Od 20 maja w UK nie będzie można kupić cienkich i mentolowych papierosów. Co jeszcze zmieni się w sytuacji palaczy?

Fot. Getty

Nadchodzą ciężkie czasy dla palaczy – zgodnie z unijną dyrektywą tytoniową przyjętą w 2014 r. ze sklepów w UK, a także w innych krajach Unii Europejskiej, znikną zarówno papierosy cienkie i mentolowe, jak też aromatyzowany tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Celem dyrektywy jest zmniejszenie liczby nałogowych palaczy w Europie, a zwłaszcza zniechęcenie do sięgania po wyroby tytoniowe ludzi młodych. 

- Advertisement -

Od 20 maja tego roku wprowadzony zostanie bezwzględny zakaz sprzedaży papierosów cienkich i mentolowych, a także tytoniu do samodzielnego skręcania papierosów o charakterystycznym aromacie, czyli o zapachu lub smaku innym niż zapach lub smak tytoniu. Dodatkowo w UK nie będzie też można kupić żadnych „nakładek”, dzięki którym można by zmienić smak i zapach tradycyjnych papierosów. 

Czytaj też: Nie ignoruj wytycznych dotyczących dokładnego MYCIA RĄK dla ochrony przed koronawirusem! To zdjęcie pokazuje DLACZEGO

Eksperci z organizacji walczących z uzależnieniem od nikotyny twierdzą, że unijna dyrektywa ma szansę przyczynić się do zmniejszenia liczby palaczy w Europie, a zwłaszcza liczby młodych palaczy. – Naturalnie trudno jest wdychać dym i dla wielu [ludzi], którzy palą po raz pierwszy, jest to odrażające, ale oni to przetrzymują i wtedy się uzależniają. Istnieją dowody na to, że papierosy mentolowe rozluźniają drogi oddechowe, a ich smak maskuje szorstkość dymu, dlatego młodszym ludziom łatwiej jest zacząć palić. Natomiast absolutnym mitem jest to, że papierosy mentolowe są dla nas lepsze. Wszystkie papierosy są szkodliwe, a papierosy mentolowe są tak samo niebezpieczne jak zwykłe papierosy – powiedziała Amanda Sandford z Action on Smoking and Health.

Nie przegap: Londyńczycy prześcigają się w pomysłach na maski antykoronawirusowe

Nowe prawo spotkało się ze zrozumiałą niechęcią, a nawet wrogością ze strony palaczy. I to nie tylko zresztą w Wielkiej Brytanii, ale też i w Polsce, gdzie nowe przepisy są odbierane jako zamach na wolność. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Maison & Partners dla Forum Konsumentów, aż 81 proc. Polaków nie uważa, aby wycofanie z rynku papierosów mentolowych przyczyniło się do zmniejszenia się liczby palaczy. – Około 50 proc. z nich [osób palących papierosy mentolowe – przyp.red.] planuje przerzucić się na tradycyjne papierosy, a tylko 16 proc. będzie szukać alternatywnych, legalnych wyrobów tytoniowych – zaznaczyła Agnieszka Plencler, prezes Fundacji Forum Konsumentów, cytowana przez Newserię Biznes. 
 

 

 

Teksty tygodnia

Ukraińcom odmówiono azylu w UK. Według Home Office mogą wrócić do domów

Home Office odrzuca wnioski Ukraińców o azyl w UK twierdząc, że mogą już bezpiecznie wrócić do swojego kraju. Niektórzy jednak mówią, że nie mają do czego wracać.

Nielegalni kurierzy w UK. Tysiące imigrantów pracuje na czarno

Nielegalni imigranci przebywający w ośrodkach dla imigrantów i ubiegający się o azyl pracowali nielegalnie jako kurierzy jedzenia. W trakcie rozpatrywania wniosku nie mają prawa podejmować pracy.

Przełom w brytyjskiej opiece zdrowotnej. Sztuczna inteligencja wejdzie na porodówki

Brytyjska służba zdrowia przechodzi cyfrową rewolucję. Jednym z jej podstawowych elementów będzie pionierski system sztucznej inteligencji, który w czasie rzeczywistym zidentyfikuje zagrożenia związane z bezpieczeństwem pacjentów.

Ostrzeżenie przed upałami. Temperatury przekroczą 30 stopni Celsjusza

Od godziny 12.00 w piątek do godziny 18.00 we wtorek będą obowiązywać ostrzeżenia dotyczące upałów w UK. Wydano bursztynowe alerty.

Chcesz zostać w Wielkiej Brytanii na stałe? LANGUAGECERT pomoże Ci zrobić ten krok

Planujesz zostać w UK na stałe? Sprawdź, jak uzyskać ILR lub obywatelstwo brytyjskie i dlaczego warto zdać egzamin z języka z LANGUAGECERT.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie