Oddajesz butelki w Holandii? Teraz możesz wygrać nawet 400 euro tygodniowo!

W Holandii od lat działa system kaucyjny. Od 11 maja 2026 roku mieszkańcy Kraju Tulipanów mogą oprócz odzyskiwania kaucji za oddane butelki i puszki brać udział w losowaniach nagród. Ten pomysł ma zmobilizować ludzi, którzy dotąd omijali kaucjomaty szerokim łukiem.

W idei wprowadzenia systemu kaucyjnego Holandia nie jest nowa, ale po raz pierwszy zdecydowano się połączyć zbiórkę zużytych opakowań z klasyczną mechaniką loterii. Projekt przygotowany przez Verpact oraz Statiegeld Nederland przy współpracy z aplikacją Tikkie ma zachęcić ludzi do częstszego korzystania z punktów zbiórki. Holenderskie miasta mają niestety coraz większy problem ze śmieciami wylewającymi się z przepełnionych koszy.

Jak działa loteria w systemie kaucyjnym i ile można wygrać?

Mechanizm wprowadzony w Holandii zaprojektowano tak, aby zwrot opakowania miał dodatkowy bonus w postaci szansy na wygraną. Za każde 15 eurocentów kaucji pełnoletni użytkownik otrzymuje cyfrowy los w aplikacji Tikkie. Im więcej zwrotów, tym większa liczba losów i teoretycznie większa szansa na nagrodę. Udział w loterii nie wymaga opłat. Konsument otrzymuje standardowy zwrot kaucji, a losowanie jest jedynie miłym dodatkiem.

- Advertisement -

Co tydzień przewidziano do rozdania około 150 nagród, w tym nawet 400 euro dla pojedynczego zwycięzcy. W skali kampanii, która potrwa 10 tygodni, pula nagród wynosi łącznie 100 tys. euro.

Zasady, ograniczenia i miejsca objęte programem

Udział w loterii jest stosunkowo prosty, ale obowiązuje kilka istotnych warunków. Przede wszystkim uczestnik musi być osobą pełnoletnią, a korzystanie z programu wymaga aktualnej wersji aplikacji Tikkie. Bez niej nie da się aktywować losów ani śledzić wyników.

system kaucyjny
Im więcej zwrotów zrobisz, tym większą masz szansę na wygraną / fot. Shutterstock.com

Nie każdy punkt zbiórki bierze udział w kampanii. Wyłączono z niej automaty znajdujące się bezpośrednio w supermarketach. Program obejmuje głównie punkty poza sklepami, w tym automaty kaucyjne oraz wybrane butelkomaty zarządzane w ramach systemu Verpact.

Wygrane należy zatwierdzić w aplikacji najpóźniej do 9 sierpnia 2026 roku.

System kaucyjny z problemem niewystarczających zwrotów

Za wprowadzeniem loterii stoją twarde dane. Holenderski system kaucyjny nie osiąga wymaganego poziomu zbiórki, który wynosi 90 proc. dla butelek i puszek. Znaczna część opakowań nie wraca do obiegu.

Inspekcja środowiskowa naciska na operatorów, aby poprawili skuteczność systemu. W przeszłości pojawiały się nawet propozycje podniesienia wysokości kaucji, jednak ostatecznie z tego zrezygnowano.

Presja była na tyle duża, że rozważano również kary finansowe dla producentów opakowań. W odpowiedzi powstał pakiet zmian obejmujący m.in. usprawnienie infrastruktury, rozbudowę punktów zwrotu oraz właśnie motywowanie ludzi m.in. loteriami.

Google Logo Dodaj "Polish Express" do preferowanych źródeł Google + Dodaj źródło

Nasza misja

Polish Express to rzetelne źródło informacji dla Polaków za granicą. Publikujemy wyłącznie sprawdzone wiadomości. Dowiedz się, jakie są nasze zasady redakcyjne!

Przeczytaj także

Uwaga na fałszywe e-maile z żądaniem płatności zaległego podatku. Plaga oszustw

W ostatnich tygodniach w Holandii gwałtownie wzrosła liczba zgłoszeń oszustw poprzez e-mail. Oszuści podszywają się pod urząd skarbowy Belastingdienst.

Miliony złotych po zmarłych leżą w ZUS. Zobacz jak odzyskać składki za bliskich, którzy zmarli w Polsce

Mieszkając poza granicami Polski, często tracimy kontakt z tamtejszym...

Holendrzy są za ograniczeniem liczby imigrantów zarobkowych

Większość Holendrów jest za ograniczeniem liczby imigrantów zarobkowych. Wprawdzie popiera wpuszczanie ich do kraju, ale pod nadzorem.

Ciało mężczyzny przy autostradzie zidentyfikowane jako zaginiony Polak

Ciało mężczyzny przy autostradzie A28. Policja potwierdza: to zaginiony Polak. Policjanci nadal badają przyczynę i okoliczności śmierci mężczyzny.

Gospodarstwa domowe dostaną pieniądze za wyłączanie paneli słonecznych

Holenderski operator sieci chce płacić gospodarstwom domowym za wyłączenie paneli słonecznych. Chce w ten sposób zapobiec przeciążeniu.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport