Sprawdź, ile przesyła do kraju polski imigrant i ile zarabia na Wyspach

Polacy przebywający na emigracji w krajach Unii Europejskiej rokrocznie transferują do kraju ponad 4 miliardy euro, ujawnia raport przygotowany przez Narodowy Bank Polski. Badanie pokazuje też dane na temat zarobków polskich imigrantów oraz ich ewentualnych planów powrotu nad Wisłę.

Średnia wartość transferu pieniężnego przesyłanego z Wielkie Brytanii do Polski to w ostatnich latach 400 funtów. Wspomniana kwota przelewana jest zazwyczaj raz w miesiącu lub raz na 2-3 miesiące. Pieniądze trafiają najczęściej do mniejszych miejscowości i wsi, z których wyemigrowali na Wyspy Polacy. Środki te będące z reguły bardzo znaczącą częścią domowego budżetu nad Wisłą wydawane są zwykle na bieżące potrzeby przez beneficjentów, którymi są w ponad połowie przypadków rodzice lub teściowie. Rzadziej przelew dokonywany jest na własny rachunek w kraju, konto partnera czy dziecka.

Polscy imigranci zarabiają na Wyspach średnio 1284 funty (nieco więcej w przypadku osób przebywających w Wielkie Brytanii dłużej niż 3 lata). To przeważnie, co najmniej dwa razy więcej niż otrzymywali pracując w kraju. Najwięcej z nich wykonuję pracę w przemyśle, rolnictwie, a także w sektorze usług w branżach hotelarskiej czy gastronomicznej. Sytuacja ta nie zmienia się od wielu lat. Są to formy zatrudnienia często poniżej ich kwalifikacji. Tym bardziej, że ponad połowa z nich posiada, co najmniej średnie wykształcenie, a 29 proc ma ukończone studia. W zawodzie posadę znajdują bez kłopotów informatycy oraz lekarze. Około 10 proc stanowisk zajmowanych przez Polaków to funkcję menadżerskie wyższego lub średniego i niskiego szczebla

- Advertisement -

Według badań przeprowadzonych przez NBP pensja, jaka skusiłaby emigrantów do powrotu do kraju oscyluję wokół 5 tysięcy złotych. Jednocześnie aż 54 proc Polaków przebywających na Wyspach nie planuje wracać do ojczyzny.

Teksty tygodnia

Roboty będą przeprowadzać operacje. Wszystko po to, aby ciąć koszty

Coraz więcej osób korzysta z zalet operacji przeprowadzanych przez roboty. Przykładem jest matka czwórki dzieci, która po histerektomii wróciła do domu już po 24 godzinach. Taki szybki powrót do zdrowia możliwy był właśnie dzięki zastosowaniu robotyki.

Wielka zmiana dla podróżnych. Brytyjskie lotniska luzują restrykcje bagażowe

Wielka Brytania przygotowuje się do jednej z największych zmian w przepisach lotniczych od 2006 roku. Już w czerwcu podróżni będą mogli przewozić w bagażu podręcznym aż 2 litry płynów. Zmiana dotyczy tych portów lotniczych, które wprowadziły nowoczesne skanery 3D.

Rejestracja rozwodu z Wielkiej Brytanii w Polsce – co musisz wiedzieć

Uzyskałeś rozwód w Wielkiej Brytanii? Sprawdź, czy i jak należy go zarejestrować w Polsce, by uniknąć problemów przy nowym ślubie czy dziedziczeniu.

Spending review 2025: Rząd zapowiada budowę setek tysięcy tanich domów

W środę w brytyjskim parlamencie przedstawiono plan wydatków publicznych (spending review). Kanclerz skarbu Rachel Reeves ogłosiła, że w ramach pakietu o wartości 39 miliardów funtów rząd zamierza w ciągu najbliższych dziesięciu lat wybudować setki tysięcy tanich mieszkań.

Protest ojców w UK! Czego domagają się ojcowie?

Przez miasta Wielkiej Brytanii przetacza się fala protestów. Szczególnie widoczne są one w Londynie i Edynburgu. Co zaskakujące, protestują ojcowie. Dlaczego?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie