Tani lot, drogi bagaż – pasażerowie mają dość „ukrytych” opłat

Coraz więcej pasażerów i organizacji konsumenckich ma dość nieprzejrzystych zasad dotyczących bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych. Mimo że sądownie jasno zabroniono pobierania opłat za bagaż podręczny w rozsądnych rozmiarach, wiele przewoźników nadal obciąża podróżnych dodatkowymi kosztami.

Organizacje konsumenckie z całej Europy apelują do Komisji Europejskiej o stanowczą reakcję i przeprowadzenie kontroli w siedmiu największych tanich liniach, w tym w Ryanairze, easyJecie i WizzAirze.

Pasażerowie kontra tanie linie lotnicze. W tle opłaty za bagaż

Według Agustina Reyiego, dyrektora generalnego federacji zrzeszającej kilkadziesiąt organizacji konsumenckich w Europie, przewoźnicy celowo ignorują obowiązujące prawo.

- Advertisement -

Mimo wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE zakazującego opłat za standardowy bagaż podręczny, linie lotnicze nadal stosują restrykcyjne polityki i karzą podróżnych nawet za niewielkie przekroczenia rozmiarów. Najwięcej kontrowersji budzą tak zwane sizery, czyli specjalne ramki do mierzenia walizek.

Linie lotnicze się bronią: „To sprawiedliwe wobec tych, którzy nie dopłacają”

Zarówno easyJet, jak i Ryanair odpierają zarzuty, twierdząc, że system jest uczciwy. Dyrektor easyJeta Kenton Jarvis argumentuje, że jedna trzecia pasażerów mieści się w darmowych limitach bagażu, więc podwyżki cen biletów uderzyłyby nieproporcjonalnie w tych, którzy nie korzystają z dodatkowych usług.

opłaty za bagaż
Linie lotnicze karzą podróżnych nawet za niewielkie przekroczenia rozmiarów / fot. Getty Images

Jak twierdzi Michael O’Leary z Ryanaira, narzucanie linii lotniczym obowiązku akceptowania dowolnych rozmiarów bagażu jest nieakceptowalne. To naruszenie unijnej zasady wolności kształtowania cen i usług. Jak mówi, „nie chodzi o pieniądze, tylko o logistykę”. Według niego nadmiar bagażu opóźnia odprawy, załadunek i wyładunek samolotów.

Nowe zasady w drodze, ale na konkrety trzeba poczekać

Komisja Europejska analizuje przepisy dotyczące praw pasażerów i rozważa wprowadzenie jednolitych standardów. Nowe wytyczne mają przewidywać prawu do jednej sztuki bagażu podręcznego oraz małego osobistego przedmiotu (np. torebki czy małego plecaka) w cenie podstawowego biletu. Trzeba najpierw ustalić, co oznacza „rozsądny rozmiar i waga” takiego bagażu.

Celem UE jest przede wszystkim ujednolicenie przepisów i ograniczenie liczby sporów na lotniskach, a także ochrona konsumentów przed nieprzewidywalnymi dopłatami. Ostateczna decyzja Brukseli może wymusić na przewoźnikach zmianę polityki i wprowadzenie większej przejrzystości przy rezerwacjach.

Przeczytaj także

Ilu imigrantów zostało w UK po wygaśnięciu wiz? Home Office tego nie wie

Home Office nie wie, czy imigranci opuszczają Wielką Brytanię, czy zostają, aby nielegalnie pracować po wygaśnięciu wiz.

Imigranci na brytyjskim rynku pracy. Jak wygląda obecnie sytuacja?

Migration Observatory opublikowało dane dotyczące imigrantów na brytyjskim rynku pracy. A konkretnie tego, jaką najczęściej wykonują pracę.

Met Office ostrzega: powodzie w Wielkiej Brytanii niemal pewne. Ludzie powinni przygotować zestawy awaryjne

Met Office wydało ostrzeżenie, apelując do mieszkańców o przygotowanie się na intensywne opady deszczu i możliwe powodzie. Upały, które jeszcze niedawno dawały się we znaki, mają już odejść w zapomnienie.

Reformy reform – warsztaty przed przyznaniem świadczenia i zmiany tylko dla nowych wnioskodawców

DWP wprowadza warsztaty przed przyznaniem świadczenia PIP oraz zapowiada zmiany jedynie dla nowych świadczeniobiorców. Jakie zmiany pociągnie za sobą reforma reform?

Jak pachnie w Birmingham? Pół roku strajku śmieciarzy

Pół roku strajku śmieciarzy w Birmingham boleśnie obnaża problemy, jakie są codziennością w Wielkiej Brytanii i, na co dzień, sprytnie ukrywają się pod płaszczykiem zgrabnej narracji.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport