Gdybym był bogaty… – Londyn miastem miliarderów

Widać deszczowy klimat i paskudne powietrze przyciągają wielki kapitał. Jak wynika z dorocznego rankingu „Sunday Times” w stolicy Wielkiej Brytanii wciąż mieszka najwięcej bogaczy, ale…

… ich populacja nie zwiększa się tak szybko, jak w ostatnich latach, a fortuny niektórych upadają. Listę najbogatszych londyńczyków otwierają David i Simon Reuben. W zeszłym roku wzbogacili się o 3.4 miliarda funtów i w sumie mogą pochwalić się majątkiem sięgającym ponad 13 miliardów. Unikający mediów jak ognia bracia pochodzą z Bombaju, w iracko-żydowskiej rodzinie. Wielkich pieniędzy dorobili się na handlu rosyjskim aluminium. Wizytówką ich londyńskich interesów jest Global Switch, centrum nowoczesnych technologii.

- Advertisement -

W zestawieniu wyprzedzili oni inni braterski duet, Sriego i Gopiego Hinduja (13 mld funtów) oraz właściciela Warner Music Group Lena Blavatnika (11.6 mld). Majątek potentata branży rozrywkowej urodzonego w Odessie na Ukrainie uszczuplił się w zeszłym roku o 1.6 miliarda. Jeszce większy upadek zanotował „król stali”, czyli Lakshmi Mittal. W 2008 jego portfel wyceniany był na 27.7 miliarda, a teraz na „tylko” 11.6. Wszystkiemu winny jest kryzys na rynku, który wykańcza także brytyjski sektor metalurgiczny…

Najbogatszą kobietą na Wyspach okazała się Kirsty Bertarelli, była Miss UK, niedoszła gwiazdka popu, która wraz ze swoim mężem, liderem przemysłu farmaceutycznego Ernesto Bertarelli, zgromadziła kapitał wart 9.8 mld. Czyni ich to prawdopodobnie najbogatszym małżeństwem w Wielkiej Brytanii.

Londyn będzie miał pierwszą restaurację dla nudystów! Wybierzesz się?

W sumie w Londynie mieszka aż 77 miliarderów. To więcej, niż w stolicy świata, Nowym Jorku (61), San Francisco (57), Hongkongu (49), Moskwie (38), Los Angeles (35), Pekinie (33) czy Paryżu (30). W skali krajowej na czele są USA (378 miliarderów), które wyprzedzają Chiny (193), a UK zajmuje trzecie miejsce ze swoimi 120 bogaczami.

Liczba obrzydliwie bogatych rośnie. Wolniej niż w minionych latach, ale rośnie. W 2009 było ich tylko 43, a więc trzykrotnie mniej niż teraz. Jak zestawienie będzie wyglądało za rok?

Teksty tygodnia

Farma programistów zamiast AI – szokujące oszustwo brytyjskiej firmy

Brytyjski start-up Builder.ai, którego wycena jeszcze niedawno przekraczała 1,5 miliarda dolarów, ogłosił upadłość. Okazało się, że rzekomo przełomowa technologia sztucznej inteligencji była w rzeczywistości fasadą, za którą kryli się nisko opłacani programiści

Mieszkania socjalne w UK. Czy będzie ich więcej?

Ilość lokali socjalnych rośnie nieproporcjonalnie do potrzeb. Mieszkańcy UK czekają wiele lat na mieszkanie lub dostają lokale w miejscach daleko położonych np. od pracy.

Pełzający kryzys w Wielkiej Brytanii? Dane PKB za kwiecień

Najnowsze dane z gospodarki Wielkiej Brytanii znów niepokoją. Obok wzrostu bezrobocia widoczny jest również spadek PKB.

Co to znaczy być Brytyjczykiem? Czy biali będą mniejszością w UK?

Co to znaczy “być Brytyjczykiem”? Co na to wpływa? Czy miejsce urodzenia, kultura, język, kolor skóry? Z jednej strony media straszą, że biali będą mniejszością w UK, z drugiej kolejne pokolenia migrantów doskonale asymilują się z Brytyjczykami

Szkoły wycofują zegary analogowe. Powód jest zaskakujący

Brytyjskie szkoły zaczęły usuwać zegary analogowe z sal egzaminacyjnych, a powód może zaskakiwać. W wielu placówkach zamiast nich pojawiły się zegary cyfrowe. To reakcja na skargi uczniów przystępujących do egzaminów GCSE i A-level, którzy przyznawali, że mają trudności z odczytaniem godziny z tradycyjnych tarcz.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie