Poszukiwanego przez 20 lat „króla whisky” czeka ekstradycja do Polski

Londyński sąd Westminster Magistrates Court w dniu 22 października 2024 roku wydał decyzję o ekstradycji do Polski Łukasz R. ps. „Rataj”. Nasz rodak uciekł przed polskim wymiarem sprawiedliwości do Wielkiej Brytanii. Ukrywając się na Wyspach, jako „Dariusz Płażewski” zrobił niemałą karierę i zapracował sobie na miano „króla whisky”.

W styczniu 2024 roku w wyniku współpracy polskich oficerów z brytyjskimi służbami na terenie Anglii udało się dokonać zatrzymania Łukasza R. Nasz rodak jest podejrzewany o poważne przestępstwa przez prokuraturę w Łodzi, w tym o usiłowanie morderstwa.

Służby wydały za nim międzynarodowy list gończy. Oprócz tego „Rataja” czeka do odbycia kara więzienia za nielegalne posiadanie broni orzeczoną w kraju, przez Sąd Okręgowy w Piotrkowie.

Polakowi nie pozwolono wyjść za kaucją

Przypomnijmy, Łukasz R. dołożył wszelkich starań, aby wyjść z aresztu, w którym oczekiwał na rozprawę ekstradycyjną na wolność. W lutym 2024 roku po raz pierwszy starał się o zwolnienie. Wówczas nie udało mu się uzyskać pozwolenia na wyjście zza krat, ponieważ brytyjski sąd ocenił, iż „ryzyko ucieczki” w tym przypadku pozostaje bardzo wysokie. Podobna decyzja została podjęta i teraz, pomimo zaoferowania przez Polaka kwoty 200 tysięcy funtów, jako kaucji.

Sędzia Fordham z Sądu Najwyższego odrzucił wniosek rzekomego „króla whisky” z powodu „bardzo realnej perspektywy” ucieczki z Wysp. Istniały jego zdaniem realne obawy, iż nasz rodak „uzyska fałszywy dokument tożsamości i rozpocznie życie od początku w zupełnie nowym kraju”, jak cytujemy oświadczenie sądu za „The Daily Mail”.

Ekstradycja do Polski

Wyrok w sprawie ekstradycji do Polski Łukasza R. zapadł w londyńskim sądzie, ale rzeczniczka ministra sprawiedliwości prokurator Anna Adamiak podaje, że łódzki Wydział Zamiejscowy PZ Prokuratury Krajowej nie otrzymał jeszcze oficjalnej informacji o decyzji władz brytyjskich w tej sprawie, jak podajemy za PAP`em.

– Dotychczasowa praktyka wskazuje, że prokuratura jest powiadamiana o dacie przekazania ściganego do Polski przez organy polskiej policji realizującej konwój takiej osoby – zaznacza prokurator Adamiak.

Polski przestępca został „królem whisky” w Londynie

Kim jest „Rataj”? Polak do Wielkiej Brytanii wyjechał dwie dekady temu, w 2004 roku, tuż po tym, jak został skazany na trzy lata więzienia za posiadanie broni palnej. Na Wyspach przyjął fałszywą tożsamość. Stając się „Dariuszem Płażewskim”, rozpoczął swoją działalność biznesową. Trzeba przyznać, że udało mu się odnieść sukces. Przestępca z Polski działał w branży deweloperskiej i budowalnej, ale strzałem w dziesiątkę okazało się założenie destylarni whisky.

W 2016 ruszyła produkcja w ramach Bimber Distillery, a w 2019 na rynku pojawiła się pierwsza londyńska whisky single malt. Według doniesień stała się ona prawdziwym hitem i wyprzedała się w zaledwie trzy (!!!) godziny. Oprócz tego nasz rodak zajmował się również wytwarzaniem whisky, ginu i wódki. Alkoholowy interes był prowadzony wespół z jego partnerką, Eweliną C.

Popularność okazała się jego zgubą

Niestety, wraz z sukcesem swojego alkoholowego projektu, przyszła również rozpoznawalność i popularność, które sprawiły, iż polskie służby zwróciły na niego uwagę.

Jeszcze w 2023 „Płażewski” zwrócił na siebie uwagę policji. Oficerowie z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi rozpoznali w nim R., który był poszukiwany w Polsce w sprawie wyroku trzech lat więzienia za posiadanie broni palnej, który został wydany jeszcze w 2003 roku.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Kary dla nieuczciwych beneficiarzy – o ile DWP może obniżyć Universal Credit?

Department for Work and Pensions nowe stawki sankcji zasiłkowych dla osób ubiegających się o Universal Credit. O ile i w jakich konkretnie przypadkach wysokość benefitów może zostać odpowiednio obniżona przez DWP?

Jak po wyjeździe z UK nie stracić settled status?

Planując wyjazd z Wielkiej Brytanii cześć z nas obawia się utraty settled status. Zwłaszcza, jeśli myślimy o powrocie na Wyspy w przyszłości.

Brytyjski premier dostał pierwsze zaproszenie od liderów UE od czasu Brexitu

Po raz pierwszy od czasu Brexitu brytyjski premier otrzymał zaproszenie do spotkania z przywódcami UE i omówienia ważnych problemów.

Brytyjski szef dał swoim pracownikom dodatkową pensję z okazji świąt

Szef brytyjskiej firmy z branży PR dał swoim pracownikom premię świąteczną o wartości średniej miesięcznej pensji w wysokości 2430 funtów.

Konserwatyści przedstawiają nową politykę imigracyjną

Kemi Badenoch przyznała, że torysi popełnili błąd w kwestii imigracji i przedstawiła zasady nowej polityki imigracyjnej.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie