Taksówki bez kierowcy już w 2026 roku wyjadą na ulice

Firmy będą mogły testować w UK komercyjne usługi transportowe bez człowieka w fotelu kierowcy. Już w przyszłym roku autonomiczny samochód, taki jak np. taksówka albo pojazd pełniący funkcję autobusu, będą mogły legalnie poruszać się po drogach w Anglii.

Dalsze rozszerzenie zastosowania tej technologii będzie możliwe po pełnym wdrożeniu ustawy o pojazdach zautomatyzowanych, co zaplanowano na drugą połowę 2027 roku. Nowe przepisy pozwolą na komercyjne wykorzystywanie autonomicznych środków transportu i na sprzedaż oraz codzienne użytkowanie takich pojazdów przez osoby prywatne.

Jak działa autonomiczny samochód, czyli pojazd bez człowieka za kierownicą?

Większość współczesnych pojazdów autonomicznych bazuje na tradycyjnych konstrukcjach, wzbogaconych o zaawansowane technologie obserwacyjne. Podstawowymi elementami takiego auta są m.in.:

- Advertisement -
  • Radar, który wykrywa przeszkody za pomocą fal radiowych,
  • LiDAR, wykorzystujący światło lasera do skanowania otoczenia,
  • GPS, czyli system nawigacji lokalizujący pojazd na mapie,
  • Widzenie komputerowe, umożliwiające interpretację obrazu i podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym.

Dzięki połączeniu tych technologii pojazd może samodzielnie poruszać się po drogach, ponieważ reaguje na sygnalizację świetlną, znaki drogowe, pieszych i inne samochody.

Wsparcie dla seniorów, osób z niepełnosprawnościami i mieszkańców prowincji

Minister transportu Heidi Alexander zaznaczyła, że „autonomiczne samochody to przyszłość transportu”. Ich rozwój może dać konkretne korzyści gospodarcze zarówno dla rynku pracy, jak i dla inwestorów.

autonomiczne samochody
Autonomiczne taksówki będą wsparciem m.in. dla mieszkańców prowincji / fot. Getty Images

Autonomiczne pojazdy to techniczna innowacja, ale i rozwiązanie, które może realnie poprawić jakość życia wielu ludzi. Rozwój tej technologii może zwiększyć dostęp do edukacji i usług. To przydatne zwłaszcza dla osób starszych, z niepełnosprawnościami lub mieszkających w miejscach o ograniczonym transporcie publicznym. Dzięki autonomicznym środkom transportu dotarcie do szkoły, lekarza czy urzędów będzie prostsze.

Autonomiczna rewolucja napędzi gospodarkę – miliardy funtów w grze

Według szacunków DfT do 2035 roku sektor autonomicznych pojazdów może stworzyć w Wielkiej Brytanii nawet 38 tys. dodatkowych miejsc pracy i wygenerować przychody sięgające 42 miliardów funtów.

Warto przypomnieć, że pierwszy autonomiczny samochód pojawiło się już w 1977 roku. Skonstruowali je naukowcy z japońskiego Laboratorium Inżynierii Mechanicznej Tsukuba. Pojazd poruszał się po specjalnie oznaczonym torze, wykorzystując dwie kamery i osiągając prędkość do 30 km/h. To prototyp, który otworzył drogę do współczesnych przełomowych osiągnięć.

Przeczytaj także

Narkotyki w jajkach Kinder

Przemytnicy narkotyków miewają wyjątkowe sposoby na ukrycie nielegalnych substancji. I choć czasami pomysły mogą rozbawić, nie można zapominać, że gra toczy się o ludzkie zdrowie i życie.

Kolejne ulice na West End będą strefami ograniczonego ruchu

Kolejna ulica w West End ma zostać przekształcona w deptak. Zgodnie z planami, istniejąca strefa ograniczonego ruchu zostanie rozszerzona. Kierowcy i taksówkarze wyrażają swoje niezadowolenie z tych zmian.

Ile osób w Wielkiej Brytanii nie płaci podatku lokalnego i co za to grozi?

Ile osób w UK nie płaci podatku lokalnego i jakie są tego przyczyny? Co grozi za dług oraz jak wyglądają średnie stawki?

Ilu imigrantów zostało w UK po wygaśnięciu wiz? Home Office tego nie wie

Home Office nie wie, czy imigranci opuszczają Wielką Brytanię, czy zostają, aby nielegalnie pracować po wygaśnięciu wiz.

Imigranci na brytyjskim rynku pracy. Jak wygląda obecnie sytuacja?

Migration Observatory opublikowało dane dotyczące imigrantów na brytyjskim rynku pracy. A konkretnie tego, jaką najczęściej wykonują pracę.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport