Od 20 maja w UK nie będzie można kupić cienkich i mentolowych papierosów. Co jeszcze zmieni się w sytuacji palaczy?

Fot. Getty

Nadchodzą ciężkie czasy dla palaczy – zgodnie z unijną dyrektywą tytoniową przyjętą w 2014 r. ze sklepów w UK, a także w innych krajach Unii Europejskiej, znikną zarówno papierosy cienkie i mentolowe, jak też aromatyzowany tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Celem dyrektywy jest zmniejszenie liczby nałogowych palaczy w Europie, a zwłaszcza zniechęcenie do sięgania po wyroby tytoniowe ludzi młodych. 

Od 20 maja tego roku wprowadzony zostanie bezwzględny zakaz sprzedaży papierosów cienkich i mentolowych, a także tytoniu do samodzielnego skręcania papierosów o charakterystycznym aromacie, czyli o zapachu lub smaku innym niż zapach lub smak tytoniu. Dodatkowo w UK nie będzie też można kupić żadnych „nakładek”, dzięki którym można by zmienić smak i zapach tradycyjnych papierosów. 

Czytaj też: Nie ignoruj wytycznych dotyczących dokładnego MYCIA RĄK dla ochrony przed koronawirusem! To zdjęcie pokazuje DLACZEGO

Eksperci z organizacji walczących z uzależnieniem od nikotyny twierdzą, że unijna dyrektywa ma szansę przyczynić się do zmniejszenia liczby palaczy w Europie, a zwłaszcza liczby młodych palaczy. – Naturalnie trudno jest wdychać dym i dla wielu [ludzi], którzy palą po raz pierwszy, jest to odrażające, ale oni to przetrzymują i wtedy się uzależniają. Istnieją dowody na to, że papierosy mentolowe rozluźniają drogi oddechowe, a ich smak maskuje szorstkość dymu, dlatego młodszym ludziom łatwiej jest zacząć palić. Natomiast absolutnym mitem jest to, że papierosy mentolowe są dla nas lepsze. Wszystkie papierosy są szkodliwe, a papierosy mentolowe są tak samo niebezpieczne jak zwykłe papierosy – powiedziała Amanda Sandford z Action on Smoking and Health.

Nie przegap: Londyńczycy prześcigają się w pomysłach na maski antykoronawirusowe

Nowe prawo spotkało się ze zrozumiałą niechęcią, a nawet wrogością ze strony palaczy. I to nie tylko zresztą w Wielkiej Brytanii, ale też i w Polsce, gdzie nowe przepisy są odbierane jako zamach na wolność. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Maison & Partners dla Forum Konsumentów, aż 81 proc. Polaków nie uważa, aby wycofanie z rynku papierosów mentolowych przyczyniło się do zmniejszenia się liczby palaczy. – Około 50 proc. z nich [osób palących papierosy mentolowe – przyp.red.] planuje przerzucić się na tradycyjne papierosy, a tylko 16 proc. będzie szukać alternatywnych, legalnych wyrobów tytoniowych – zaznaczyła Agnieszka Plencler, prezes Fundacji Forum Konsumentów, cytowana przez Newserię Biznes. 
 

 

 

Teksty tygodnia

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

UK będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców

Po raz pierwszy Home Office będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców. A także dane na temat popełnionych przez nich przestępstw.

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie