Właściciele restauracji w UK zostaną zmuszeni do przekazywania pracownikom wszystkich napiwków? Jest na to szansa

Fot. Getty

W parlamencie brytyjskim pojawiła się nowa propozycja, by właściciele restauracji, pubów czy hoteli byli zobowiązani przekazywać swoim pracownikom wszystkie pozostawione dla nich napiwki. Niestety wielu pracodawców wciąż potrąca pewną część z pieniędzy pozostawionych pracownikom przez klientów. 

- Advertisement -

Projekt ustawy Tips Bill został przedstawiony w parlamencie przez konserwatywnego deputowanego Deana Russella. Chodzi o to, by zagwarantować ustawowo wszystkim pracownikom z branży hospitality prawo do otrzymania całości napiwków zostawionych im przez zadowolonych z obsługi klientów. W projekcie ustawy znalazł się nie tylko zakaz zatrzymywania przez pracodawców części napiwków przeznaczonych dla pracowników, ale też propozycja dotycząca sposobu dzielenia napiwków między pracowników. – Kiedy przyjrzymy się roli, jaką wiele osób odgrywa podczas pracy w barach, restauracjach itd., to zobaczymy, że napiwki są często postrzegane jako część wynagrodzenia – słusznie lub nie. Zawsze źle się czułem z tym, że właściciele lokali zabierają napiwki przekazane przez klientów bezpośrednio danej osobie lub całemu personelowi, twierdząc, że 'właściwie jest to część zapłaty za to, co klienci dostają' – zaznaczył deputowany Russell. 

 

 

 

Napiwki w UK są ważne

Poseł Partii konserwatywnej i pomysłodawca Tips Bill uważa, że walka o prawa pracowników restauracji, barów, pubów czy hoteli jest teraz szczególnie ważna z uwagi na spustoszenie, jakiej w branży hospitality dokonała epidemia koronawirusa. – Ideą przyświecającą ustawie Tips Bill jest to, że musi koniecznie istnieć jakaś zasada lub przepis, lub prawo, które gwarantują, że jeśli ktoś otrzyma napiwek, to może go zatrzymać i że nie musi go przekazywać firmie [w której pracuje]. Albo musi istnieć porozumienie co do tego, w jaki sposób te napiwki są dzielone (…). Celem ustawy, o ile uda mi się ją przeforsować, jest zagwarantowanie, by napiwki trafiały do rąk ludzi, którym zostały dane. A firmy nie mogą zakładać, że mają prawo decydować o tym, komu należy się napiwek – dodał Dean Russell.  

Teksty tygodnia

Roboty będą przeprowadzać operacje. Wszystko po to, aby ciąć koszty

Coraz więcej osób korzysta z zalet operacji przeprowadzanych przez roboty. Przykładem jest matka czwórki dzieci, która po histerektomii wróciła do domu już po 24 godzinach. Taki szybki powrót do zdrowia możliwy był właśnie dzięki zastosowaniu robotyki.

Podwyżka Council Tax. O ile wzrośnie podatek lokalny?

Z przedstawionego przez kanclerz skarbu przeglądu wydatków wynika, że Council Tax wzrośnie o 5 proc. rocznie, aby pokryć koszty usług lokalnych.

Taksówki bez kierowcy już w 2026 roku wyjadą na ulice

Firmy będą mogły testować w UK komercyjne usługi transportowe bez człowieka w fotelu kierowcy. Już w przyszłym roku autonomiczne taksówki oraz tego typu pojazdy pełniące funkcję autobusów będą mogły legalnie poruszać się po drogach w Anglii.

Spending review 2025: Rząd zapowiada budowę setek tysięcy tanich domów

W środę w brytyjskim parlamencie przedstawiono plan wydatków publicznych (spending review). Kanclerz skarbu Rachel Reeves ogłosiła, że w ramach pakietu o wartości 39 miliardów funtów rząd zamierza w ciągu najbliższych dziesięciu lat wybudować setki tysięcy tanich mieszkań.

Podatek dochodowy. Emeryci mogą zaoszczędzić tysiące funtów

Emerytura często kojarzy się z czasem odpoczynku, ale to nie oznacza końca obowiązków podatkowych. Aby skutecznie zarządzać swoimi finansami, emeryci powinni dobrze rozumieć, jak działa podatek dochodowy.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie