Poppy Day, czyli o co chodzi z tymi maczkami…

W Polsce 11 listopada obchodzi się Dzień Niepodległości, a w Anglii właśnie wtedy przypada Remembrance Day, czyli Dzień Pamięci. Potocznie święto nazywane jest Poppy Day ze względu na doczepiane maczki (z ang. „poppy” to mak), jakie nosi się już od pierwszych dni listopada ku pamięci poległych podczas obu wojen światowych.

Dlaczego mak?

Tutaj wiele do powiedzenia miała historia I wojny światowej. Jak wiadomo, Flandria była miejscem najbardziej krwawych walk stoczonych w okresie 1914-18. Na wyniszczonej ziemi rosły maki, które, jak głosi legenda, dodawały otuchy walczącym.

Symbol czerwonego maku nawiązuje do wiersza „In Flanders Fields” kanadyjskiego poety i lekarza wojskowego, Johna McCrae, który opisał maki rosnące na polach bitew Flandrii, gdzie zginęło wielu żołnierzy.

Wiersz zainspirował amerykańską sekretarz ds. wojny, Moinę Michael, która kupiła maki, aby sprzedać je swoim przyjaciołom w celu zebrania pieniędzy dla potrzebujących żołnierzy po I wojnie światowej. Zostało to przyjęte przez (Królewski) Legion Brytyjski w 1921 roku, który zamówił milion maków od Anny Guérin we Francji i zlecił wyprodukowanie kolejnych 8 milionów w Wielkiej Brytanii. Zostały one sprzedane 11 listopada tego samego roku w ramach pierwszego w historii Poppy Appeal.

Od tego czasu mak stał się symbolem pamięci.

Co roku, w listopadzie na terenie Wielkiej Brytanii maczki sprzedawane są przez Królewski Legion Brytyjski (The Royal British Legion), organizację charytatywną pomagającą weteranom wojny. Pieniądze zgromadzone dzięki ich sprzedaży przekazywane są na Royal British Legion Poppy Appeal, dobroczynną fundację mającą na celu opiekę i pomoc materialną dla osób, które służyły bądź służą w Brytyjskich Siłach Zbrojnych.

Mak jest symbolem pamięci od ponad 100 lat

Mak stał się symbolem pamięci i nadziei na pokojową przyszłość w następstwie I wojny światowej. Od kiedy akcja ruszyła w 1921 roku, co roku wolontariusze po dziś dzień zbierają datki w całej Wielkiej Brytanii, które pomogą weteranom. Przez lata maki zmieniały swój wygląd, między innymi były wzbogacone o liść, a od 2023 roku nadają się do recyclingu.

2 minuty ciszy

11 listopada 1918 roku I Wojna Światowa dobiegła końca. Symbolicznie w tym dniu, dokładnie o godz. 11:00 oddawany jest hołd poległym w postaci dwuminutowej ciszy.
Znany jest również zwyczaj „Remembrance Sunday”. W każdą niedzielę, najbliższą 11 listopada, mają miejsce ceremonie przy pomnikach wojen, składane są wiązanki.
Wtedy również zapada dwuminutowa cisza. Główna ceremonia w UK odbywa się przy The Cenotaph w Whitehall, gdzie zbierają się najważniejsze osoby w państwie, premier, rodzina królewska i oczywiście zasłużeni weterani wojenni.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Coraz więcej emerytów w Wielkiej Brytanii szuka pracy

W ciągu ostatniego roku nastąpił wzrost liczby emerytów w Wielkiej Brytanii szukających pracy. Wynika to ze wzrostu kosztów utrzymania.

Świąteczna choinka z Norwegii stanęła na placu Trafalgar Square

Drzewko, uświetniające święta Bożego Narodzenia na Wyspach, stanęło w samym sercu Londynu. Obecność choinki na słynnym placu Trafalgar Place to rzecz historyczna, której korzenie sięgają XX wieku.

Roboty mają zastąpić nisko opłacanych imigrantów w UK

Konserwatywny poseł do Izby Gmin Chris Philp wzywa do większych inwestycji w technologię, aby zmniejszyć wskaźniki migracji netto w Wielkiej Brytanii.

Brytyjski premier dostał pierwsze zaproszenie od liderów UE od czasu Brexitu

Po raz pierwszy od czasu Brexitu brytyjski premier otrzymał zaproszenie do spotkania z przywódcami UE i omówienia ważnych problemów.

Elon Musk namiesza w brytyjskiej polityce finansując Farage’a?

Po wsparciu dla Donalda Trumpa, Elon Musk przygotowuje się do ingerencji w brytyjską politykę. Chce przeznaczyć darowiznę Farage'owi.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie