Right to repair: Dziś wchodzi w życie nowe prawo do naprawy sprzętu elektronicznego w UK

Fot. Getty

Od dziś w Wielkiej Brytanii obowiązuje nowe prawo konsumenckie right to repair. Na czym polega nowe prawo do naprawy zakupionego sprzętu elektronicznego w UK?

- Advertisement -

Od 1 lipca 2021 roku brytyjscy konsumenci mają nową ochronę, dotyczącą zakupionego sprzętu elektronicznego, takiego jak lodówki, pralki, zmywarki czy telewizory. Na czym polegają nowe przepisy.

 

Right to repair. Prawo do naprawy sprzętu elektronicznego w UK

Wielka Brytania wprowadziła podobne przepisy ochrony konsumentów, jakie obowiązują już w Unii Europejskiej. Celem nowych zasad są nie tylko dodatkowe gwarancje dla kupujących, ale również ochrona środowiska – dzięki zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej oraz ograniczeniu nadprodukcji materiałów. W efekcie, rząd chce przedłużyć żywotność sprzętów elektronicznych nawet o 10 lat, pozostawiając w kieszeniach brytyjskich konsumentów średnio około 75 funtów rocznie z tytułu mniejszych rachunków, a także oszczędności, ponieważ naprawa sprzętu jest często o wiele tańsza, niż zakup nowych urządzeń.

Ponadto, jak podaje BBC, według wstępnych szacunków nowe przepisy mogą zmniejszyć nawet o 1,5 miliona ton ilość odpadów pochodzących ze sprzętów elektronicznych. Cytowana przez brytyjski dziennik minister energetyki Anne Marie Trevelyan powiedziała: „Zaostrzone standardy zapewnią, że więcej naszych urządzeń elektrycznych będzie można naprawić, a nie trzeba będzie ich wyrzucać, gdy przestaną działać, dzięki czemu więcej pieniędzy trafi do kieszeni konsumentów”.

Jak dotąd wielu brytyjskich konsumentów skarżyło się na nietrwałość sprzętów gospodarstwa domowego, a także na często występujący brak możliwości naprawy urządzeń w domu, ponieważ sprzedawcy nie gwarantowali dostępu do części wymiennych. Dzięki nowym przepisom już od 1 lipca 2021 brytyjscy konsumenci będą mieć prawo do naprawy zakupionych urządzeń elektronicznych, takich jak lodówki, pralki, zmywarki czy telewizory, ponieważ producenci będą prawnie zobowiązani do zapewnienia klientom dostępu do części zamiennych.

Teksty tygodnia

Podwyżka Council Tax. O ile wzrośnie podatek lokalny?

Z przedstawionego przez kanclerz skarbu przeglądu wydatków wynika, że Council Tax wzrośnie o 5 proc. rocznie, aby pokryć koszty usług lokalnych.

Spending review 2025: Rząd zapowiada budowę setek tysięcy tanich domów

W środę w brytyjskim parlamencie przedstawiono plan wydatków publicznych (spending review). Kanclerz skarbu Rachel Reeves ogłosiła, że w ramach pakietu o wartości 39 miliardów funtów rząd zamierza w ciągu najbliższych dziesięciu lat wybudować setki tysięcy tanich mieszkań.

Cisza, zaufanie i nożyczki. Polak otwiera wyjątkowy salon fryzjerski w Edynburgu

Polak otworzył w Edynburgu wyjątkowy salon fryzjerski. Bez kolejek i hałasu – z czasem tylko dla Ciebie. HOME4MYHAIR to nowa jakość w Leith.

Tanie mięso z Polski w brytyjskich sklepach. Klienci i rolnicy oburzeni

Supermarkety w Wielkiej Brytanii coraz chętniej sprowadzają mięso z takich krajów jak Polska, Australia czy Urugwaj – wynika z raportu National Farmers' Union, na który powołuje się „The Guardian”. Wynika to z oszczędności, ale nie wszystkim klientom pasuje oszczędność kosztem jakości.

Katastrofa samolotu lecącego do Londynu. Na pokładzie 242 osoby

Boeing 787-8 Dreamliner linii Air India, lecący z Ahmadabadu do Londynu, rozbił się krótko po starcie. Na pokładzie znajdowały się 242 osoby.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie