Związki zawodowe wzywają do poprawy warunków pracy i życia imigrantów

Holenderskie związki zawodowe wzywają rząd zaangażowania się w poprawę sytuacji migrantów zarobkowych. Chodzi nie tylko o regulację ich liczby, ale również o zapewnienie im lepszych warunków.

Holenderska federacja związków zawodowych Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) wystosowała apel do rządu dotyczący uregulowaniem migracji zarobkowej. Według głównego inspektora pracy Ritsa de Boera kraj osiągnął już swój limit w kwestii przyjmowania migrantów zarobkowych. Jego zdaniem Holandia po prostu nie jest w stanie przyjąć większej liczby i zapewnić im godziwych warunków życia i pracy, jak czytamy na łamach portalu „NL Times”. Jeśli ich liczb będzie nadal rosła, to znajdą się oni w „żałosnej sytuacji życiowej i zawodowej”.

„Politycy muszą wziąć odpowiedzialność za imigrantów zarobkowych”

– Należy oddzielić mieszkanie od pracy. Obecnie zasada przyjmowania migrantów zarobkowych brzmi: nie ma pracy, nie ma domu – komentuje przewodniczący CNV, Piet Fortuin. – Zatem każdy, kto straci pracę, jest zmuszony spać na ulicy. Od jakiegoś czasu wzywaliśmy do zmian w tym zakresie i zapewnienie godnych warunków mieszkaniowych osobom, którzy przyjeżdżają do naszego kraju do pracy. Politycy muszą wziąć odpowiedzialność za imigrantów zarobkowych – podsumowuje Fortuin.

FNV od lat obserwuje wyzysk migrantów zarobkowych w Holandii, wyrażając obawy dotyczące „niedopuszczalnych i poniżających” warunków pracy i warunków życia. Dyrektorka FNV Petra Bolster stwierdziła, że ​​istnieje „nadwyżka złych pracodawców, którzy zgarniają wszystkie zyski, a całe społeczeństwo musi płacić za wszystkie problemy wynikające z wyzysku siły roboczej. Nadszedł czas, aby pracodawcy zapłacili uczciwą cenę za pracę”.

Bezdomni Polacy mieszkający w obozach namiotowych

Konieczna jest determinacja polityczna, lepsze regulacje i skuteczne egzekwowanie przepisów, aby sytuację w tym zakresie dało się poprawić, jak utrzymują działacze FNV. „Przykładem tego jest inwestowanie w potencjał inspekcji pracy. Ponieważ bez regulacji, skutecznego egzekwowania i kontroli pracodawcy mogą w dalszym ciągu wykorzystywać pracowników z innych krajów”, jak podajemy za „NL Times”.

Dodajmy, iż w raporcie Inspekcji Pracy, De Boer odniósł się także do sytuacji bezdomnych Polaków mieszkających w obozach namiotowych pomiędzy Scheveningen a Hagą.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Polak zatrzymał złodzieja

W Rotterdamie doszło do sytuacji jak z filmów. W godzinach popołudniowych, tuż przed zamknięciem, w jednym ze sklepów doszło do próby kradzieży. Sytuacja jednak potoczyła się zupełnie inaczej, niż zazwyczaj a Polak wraz z synem zatrzymali złodzieja.

Polak zaatakowany nożem we własnym domu

W sobotę doszło do brutalnego ataku, w wyniku którego Polak został zaatakowany nożem we własnym domu. Co stało się w Dordrechcie? W jakim stanie jest mężczyzna i kto go zaatakował?

Polak brutalnie zaatakował Polaka na dworcu w Bredzie

Holenderski sąd wydał wyrok w sprawie krwawej bójki, do...

Bolek Ostrowski nie żyje – ostatni polski bohater spod Arnhem

W dniu 13 marca 2025 roku w wielu 105 lat zmarł ostatni żyjący spadochroniarz z 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej generała Sosabowskiego.

Ketamina warta miliony w ciężarówce polskiego kierowcy

Służby graniczne odnalazły w ciężarówce polskiego kierowcy 145 kilogramów ketaminy wartej miliony. Czy Polak wiedział o narkotykach, które przewozi? A może był tylko “kozłem ofiarnym”?

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport