Zdjęcie – pexels.com
Problemy z paznokciami są zazwyczaj spowodowane niedoborami mikroelementów i witamin. Innym powodem pogorszenia stanu płytki paznokcia może być infekcja bakteryjna lub grzybiczną. Sprawdzamy, co można z tym zrobić w domowych warunkach. Wybieramy produkty żywnościowe, które dostarczają odpowiednich składników oraz zabiegi, jakie można stosować bezpośrednio na paznokcie, aby jeszcze szybciej poprawić ich kondycję.
Zróżnicowana dieta na zdrowe paznokcie
Problemy z paznokciami często są spowodowane niedoborem mikroelementów, które mają wpływ na porost zdrowych paznokci charakteryzujących się twardą, lśniącą płytką. Rozwarstwianie się paznokci, łatwe łamanie się i kruszenie może oznaczać niedobór krzemu, potasu, żelaza, wapnia, cynku, magnezu i witaminy A, B lub F. Inną przyczyną złego stanu paznokci mogą być też infekcje grzybiczne i bakteryjne.
Odpowiednia dieta ma ogromny wpływ na jakość naszych paznokci. W przypadku gdy widać, że stan paznokci pogarsza się, warto zastanowić się nad swoimi nawykami żywieniowymi. Dobrym krokiem jest wyeliminowanie fastfoodów i innej żywności przetworzonej oraz słodkich i gazowanych napoi. Zmiana diety oraz regularne nawadnianie się czystą niegazowaną wodą przyspieszy proces oczyszczania organizmu, co po kilku tygodniach powinno być widoczne na paznokciach.
Jednocześnie warto włączyć do diety produkty bogate w minerały. Odpowiednia ilość orzechów, migdałów, pestek dyni czy słonecznika pozwoli szybko uzupełnić niedobory krzemu i cynku. Spożywanie warzyw i owoców takich jak marchew, szczypior, natka, koper, brokuł, pomidor i sałata sprzyja podniesieniu poziomu witaminy A w organizmie. Dzięki niej szybciej przebiega proces odnowy biologicznej komórek, z których budowane są paznokcie i włosy.
Ważne jest także dostarczanie właściwej ilości pełnowartościowego białka, które zawiera istotne z punktu widzenia budowy włosa aminokwasy – metionine i cysteinę. Ze względu na to zaleca się spożywanie chudego nabiału, chudych mięs oraz jaj. Pełnowartościowe białka można dostarczyć spożywając też otręby pszenne, płatki owsiane, nasiona słonecznika, siemię lniane i soję.
Wzmacnianie płytki paznokcia
Wprowadzenie na co dzień zdrowej diety to świetne rozwiązanie. Jednak, aby przyspieszyć proces leczenia paznokci, warto też stosować zabiegi regeneracyjne. Dzięki nim można szybko oczyścić i wyleczyć paznokcie z ewentualnych infekcji grzybicznych i bakteryjnych. Ponadto, dają one także możliwość szybkiego odżywienia i wzmocnienia płytki paznokci. Jako częściej stosowane zabiegi w warunkach domowych wymienić można:
- Ocet jabłkowy – płukanki w roztworze z wodą, który zawiera spore ilości magnezu, wapnia, żelaza i potasu. Ocet jabłkowy leczy infekcje paznokci, a także wyraźnie je wzmacnia.
- Oliwa z cytryną – kilka minut moczenia paznokci w ciepłej oliwie z oliwek, nawilża i wzmacnia paznokcie. Po takim zabiegu paznokcie stają się bardziej lśniące, gładkie i elastyczne.
- Olejek rycynowy – zapobiega łamaniu się paznokci. Poprawia ich wygląd i sprawia, że są bardziej elastyczne. Aplikacja polega na wcieraniu olejku rycynowego w płytkę paznokcia oraz skórki.
- Piwo – kąpiel paznokci w piwie to doskonały sposób na ich odżywienie. Piwo zawiera potas, selen i inne mikroelementy, które szybko wzmacniają paznokieć.
- Aloes – odżywia, działa antybakteryjnie i grzybobójczo. Wydzielinę z liści wciera się w płytkę i skórki wokół paznokcia. Naturalny aloes i środki go zawierające szybko wzmacniają płytkę paznokcia.
Zabiegi na paznokcie to doskonałe uzupełnienie diety bogatej w witaminy i minerały sprzyjające zdrowiu skóry i paznokci. Aplikacja bezpośrednio na paznokieć działa o wiele szybciej niż sama dieta, której efekty mogą być widoczne dopiero po kilku tygodniach.
W przypadku uszkodzonych paznokci można też rozważyć zastosowanie środków utwardzających płytkę paznokcia. Preparaty tego typu można nakładać samemu. To dobry sposób na ograniczenie nadmiernego łamania się paznokci do czasu przywrócenia równowagi w organizmie.