Tradycyjnie, na początku nowego roku można spodziewać się znaczących zmian finansowych. O czym trzeba pamiętać, „zaczynając” nowy rok pod tym kątem? Najważniejsze zmiany finansowe w UK – oto ich zestawienie.
Z dokładnością do miesiąca na łamach „Polish Express” opisujemy zmiany finansowe, które mają miejsce na Wyspach. Sylwester już za nami, rok 2025 się już rozpoczął. Nastał zatem ten moment, gdy piszemy o wszystkim tym, co jest ważne i istotne, dla osób mieszkających w Wielkiej Brytanii pod kątem finansowym.
Co i w jaki sposób uderzy w nasze portfele? Co konkretnie się zmienia, na czym będzie można zyskać, a na czym stracimy? O jakich zmianach, zdarzeniach czy terminach warto pamiętać? Co wziąć pod uwagę planując swoje wydatki i budżet w najbliższym czasie? Zapraszamy do lektury!
Zmiany finansowe w styczniu 2025:
1 stycznia – podniesienie limitu cen energii
Od Nowego Roku weszła w życie podwyżka Ofgemu dotycząca pułapu cen energii. „Price cap” wzrósł z poziomu 1717 do 1738 funtów rocznie. Ta kwota dotyczy gospodarstwa domowego, które zużywa średnią ilość energii i płaci poleceniem zapłaty. Rzecz jasna rachunek może być wyższy lub niższy, w zależności od tego, ile dana rodzina gazu i prądu zużywa.
Ofgem aktualizuje swój pułap cenowy co trzy miesiące, więc zmieni się on ponownie w kwietniu, lipcu i październiku. Energetyczny limit cenowy obejmie 26 milionów gospodarstw domowych w Anglii, Walii i Szkocji.
Więcej na ten temat pisaliśmy w osobnym tekście: Ceny energii rosną. Weszła w życie nowa podwyżka Ofgemu
1 stycznia – zmiana limity cen biletów autobusowych
„Zamrożenie” cen biletów autobusowych w Anglii zostało przedłużone przez rząd Partii Pracy. W roku 2025 limit cenowy w tym zakresie wzrośnie z 2 do 3 funtów. Przypomnijmy, rząd kierowany przez torysów we wrześniu 2022 roku podjął decyzję o „zamrożeniu” cen biletów autobusowych w Anglii.
Wprowadzone zmiany weszły w życie w styczniu 2023. W założeniach tej inicjatywy realna obniżka kosztów korzystania z komunikacji zbiorowej miała wynieść około 30% i miała przyczynić się do złagodzenia rosnących kosztów utrzymania w UK. Program początkowo tymczasowy, miał obowiązywać jedynie przez trzy miesiące, ale później został przedłużony. Będzie obowiązywał przez cały 2025.
Więcej na ten temat pisaliśmy w osobnym tekście: Keir Starmer potwierdza „zamrożenie” cen biletów autobusowych w 2025.
1 stycznia – koniec ulgi podatkowej VAT dla szkół prywatnych
Stawka VAT wynosząca standardowe 20% zostanie dodana do opłat za czesne w szkołach prywatnych na terenie UK od 1 stycznia 2025. Podatek będzie miał zastosowanie do wszystkich płatności za semestr styczniowy dokonywanych już od 29 lipca 2024 roku.
Więcej na ten temat pisaliśmy w osobnym tekście: Zniesienie zwolnienia z podatku VAT szkół prywatnych – wszystko, co trzeba wiedzieć.
15 stycznia – dane dotyczące inflacji
Pierwsza aktualizacja dotycząca stopy inflacji w UK w tym roku zostanie opublikowana 15 stycznia przez ONS. Obecnie nadal znajduje się powyżej celu inflacyjnego określonego przez Bank Anglii na poziomie 2%. Inflacja w UK wynosi 2,6%.
29 stycznia – ostateczny termin płatności Winter Fuel Payment
Tego dnia mija ostatni termin płatności Winter Fuel Payment. Jeśli dana osoba nie otrzymała środków w ramach tego wsparcia, powinna skontaktować się z Winter Fuel Payment Centre.
Winter Fuel Payment obecnie nie jest już zasiłkiem, który należy się wszystkim emerytom. Aby otrzymać pomoc w tej formie, trzeba otrzymywać świadczenie zależne od dochodów, takie jak Pension Credit.
31 stycznia – ostateczny termin Self-Assessment
W Wielkiej Brytanii do wyboru podatników są dwa terminy na złożenie Self-Assessment. Termin na wysłanie zeznania podatkowego w formie papierowej mija w dniu 31 października. Termin na wysłanie zeznania podatkowego przez internet mija w dniu 31 stycznia. Ostatni dzień stycznia to także ostateczny termin na zapłatę należnego podatku.
Więcej na ten temat pisaliśmy w osobnym tekście: Zbliża się termin Self Assessment. Kto musi złożyć deklarację podatkową?