Zamieszki w Irlandii po napaści na tle seksualnym na Polkę. Podpalono ośrodek dla imigrantów

Zamieszki w Irlandii Północnej trwają kolejny dzień, po tym jak dwóch nastolatków napadło na Polkę w Ballymena. Protestujący podpalili budynek, w którym przebywali imigranci.

W ciągu trzech dni trwania zamieszek ich uczestniczy podpalili wiele domów zmuszając mieszkańców do ucieczki w obawie o swoje życie.

- Advertisement -

Napięcia związane z migrantami osiągnęły apogeum, gdy podpalono centrum rekreacji w Larne, gdzie ukryło się wiele osób. Larne położone jest około 30 kilometrów od Ballymena.

Świadkowie zdarzenia widzieli zamaskowane osoby, które wybijały okna w budynku. Następnie wznieciły ogień, który szybko się rozprzestrzenił. Na szczęście rodziny, które miały tam przebywać zostały wcześniej przeniesione w inne miejsce.

Zamieszki w Irlandii Północnej trwają kolejny dzień

Politycy i policja mocno skrytykowali zamieszki, które opanowały część Irlandii Północnej. Zastępca komendanta głównego Ryan Henderson określił zamieszki mianem „rasistowskim bandytyzmem”. Do tej pory w zamieszkach zostało rannych 32 policjantów.

Podpalenie w Larne było jednym z wielu, które miały miejsce w Irlandii Północnej od środy. Zamaskowani sprawcy wywołali pożar między innymi w Coleraine. Ten konkretny uniemożliwił korzystanie z torów kolejowych w mieście. Wywołało to poważne zakłócenia kursowania na linii Derry-Londonderry.

Policja w Ballymena już trzeci dzień mierzy się z zamieszkami. Ludzie rzucają w nich petardami i innymi przedmiotami. Policja wykorzystuje psy oraz armatki wodne. Na miejsce wezwano też posiłki ze względu na skalę zamieszek.

Trwają zamieszki w Irlandii po napaści na tle seksualnym na Polkę. Podpalono ośrodek dla imigrantów fot. Charles McQuillan/Getty Images
Trwają zamieszki w Irlandii po napaści na tle seksualnym na Polkę. Podpalono ośrodek dla imigrantów fot. Charles McQuillan/Getty Images

W nagraniach, które trafiają do sieci widzimy zamaskowany tłum ludzi, który rzuca kamieniami w okna mieszkań. Niektórzy ludzie zaczęli wywieszać irlandzkie flagi, aby powstrzymać uczestników zamieszek od niszczenia ich własności. Jednakże na jednym z nagrań widać grupę osób, która wybija okna w domu, gdzie wisi flaga brytyjska.

Eóin Tennyson, wiceprzewodniczący Partii Sojuszu Irlandii Północnej nie pozostawił suchej nitki na protestujących.

– „Troszczą się” o kobiety i dziewczęta, podczas gdy atakują kobiety i dziewczęta. „Są zatroskani” o mieszkania. Podczas gdy palą domy. „Są zaniepokojeni” usługami publicznymi, podczas gdy niszczą centrum rekreacyjne. To nie ma nic wspólnego z „uzasadnionymi obawami”. To czysty, niepohamowany rasizm – mówi.

Teksty tygodnia

Chcesz zostać w Wielkiej Brytanii na stałe? LANGUAGECERT pomoże Ci zrobić ten krok

Planujesz zostać w UK na stałe? Sprawdź, jak uzyskać ILR lub obywatelstwo brytyjskie i dlaczego warto zdać egzamin z języka z LANGUAGECERT.

Rewolucja solarna w blokach? Wielka Brytania chce ułatwić montaż paneli na balkonach

Brytyjski rząd pracuje nad przełomowymi przepisami, które umożliwią mieszkańcom bloków i najemcom montaż balkonowych paneli słonecznych. Dotychczas osoby mieszkające w lokalach bez dostępu do dachu były praktycznie wykluczone z możliwości korzystania z energii odnawialnej zarówno ze względów technicznych, jak i prawnych.

Zmieni się wygląd banknotów po raz pierwszy od 50 lat. Bank Anglii prosi o pomoc

Bank Anglii planuje zmienić wygląd banknotów po raz pierwszy od 50 lat. Prosi o pomoc mieszkańców Wysp, którzy mogą zgłaszać swoje propozycje.

Cichy zabójca grasuje w Wielkiej Brytanii. Zabija dziesiątki tysięcy osób rocznie

Zanieczyszczenie powietrza to problem ekologiczny i poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, które każdego roku może przyczyniać się do nawet 30 tys. zgonów w Wielkiej Brytanii.

Kanapka z samolotu może kosztować cię grzywnę

Planujesz wakacyjny lot z Wielkiej Brytanii do jednego z krajów Unii Europejskiej liniami Ryanair, Jet2, Easyjet lub TUI? Uważaj, co zabierasz ze sobą na pokład. Kością niezgody bywa... kanapka z samolotu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie