Sejsmolodzy ostrzegają, że superwulkan Campi Flegrei znajduje się w krytycznym stanie i że może on wybuchnąć w ciągu kilku najbliższych lat. Jeśli dojdzie do eksplozji, to zagrożone może być życie milionów Europejczyków.
Superwulkan Campi Flegrei (Pola Flegrejskie) położony jest zaledwie kilkanaście kilometrów na południowy-zachód od Neapolu. Co ciekawe, to właśnie on, a nie znany wszystkim Wezuwiusz, stanowi największe zagrożenie dla mieszkańców południowych Włoch. Nawet mały wybuch mógłby zmusić miliony Włochów do opuszczenia swoich domów usytuowanych w najbliższych sąsiedztwie wulkanu, natomiast większa erupcja mogłaby zagrozić nawet całej Europie.
Poćwiartował i ugotował własną dziewczynę! Wpadł przez… awarię prądu
40 tys. lat temu Campi Flegrei spowodował największą erupcję w historii Europy. W jej wyniku powstał rozległy krater o średnicy 13 kilometrów, w którego środku ukształtowały się 24 kratery i liczne stożki wulkaniczne. Od czasu gigantycznej erupcji Campi Flegrei nie raz jeszcze dawał o sobie znać, a do ostatniego poważnego wybuchu doszło w 1538 r. Wówczas, w trakcie jednego tygodnia, z wulkanu wydobyło się tyle materiału, że powstała góra Monte Nuovo.
Sejsmolodzy ostrzegają, że kaldera Campi Flegrei zbliża się do punktu krytycznego i że już wkrótce obniżone ciśnienie narastającej magmy może spowodować uwolnienie gazu i materiału, co z kolei może doprowadzić do wybuchu. Choć na terenie Campi Flegri stosunkowo często dochodzi do niewielkich trzęsień ziemi, a ze szczelin wydobywają się gazy wulkaniczne, to jeśli dojdzie do większej erupcji, to na powierzchnię wydobędzie się płynna lawa, której jezioro znajduje się obecnie ok. 3 km pod kalderą.
Sejsmolodzy nie są niestety w stanie ocenić, do jak dużej erupcji może dojść w najbliższym czasie. Jeśli dojdzie do stosunkowo niewielkiego wybuchu, tak jak w 1538 r., to zagrożonych może być od kilkuset tysięcy do kilku milionów Włochów zamieszkujących południe Półwyspu Apenińskiego. Jeśli natomiast dojdzie do erupcji na ogromną skalę, to zagrożona może być cała Europa, ponieważ pył wyrzucony przez wulkan może pokryć cały kontynent i przysłonić słońce na wiele lat.