Jak w Wielkiej Brytanii obchodzone jest święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny?

Ilustracje w tekście: Getty Images

W naszej ojczyźnie z przypadającymi w listopadzie świętami Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym wiążą się tradycje, do których Polacy są przywiązani. A jak rzecz ma się w Wielkiej Brytanii? W jaki sposób Brytyjczycy obchodzą uroczystości religijne przypadające na dni 1 listopada i 2 listopada? 

W Polsce obchody związane ze świętem Wszystkich Świętych cieszą się dużą popularnością i są ważną datą niemal dla wszystkich. To katolickie święto jest obchodzone ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie. Co roku jest obchodzone w dniu 1 listopada, a dzień później obchodzone są Zaduszki (Dzień Zaduszny lub Święto Zmarłych), a więc obchód liturgiczny poświęcony wszystkim zmarłym.

To właśnie na 2 listopada zasadniczo przypadają wszystkie zwyczaje związane, które wiążą się ludowymi uroczystościami ku czci zmarłych, wywodzącymi się z wierzeń pogańskich lub obrzędowości przedchrześcijańskiej. Jednak w naszej ojczyźnie te tradycje przenikają się ze świętem Wszystkich Świętych i często odprawiane są dzień wcześniej.

Czy Brytyjczycy obchodzą święto zmarłych?

Polacy przywiązani do swoich tradycji nawiedzają cmentarze, przyozdabiają groby oraz zapalają na nich znicze. Praktyka ta związana jest z przedchrześcijańskim zwyczajem rozpalania ognisk na mogiłach, obejściach i rozstajach dróg. We wschodnich częściach Polski urządzano w Zaduszki uczty, spożywane w domach lub na grobach, aby zapewnić sobie przychylność zmarłych i pomóc im w osiągnięciu spokoju. W Polsce zachodniej pod kościoły i na cmentarze przynoszono jedzenie, które rozdawano żebrakom (dziadom kościelnym), prosząc ich o modlitwę za zmarłych z rodziny ofiarującego.

Szczególną rolę w wyobraźni i obrzędowości ludowej odgrywała noc z 1 na 2 listopada, między uroczystością Wszystkich Świętych a Dniem Zadusznym, zwana nocą zaduszkową. W całej Polsce uważano, że tej nocy dusze zmarłych, uwolnione z czyśćca, powracają aż do świtu na ziemię i błąkają się po rozstajnych drogach, cmentarzach czy uroczyskach – szukając pomocy, modlitwy lub ofiary.

1 i 2 listopada na Wyspach — jak wyglądają?

Przeciętny Brytyjczyk zapytany o „święto zmarłych” na 90% odpowie, że chodzi o Halloween, a więc o obrzędy, które mają miejsce w nocy z 31 października na 1 listopada, popularne w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii, Australii i wywodzące się z zupełnie innych tradycji. Czy jednak na Wyspach w jakiś sposób obchodzi się „prawdziwe” święto zmarłych?

Zacznijmy od tego, iż Halloween polegające na przebieraniu się za różne straszne, choć nie tylko, postacie, cieszy się w UK ogromnym powodzeniem. Dość powiedzieć, że ugruntowany w anglojęzycznej kulturze popularnej zwyczaj, mimo że samo w sobie żadnym świętem urzędowym nie jest, to cieszy się po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością. To dzień, w którym dzieciaki zbierają słodycze, a dorośli ostro imprezują w przebraniach.

Mimo że nie są zbyt dobrze znane i są niespecjalne popularne, to religijne święta brytyjskie, będące odpowiednikami polskiego Dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, istnieją. Jednak ani podczas All Saints` Day (przypadające na 1 listopada), ani w trakcie All Souls` Day (święto obchodzone w dniu 2 listopada) w UK nie ma znanego z polskiej obyczajowości zwyczaju odwiedzania grobów bliskich, aby zapalić znicze i złożyć kwiaty. Wizyty na cmentarzu składane są zwykle w rocznicę śmierci bliskich.

Jakie na Wyspach są tradycje związane z All Saints` Day i All Souls` Day?

Przez wielu bardziej religijnych Brytyjczyków — członków kościoła anglikańskiego — Halloween jest oceniane podobnie, jak w naszej ojczyźnie. „Jest przejawem amerykanizacji kultury. Dla mnie jest to święto ciemności. Przynosi ignoranckie podejście do śmierci i przeznaczenia” – komentował ojciec Matthew Catterick. Warto również dodać, że według oficjalnych wytycznych Church of England Święto Zmarłych można obchodzić również w niedzielę między 30 października, a 5 listopada. Jego symbolami są wiązka pszenicy, ręka Boga, korona oraz symbole poszczególnych świętych.

Z kolei Zaduszki są obchodzone w kościele anglikańskim od niedawna. Pojawiły się po I wojnie światowej, w 1920 roku, gdy ideologicznie zbliżono się do kościoła rzymskokatolickiego. Oficjalnie ten dzień nazywany jest The Commemoration of the Faithful Departed. „Odprawiamy mszę. Prosimy wiernych o wypisanie imion zmarłych, za których chcieliby się pomodlić. Ja daję wiernym małe świeczki do zapalenia i złożenia na ołtarzu w intencji tych, którzy odeszli” – dodaje Catterick.

Czy Brytyjczycy zapalają znicze na cmentarzach?

Warto również dodać, ze w średniowieczu istniał zwyczaj dotyczący tzw.: „soul cakes”. Ubożsi ofiarowali modlitwę za zmarłych, w zamian za pieniądze lub rzeczone „ciastka duszy”. Wierzono, że za każde zjedzone ciastko jedna dusza uwalniała się z czyśćca. Być może właśnie w związku z tym, że dzieci chodziło po domach i prosiły o „soul cakes” wziął się zwyczaj halloweenowy związany z „trick or treat”.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Problem z dostępem do wiz elektronicznych i udowodnieniem prawa do pobytu w UK

Home Office przyznaje, że wiele osób nie może uzyskać dostępu do wiz elektronicznych. I w ten sposób nie mogą udowodnić prawa do pobytu w UK.

Polski znów najpopularniejszym językiem w brytyjskich szkołach

Szkoły w West Berkshire przyjrzały się ponownie uczniom, dla...

Autoryzowany Gabinet Biorezonansowy Bicom Optima – BICOM LONDON

Odkryj skuteczne testy i terapie biorezonansowe w BICOM LONDON na Chiswick. Profesjonalizm, nowoczesna technologia i indywidualne podejście do zdrowia!

Emeryci urodzeni w tych latach dostaną podwyżkę Winter Fuel Payment

Dodatek Winter Fuel Payment wypłacany jest automatycznie osobom, które się do niego kwalifikują. Część emerytów dostanie jednak wyższą kwotę.

Podrożeją tatuaże przez nowe przepisy bezpieczeństwa

Podrożeją tatuaże ze względu na nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa. Artyści tatuażu będą musieli podnieść ceny swoich usług.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie