Jest gwarancja dla imigrantów z UE! Będą mogli zostać w Wielkiej Brytanii po Brexicie

Po miesiącach bezowocnych i frustrujących dyskusji między Wielką Brytanią a Unią, obie strony doszły wreszcie do porozumienia. Dla Polaków żyjących na Wyspach najważniejszą kwestią jest to, że – zgodnie z ustaleniami – imigranci z UE będą mogli zostać w UK po Brexicie.

W piątek, 8 grudnia Unia Europejska wraz z Wielką Brytanią poinformowały o dojściu do porozumienia w negocjacjach w sprawie Brexitu. Donald Tusk zapowiedział w czasie porannej konferencji, że Wielka Brytania będzie musiała respektować unijne prawo w czasie dwuletniego okresu przejściowego i w tym czasie nadal będzie członkiem jednolitego rynku i unii celnej, jednak nie będzie miała decydować o niczym, co będzie miało związek ze Wspólnotą.

- Advertisement -

 

Tusk: Wielka Brytania będzie przestrzegać unijnego prawa i zapłaci za Brexit, ale przez dwa lata będzie o niczym decydować

Imigranci z UE, którzy od czasu ogłoszenia wyników referendum nie otrzymali żadnych gwarancji dotyczących zachowania swojego obecnego statusu na Wyspach, wreszcie usłyszeli zapewnienia w tej kwestii. Prawa trzech milionów obywateli Unii żyjących w Wielkiej Brytanii, jak również Brytyjczyków żyjących w krajach UE zostaną zachowane po Brexicie – wynika z zawartego dzisiaj porozumienia.

 

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker mówiąc o przełomie w negocjacjach oświadczył również, że prawa obywateli UE żyjących na Wyspach będą obowiązywały także po Brexicie. "Dziś przywróciliśmy pewność obywatelom (…). Zapewniliśmy, że ich prawa będą takie same również po tym, jak Wielka Brytania opuści UE" – powiedział Juncker w czasie konferencji prasowej z udziałem Theresy May.

 

 

Zachowanie praw imigrantów z UE dotyczy m.in. takich kwestii jak łączenie rodzin, emerytury czy dostęp do edukacji. Obecna na konferencji brytyjska premier zapewniła, że porozumienie zagwarantuje prawa obywatelskie dla 3 milionów obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii. Porozumienie ogłoszone przez Komisję Europejską w sprawie rozmów dotyczących Brexitu otwiera drogę do rokowań w sprawie przyszłych relacji handlowych, na których tak zależy stronie brytyjskiej.

Jest przełom! Udało się wypracować porozumienie w sprawie Brexitu

Teksty tygodnia

Spanie pod gołym niebem przestanie być przestępstwem

Rząd Wielkiej Brytanii planuje zakończyć obowiązywanie jednej z najstarszych i najbardziej kontrowersyjnych ustaw, tzw. Vagrancy Act z 1824 roku. Zgodnie z zapowiedziami ministerialnymi nocowanie na ulicy czy żebranie nie będą już traktowane jako przestępstwa w Anglii i Walii.

Ponad 1000 lekarzy przeciw ustawie o wspomaganym samobójstwie w Wielkiej Brytanii

Grupa ponad tysiąca lekarzy wystosowała apel do brytyjskiego parlamentu. Wyraziła w nim zdecydowany sprzeciw wobec projektu ustawy legalizującej tzw. wspomagane samobójstwo.

Tanie mięso z Polski w brytyjskich sklepach. Klienci i rolnicy oburzeni

Supermarkety w Wielkiej Brytanii coraz chętniej sprowadzają mięso z takich krajów jak Polska, Australia czy Urugwaj – wynika z raportu National Farmers' Union, na który powołuje się „The Guardian”. Wynika to z oszczędności, ale nie wszystkim klientom pasuje oszczędność kosztem jakości.

Taksówki bez kierowcy już w 2026 roku wyjadą na ulice

Firmy będą mogły testować w UK komercyjne usługi transportowe bez człowieka w fotelu kierowcy. Już w przyszłym roku autonomiczne taksówki oraz tego typu pojazdy pełniące funkcję autobusów będą mogły legalnie poruszać się po drogach w Anglii.

Pełzający kryzys w Wielkiej Brytanii? Dane PKB za kwiecień

Najnowsze dane z gospodarki Wielkiej Brytanii znów niepokoją. Obok wzrostu bezrobocia widoczny jest również spadek PKB.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie