia brak inwestycji w sprzęt i personel.

– Jeśli ministrowie nie poprą zmian odpowiednimi długoterminowymi inwestycjami, wielu pacjentów nadal będzie czekać. Część z nich umrze, a dałoby się tego uniknąć – mówi.

Służba zdrowia w Anglii – problemem są lata zaniedbań

Rzecznik Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej potwierdza, że lata niedofinansowania publicznej służby zdrowia doprowadziły do tego, że sprzęt jest przestarzały. To z kolei sprawia, że tysiące pacjentów w całym kraju musi odwoływać operacje.

Dodaje, że wciąż jest wiele do zrobienia, ale plany rządu sprawiają, że National Health Service jest na najlepszej drodze do uleczenia.

Teksty tygodnia

Nowe przepisy universal credit wykluczą wielu chorych?

Organizacje charytatywne alarmują, że planowane cięcia w ramach zasiłku Universal Credit poważnie uderzą w osoby z niepełnosprawnościami. Tymczasem rząd jeszcze niedawno zapewniał, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca.

Ile osób w Wielkiej Brytanii nie płaci podatku lokalnego i co za to grozi?

Ile osób w UK nie płaci podatku lokalnego i jakie są tego przyczyny? Co grozi za dług oraz jak wyglądają średnie stawki?

Pasożyty i gronkowce. Jak bezpieczne są publiczne baseny?

Baseny istnieją w UK i USA od 19-tego wieku. Od tamtej pory istnieją problemy z utrzymaniem ich w odpowiednim stanie. Nawet teraz, kilkaset lat później, wciąż jest to wyzwanie. Zarówno publiczne baseny, jak i te prywatne mogą być wylęgarnią dla bakterii.

Imigranci na brytyjskim rynku pracy. Jak wygląda obecnie sytuacja?

Migration Observatory opublikowało dane dotyczące imigrantów na brytyjskim rynku pracy. A konkretnie tego, jaką najczęściej wykonują pracę.

Pożar w Londynie. Człowiek wyskoczył z drugiego piętra, aby uciec przed ogniem

W nocy z wtorku na środę w Londynie wybuchł pożar. Z żywiołem walczyło dziesięć zastępów straży pożarnej oraz blisko siedemdziesięciu strażaków. Ogień pojawił się w budynku mieszkalnym. Świadkowie relacjonują, że widzieli osobę wyskakującą przez okno.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie