Brexit nie taki straszny? Projekt Partnerstwa Kontynentalnego korzystny dla polskich przedsiębiorców!

Jak uregulować stosunki gospodarcze między Wielką Brytanią i krajami Unii Europejskiej po Brexicie? Eksperci belgijskiego think tanku Bruegel przygotowali projekt Partnerstwa Kontynentalnego, który mógłby tylko nieznacznie zmodyfikować zasady współpracy Unii ze Zjednoczonym Królestwem. Na projekcie tym skorzystaliby także polscy przedsiębiorcy, którzy nadal mogliby z powodzeniem prowadzić na Wyspach swój biznes.

Partnerstwo Kontynentalne mogłoby pogodzić interesy krajów unijnych i Wielkiej Brytanii po Brexicie. Partnerstwo takie zagwarantowałoby Brytyjczykom pełny dostęp do unijnego rynku i ograniczenie swobody przepływu osób, natomiast krajom wspólnoty zapewniłoby rekompensatę pieniężną za zgodę na takie właśnie rozwiązania. W ramach Partnerstwa Kontynentalnego utworzona zostałaby również specjalna Rada, gdzie debatowano by nad propozycjami regulacji unijnych (np. odnośnie jednolitego rynku), a Wielka Brytania (podobnie jak inne kraje Partnerstwa spoza Unii) mogłaby zgłaszać niewiążące poprawki do wszelkich projektów.

- Advertisement -

Agnieszka Moryc z Admiral Tax twierdzi, że Partnerstwo Kontynentalne byłoby zbawienne również dla polskich przedsiębiorców, którzy nadal mogliby korzystać z trzech swobód: nieograniczonego przepływu dóbr, usług i kapitału. – Gdyby utworzone zostało Partnerstwo Kontynentalne albo coś na jego wzór, to Polacy nadal mogliby zakładać i prowadzić firmy w UK, korzystając z bardzo przyjaznego na Wyspach prawodawstwa, niskich podatków i z rożnych swobód gospodarczych – mówi Moryc.

Powstanie czegoś na wzór Partnerstwa Kontynentalnego jest nadzwyczaj prawdopodobne, ponieważ Wielka Brytania nie może sobie pozwolić na odpływ przedsiębiorstw i kapitału. – Doskonałe warunki do prowadzenia biznesu są od dawna wielkim atutem Wielkiej Brytanii, dlatego nawet w przypadku Brexitu rząd zrobi wszystko, żeby zatrzymać dobrze prosperujące tutaj firmy. Po powstaniu Partnerstwa Kontynentalnego Polacy nie mieliby się zatem czego obawiać, ponieważ przy zachowaniu trzech unijnych swobód – z wyłączeniem tylko swobody przepływu osób, mogliby oni nadal z powodzeniem sprzedawać swoje dobra i świadczyć różnego typu usługi – uspokaja Moryc.

Teksty tygodnia

Świadczenie PIP: Oto kto straci najwięcej przez nowe przepisy

Dane Ministerstwa Pracy i Emerytur pokazują, że zmiany w przepisach dotyczących świadczeń mogą pozbawić około 1,2 miliona osób pieniędzy z Personal Independence Payment (PIP).

Najwyższa w historii kwota do wygrania! 208 milionów funtów w puli

208 milionów funtów - to kwota jaką można wygrać w nadchodzącej loterii. To niewyobrażalna kwota. Kiedy losowanie?

Bijatyka w samolocie Ryanaira. Agresywny pasażer zapłaci ponad 20 tys. zł

Do dramatycznych scen doszło w październiku ubiegłego roku na pokładzie samolotu Ryanair lecącego z Krakowa do Paryża. Tuż po starcie jeden z pasażerów pod wpływem alkoholu zaczął zachowywać się agresywnie. Jego zachowanie zmusiło załogę do awaryjnego powrotu na lotnisko.

Toksyczne powietrze w Wielkiej Brytanii truje i kosztuje

Wielka Brytanie zmaga się nie tylko z dziurą budżetową, rzekami przypominającymi ścieki, ale także ze złą jakością powietrza. To zdaniem lekarzy truje mieszkańców UK każdego dnia.

Lepszy zasięg dla użytkowników. Na fuzji Vodafone i Three skorzystają miliony ludzi

Fuzja dwóch gigantów rynku telekomunikacyjnego w Wielkiej Brytanii – Vodafone i Three – przynosi realne zmiany dla użytkowników. Po zatwierdzeniu transakcji o wartości 15 miliardów funtów nowo powstała sieć VodafoneThree zapowiedziała szereg korzyści dla klientów, które mają być wprowadzone w najbliższych tygodniach.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie