Czym jest PONGLISH? Jak rozmawiają Polacy w UK i w Londynie? [WIDEO]

Na Wyspach Brytyjskich między sobą nie mówimy już po polsku. Nie mówimy też (jeszcze!) po angielsku. W codziennych kontaktach używamy za to "ponglisza". Ale czym on właściwie jest?

Chyba każdy z nas, Polaków i Polek na Wyspach, spotkał się ze zjawiskiem "ponglisza", ale dla tych, którzy być może nie mają pojęcia "z czym to się je" tłumaczymy – mamy do czynienia ze swoistym tworem językowym, który został stworzony przez imigrantów z Polski w UK. Z ponglishem było tak samo, jak było z denglishem, spanglishem czy franglais, a więc swoistymi imigranckimi dialektami stosowanymi przez Duńczyków, Hiszpanów czy Francuzów.

- Advertisement -

Czym jest "ponglish"? "Jest to połączenie polskich zasad gramatycznych, składni i pisowni z angielskim słownictwem. Jest on częstym obiektem żartów" – komentuje bohaterka i autorka filmiku, który prezentujemy poniżej. Jako przykład Edyta podaje zdanie "luknij przez łindoł czy mój kar stoi za kornerem". Miejmy nadzieje, że nie musimy nikomu tłumaczyć tego sformułowania "z naszego" na polski". 

Jak później dodaje "ponglish" jest najczęściej używany przez przedstawicieli polskiej emigracji w Ameryce i na Wyspach.

Jakim językiem mówią Polacy na Wyspach?

Zobaczcie poniższe wideo:

Czym jest "ponglisz"?

"W dzisiejszym filmie dowiecie się co oznacza słowo ponglish i jak to się ma to Polaków w Wielkiej Brytanii. Opowiem Wam jak rozmawiają ze sobą Polacy mieszkający w anglojęzycznym kraju" – czytamy w opisie. Dlaczego używamy takiego językowego mixu? Jak tłumaczy Edyta wymieniając kolejne przykłady zastosowania różnych zmiksowanych sformułowań jest to po prostu wynik używania na co dzień dwóch języków. Naturalnym jest, że te dwa sposoby komunikacji się po prostu mieszają i niech pierwszy rzuci kamieniem ten, który szukając jakiegoś słowa nie posiłkował się prostszym, angielskim odpowiednikiem naszego rodzimego sformułowania.

I co, zgadzacie się z opiniami Edyty? Czy jej pogląd na tę sprawę jest słuszny? Dajcie znać co na ten teamt sądzicie – zachęcamy was do wypowiadania się na naszym profilu na FB – czekamy na komentarze!

POBIERZ aplikację "Polish Express" na swój telefon z Androidem – KLIKNIJ TUTAJ!

pobierz z Google Play

Teksty tygodnia

Cisza, zaufanie i nożyczki. Polak otwiera wyjątkowy salon fryzjerski w Edynburgu

Polak otworzył w Edynburgu wyjątkowy salon fryzjerski. Bez kolejek i hałasu – z czasem tylko dla Ciebie. HOME4MYHAIR to nowa jakość w Leith.

Ekspansja InPostu w Wielkiej Brytanii nabiera tempa. Polska firma ma jednak solidną konkurencję

Polski InPost dynamicznie rozwija swoją działalność na rynku brytyjskim. Ma na nim już ponad 10 tys. paczkomatów. Łącznie z punktami odbioru i nadania przesyłek (PUDO) sieć liczy ponad 16 tys. lokalizacji. Dla polskiej firmy UK jest jednym z ważniejszych rynków e-commerce w Europie.

Pełzający kryzys w Wielkiej Brytanii? Dane PKB za kwiecień

Najnowsze dane z gospodarki Wielkiej Brytanii znów niepokoją. Obok wzrostu bezrobocia widoczny jest również spadek PKB.

Spending review 2025: Rząd zapowiada budowę setek tysięcy tanich domów

W środę w brytyjskim parlamencie przedstawiono plan wydatków publicznych (spending review). Kanclerz skarbu Rachel Reeves ogłosiła, że w ramach pakietu o wartości 39 miliardów funtów rząd zamierza w ciągu najbliższych dziesięciu lat wybudować setki tysięcy tanich mieszkań.

Katastrofa samolotu lecącego do Londynu. Na pokładzie 242 osoby

Boeing 787-8 Dreamliner linii Air India, lecący z Ahmadabadu do Londynu, rozbił się krótko po starcie. Na pokładzie znajdowały się 242 osoby.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie