Brexit – jak starać się o brytyjski paszport?

Do referendum w sprawie Brexitu pozostało dosłownie kilka dni, ale już teraz warto się zastanowić nad tym co zrobić jeśli nie posiada się brytyjskiego obywatelstwa.

Politycy nawołujący do wyjścia z Unii Europejskiej nie ukrywają, że ich główną motywacją jest ograniczenie napływu imigrantów na Wyspy. Rzecz jasna nie wiadomo w jaki sposób po ewentualnym Brexicie polscy (i nie tylko!) imigranci mieliby być wydalani z kraju, ale już teraz warto zastanowić się nad tą sprawą.

- Advertisement -

Najpewniejszym rozwiązaniem jest poddanie się procesowi naturalizacji i uzyskanie British Citizenship. Podpowiadamy, jak się o nie starać!

JAK ZDOBYĆ BRYTYJSKI PASZPORT? PODSTAWOWE INFORMACJE:

– Musisz mieć ukończone 18 lat; – Mieć „dobry charakter” – co oznacza, że nie możesz mieć na koncie poważnego przestępstwa; – Być osobą zrównoważoną psychicznie; – Musisz zamierzać zostać na terytorium UK; – Musisz mieszkać w UK przez 5 lat przed datą złożenia wniosku; – Nie możesz przebywać poza terenem UK przez okres dłuższy niż 450 dni w ciągu tych 5 lat i nie – – Przebywać poza terenem UK przez okres dłuższy niż 90 dni w ciągu ostatniego roku; – Musisz posiadać status rezydenta (UK Permanent Residence Card) przez okres 12 miesięcy przed złożeniem wniosku (co dla obywateli EOG oznacza pobyt 6-letni, czyli 5 lat + 12 miesięcy po uzyskaniu automatycznej rezydentury); – Twój pobyt nie może być ograniczony przez prawa imigracyjne lub wizowe (nie możesz także podczas pobytu prawa imigracyjnego); – Musisz potwierdzić znajomość angielskiego i zdać test z wiedzy o Wielkiej Brytanii.

Egzamin językowy

Jeśli starasz się o obywatelstwo, musisz potwierdzić poziom swoich umiejętności językowych – musisz znać język przynajmniej na poziomie B1. Jeśli masz certyfikat potwierdzający kompetencje językowe, sprawdź, czy jest uznawany przez Home Office. Listę aprobowanych certyfikatów znajdziesz TUTAJ

Jeżeli nie masz certyfikatu, musisz zdać egzamin językowy w akredytowanym college’u lub zapisać się na kurs przygotowujący i zdać egzamin. Szczegóły dotyczące egzaminu językowego znajdziesz TUTAJ

Life in the UK test

Oprócz testu konieczne jest także zdanie testu ze znajomości życia w Wielkiej Brytanii. Test można zdawać w dowolnym terminie. Należy uzyskać 75% punktów, aby zdać egzamin. Przygotowując się do testu najlepiej korzystać z dostępnego podręcznika wydanego przez Home Office (można kupić nowy lub używany w internecie lub wypożyczyć z lokalnej biblioteki). Test składa się z 24 pytań dotyczących życia w Wielkiej Brytanii i trwa 45 minut. TUTAJ znajdziesz szczegóły dotyczące testu.

Koszty

Przy złożeniu wniosku o przyznanie obywatelstwa musisz zapłacić 1005 funtów. Do tego dochodzi koszt testu Life in the UK, czyli 50 funtów oraz dodatkowe opłaty za przesyłki.

Procedura

Jeśli spełniasz podstawowe kryteria, masz już certyfikat językowy i zdałeś test o wiedzy o UK, możesz teraz starać się o obywatelstwo. Możesz to zrobić na 3 sposoby:

1) korzystając z usługi National Checking Service (statystycznie tylko 2% podań złożonych w ten sposób nie jest akceptowanych); jest to usługa odpłatna prowadzona przez lokalne władze samorządowe. Opłaty różnią się od ok. 50 do 70 funtów za wniosek; 2) przez agenta lub reprezentanta; 3) osobiście.

Jeżeli chcesz upoważnić agenta do złożenia wniosku, upewnij się, że jest zarejestrowana w Office of the Immigration Service Commissioner. Jeśli decydujesz się na samodzielne złożenie wniosku, formularz możesz pobrać TUTAJ Wniosek musisz wypełnić, dołączyć wszystkie wymagane dokumenty i wysłać na adres:

Department 1

UK Border Agency The Capital New Hall Place Liverpool L39PP

UWAGA: Pobierając wniosek warto też ściągnąć Guide and Booklet AN – tam znajdziesz wskazówki, jak wypełnić wniosek, które dokumenty wysłać i jak uiścić opłatę.

Ceremonia

Jeżeli twój wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, zostaniesz zaproszony na ceremonię otrzymania obywatelstwa. Zazwyczaj uroczystości odbywają się w lokalnym councilu, koszt ceremonii wynosi 80 funtów. Podczas uroczystości składana jest przysięga oddania Jej Wysokości Królowej i lojalności wobec Zjednoczonego Królestwa. Obecność na ceremonii jest obowiązkowa i musi nastąpić w ciągu 90 dni od chwili otrzymania zaproszenia do udziału w ceremonii, w przeciwnym razie nadanie obywatelstwa może zostać anulowane.

Wszystkie szczegółowe informacje znajdziesz na stronie rządowej.

Teksty tygodnia

Rzeki w Wielkiej Brytanii są masowo skażone chemikaliami

Zespół naukowców z York University opublikował niepokojące wyniki badań, które pokazują skalę skażenia rzek w Zjednoczonym Królestwie przez tzw. wieczne chemikalia. Analiza próbek pobranych z ponad 30 rzek z terenu Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej wykazała obecność kwasu trifluorooctowego w niemal wszystkich badanych miejscach.

Nad Wielką Brytanię nadciąga kolejna fala upałów. Oto gdzie będzie najgorzej

Po rekordowo gorącym weekendzie najnowsza prognoza pogody nie przynosi większych zmian. Choć temperatura chwilowo spadła, upały szybko powrócą. Wkrótce w większości kraju znów zrobi się gorąco, a termometry pokażą nawet około 35 stopni.

Letnia wyprzedaż na AliExpress 2025. Jak zaoszczędzić jeszcze więcej na zakupach?

Zbliża się koniec wielkiej promocji AliExpress. Zyskaj do -80% rabatu i dodatkowe zwroty za zakupy. Sprawdź, co warto upolować!

Prawo aborcyjne w Wielkiej Brytanii: przełomowa decyzja rządu

Brytyjscy parlamentarzyści opowiedzieli się za dekryminalizacją aborcji, co stanowi znaczący postęp w zakresie praw reprodukcyjnych. Poprawka do ustawy o przestępczości i policji ma na celu zmianę prawa aborcyjnego, tak aby zakończyć karanie kobiet za przerwanie ciąży.

Polacy wyrzuceni z mieszkania, bo lokal ma trafić na cele socjalne

Regularnie płacili czynsz, ale zostali eksmitowani bez podania przyczyny. Młodzi Polacy mieszkający w południowym Londynie tracą dach nad głową, bo ich mieszkanie ma zostać przekształcone w lokal socjalny. To efekt luki prawnej.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie