Najnowszy raport: Polacy nadużywają internetu i urządzeń mobilnych

Z badania przeprowadzonego w ramach kampanii „Odpuść FOMO” wynika, że 64% Polaków jest świadomych tego, że często korzystają z internetu oraz urządzeń mobilnych, jednak uważają, że robią to w granicach rozsądku.

Ponad połowa badanych (51%) Polaków przyznała, że nie wyobraża sobie dnia bez swojego telefonu, gdyż obawia się, że coś ważnego ich w ten sposób ominie. Z kolei 34% badanych przyznało, że jest w stanie rozstać się ze swoim smartfonem zaledwie na kilka godzin, a 26% nie może się powstrzymać, aby nie zerkać na ekran przynajmniej co godzinę.

Według psychologa i eksperta kampanii „Odpuść FOMO”, Igora Rotberga: „człowiek oczekuje, że cokolwiek zamieści w sieci, spotka się to z bardzo szybką reakcją zwrotną. Z drugiej strony odczuwa często przymus błyskawicznej reakcji, jeśli tylko otrzyma powiadomienie, że przyszedł SMS lub wiadomość. Ta potrzeba natychmiastowej reakcji wobec napływających bodźców z internetu jest charakterystyczną cechą FOMO (ang. Fear Of Missing Out – lęku przed tym, że coś nas ominie)”. Mimo tak druzgocących wyników badań 90% Polaków twierdzi, że wcale nie nadużywają nowych technologii, jednak potrafia dostrzec uzależnienie u innych osób.

- Advertisement -

Do negatywnych skutków FOMO należą m.in. wzrost poziomu stresu oraz drażliwość, które są związane z tym, że czujemy ciągły przymus sprawdzania swoich powiadomień na smartfonie oraz tym, że nie jesteśmy w stanie przetworzyć ogromu informacji, które do nas docierają za jego pomocą. Bardzo często nadmierne korzystanie z tego typu urządzeń ma również negatywny wpływ na nasze relacje z bliskimi czy znajomymi.

Google Logo Dodaj "Polish Express" do preferowanych źródeł Google + Dodaj źródło

Nasza misja

Polish Express to rzetelne źródło informacji dla Polaków za granicą. Publikujemy wyłącznie sprawdzone wiadomości. Dowiedz się, jakie są nasze zasady redakcyjne!

Teksty tygodnia

Benefits in kind – HMRC opóźnia wprowadzenie zmiany rozliczania dla części dodatków

HMRC zdecydował o przesunięciu pełnego wdrożenia obowiązkowego systemu payrollingu dla świadczeń pracowniczych typu benefits in kind aż do 2028 roku. Co to znaczy dla pracowników?

Kierowcy ciężarówek na celowniku policji. Ruszyła Operacja Tramline

Podczas czerwcowej akcji policji o nazwie Operation Tramline pod szczególną obserwacją będą kierowcy ciężarówek, ale nie tylko.

W tych branżach pracownicy mają największy stres przed poniedziałkiem. Polacy pracują tam najczęściej

Brytyjski sondaż ujawnił 10 najgorszych zawodów, w których pracownicy odczuwają największy stres przed poniedziałkiem.

Jak przetrwać upały w Londynie? Lista darmowych miejsc z klimatyzacją

Władze Londynu uruchomiły interaktywną mapę miejsc, w których można bezpłatnie schronić się przed żarem z nieba.

Wakacje w 48 godzin? Nowa funkcja w easyJet

Linie lotnicze zauważyły rosnącą popularność spontanicznych wyjazdów i postanowiły ułatwić podejmowanie szybkich decyzji.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie