Brytyjskie dzieci nie uczą się języków obcych. Szkoły stawiają na „pisanie i liczenie”

Z raportu CfBT Education Trust stworzonego przy współpracy z British Council wynika, że w brytyjskich szkołach „klimat do nauczania języków obcych nie jest przyjazny”. Zdaniem badaczy, przekonanie obecnych 16-latków, że znajomość hiszpańskiego czy francuskiego przyda im się w życiu „jest wyzwaniem”.

Z ministerialnych doniesień wynika, że liczba uczniów, którzy zdają egzaminy GCSE z języków obcych na przestrzeni ostatnich lat wzrosła, co w pewnym sensie jest prawdą. Uczniów przygotowujących się do GCSE i A-levels z hiszpańskiego rzeczywiście jest więcej, ale ich liczba nie równoważy to spadku wśród tych, którzy wcześniej deklarowali, że nauczą się francuskiego, niemieckiego i innych języków – wynika z raportu.

- Advertisement -

Badania co do warunków nauczania języków w brytyjskich szkołach przeprowadzono w 500 państwowych liceach i 600 podstawówkach, oraz w 120 liceach niepublicznych na terenie całego kraju.

Język obcy znajduje się w programie 99 procent szkół podstawowych, a ponad połowa z nich wprowadza zajęcia językowe już na poziomie Key Stage 1, mimo że nie wymagają tego ministerialne wytyczne.

Współautorka raportu – Theresa Tinsley, chwali inicjatywę podstawówek, ale zaznacza, że problemy zaczynają się na wyższych poziomach edukacji. „Nauczyciele w liceach pozostają pod nieustająca presją wyników, jakie ich uczniowie powinni osiągnąć na egzaminach, co sprawia, że nauczanie języków, jako teoretycznie mniej istotne, jest spychane na boczny tor” – tłumaczy Tinsley. Z raportu wynika, że priorytetem dla nauczycieli i uczniów pozostają przedmioty ścisłe.

„Musimy przekonać obie te grupy, że umiejętność porozumiewania się w innym języku, to inwestycja, która w późniejszym życiu z pewnością się zwróci” – twierdzi autorka badania.

Teksty tygodnia

Dom na sprzedaż za jednego funta! Jest jednak pewien haczyk

Ceny nieruchomości od lat szybują w górę, ale ta oferta naprawdę zaskakuje. We wsi Pembrokeshire w Walii wystawiono na sprzedaż niewielki domek o nazwie Bwthyn Cariad i to za jednego funta. Jest jednak pewien haczyk.

Będą bezpośrednie pociągi z Wielkiej Brytanii do Niemiec i Szwajcarii

Eurostar zapowiedział uruchomienie bezpośrednich połączeń kolejowych z Wielkiej Brytanii do Niemiec i Szwajcarii. Tym posunięciem firma chce zabezpieczyć swoją pozycję na londyńskim dworcu.

Mężczyzna otrzymał rachunek za prąd na 8500 funtów, bo ktoś popełnił błąd w jego nazwisku

Pewien mężczyzna otrzymał rachunek za prąd opiewający na 8500 funtów. Twierdzi, że to ogromna pomyłka i został pomylony z kimś innym.

Oxford Street opanowana przez złodziei. Niedofinansowana policja nie pomaga

Konsorcjum sprzedawców detalicznych ostrzega, że jeśli rząd nie podejmie natychmiastowych działań, Oxford Street i inne główne ulice handlowe w kraju mogą stać się poważnym zagrożeniem. West End coraz częściej kojarzy się z kradzieżami i problemami z bezpieczeństwem.

Wielka zmiana dla podróżnych. Brytyjskie lotniska luzują restrykcje bagażowe

Wielka Brytania przygotowuje się do jednej z największych zmian w przepisach lotniczych od 2006 roku. Już w czerwcu podróżni będą mogli przewozić w bagażu podręcznym aż 2 litry płynów. Zmiana dotyczy tych portów lotniczych, które wprowadziły nowoczesne skanery 3D.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie