Rząd brytyjski informuje: Polacy będą mogli nadal mieszkać i pracować na Wyspach!

Na oficjalnej stronie rządowej pojawił się komunikat odnośnie statusu i praw imigrantów w Wielkiej Brytanii po referendum. Do czasu oficjalnego wyjścia z Unii Europejskiej status Polaków w Zjednoczonym Królestwie oraz związane z tym prawa nie ulegną żadnej zmianie.

Status i prawa Polaków na Wyspach mogą zostać zmodyfikowane po Brexicie, ale do czasu przeprowadzenia pełnej procedury wyjścia na podstawie Artykułu 50 Traktatu Lizbońskiego oraz do czasu wynegocjowania przez Wielką Brytanię zasad współpracy z Unią, nic w tym względzie się nie zmieni.

Brexit – jak starać się o brytyjski paszport?

Polacy mogą zatem jak na razie korzystać z wszelkich praw przysługujących im w Wielkiej Brytanii na podstawie przynależności do Unii Europejskiej. Rząd ma też nadzieję, że nawet po oficjalnym wystąpieniu Wielkiej Brytanii ze wspólnoty prawa imigrantów z Unii w Zjednoczonym Królestwie oraz prawa Brytyjczyków w innych krajach unijnych zostaną należycie poszanowane.

Dlaczego nie wrócę? Tekst Polaka z UK bije rekordy popularności

Status Polaków, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii przynajmniej 5 lat
Wszyscy Polacy, którzy w sposób ciągły zamieszkują Wielką Brytanię od przynajmniej 5 lat, automatycznie nabywają prawo do stałej rezydentury. Wszyscy natomiast Polacy, którzy żyją w Wielkiej Brytanii od przynajmniej 6 lat i którzy doskonale znają język angielski oraz historię i kulturę kraju, mogą się starać o uzyskanie brytyjskiego obywatelstwa.

Brytyjskie obywatelstwo a stała rezydentura

Status Polaków, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii mniej niż 5 lat
Polacy, którzy na stałe przebywają w Wielkiej Brytanii krócej, niż 5 lat, nie mają się na razie p co martwić. Zgodnie z prawem unijnym imigranci z Polski niedysponujący stałą rezydenturą mogą nadal swobodnie korzystać z czterech unijnych swobód – w tym z prawa do swobodnego przemieszczania się i podejmowania pracy, a także z prawa do prowadzenia na Wyspach działalności gospodarczej.

Warunki pobytu w Wielkiej Brytanii nie zmienią się też jak na razie dla członków rodzin Polaków, którzy pochodzą spoza Unii. Imigranci spoza wspólnoty (bliżsi i dalsi członkowie rodzin Polaków) nadal muszą się ubiegać o tymczasową rezydenturę.

Czy rząd brytyjski może wyrzucić Polaków z Wielkiej Brytanii?
Do czasu oficjalnego wyjścia z Unii Europejskiej Polacy mają pełne prawo przebywać, mieszkać i pracować na terenie Wielkiej Brytanii. Obywatele Polski, jako obywatele Unii, mogą zostać deportowani z Wielkiej Brytanii tylko w momencie, gdy stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa albo jeśli nadużywają prawo do swobodnego przemieszczania się.

Teksty tygodnia

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

Różnice w tradycjach wielkanocnych w Polsce i UK

Zarówno polskie, jak i brytyjskie tradycje i zwyczaje wielkanocne są bogate i różnią się ze względu na regiony.

Jak w UK obchodzi się święta wielkanocne?

Świętowanie Wielkanocy w UK.

Jakie zwyczaje są charakterystyczne dla Brytyjczyków?

Home Office wycofało się z deportacji 80-letniej Polki

Home Office zreflektowało się przyznając, że deportacja Polki była błędną decyzją. Ostatecznie 80-letniej kobiecie przyznano prawo pobytu.

Wojna gangów w Glasgow. Pożary i eskalacja przemocy

Ataki, podpalenia i przemoc w Szkocji eskalują w zawrotnym tempie. Wojna gangów jest coraz bardziej okrutna i dochodzi do skrajnych sytuacji.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie