Rząd UK wydał £120 mln na walkę z osobami niepełnosprawnymi ubiegającymi się o zasiłek. Przegrał większość spraw

Fot. Getty

W ciągu ostatnich 2 lat Department for Work and Pensions (DWP) wydał ponad £120 mln na batalie z osobami niepełnosprawnymi, które ubiegały się o zasiłki PIP lub ESA. Blisko 3/4 spraw, zarówno tych ponownie rozpatrywanych przez urzędników, jak i tych rozpatrywanych w sądzie, zostało wygranych przez niepełnosprawnych wnioskodawców. 

- Advertisement -

£121 mln – taką astronomiczną sumę przeznaczył w latach 2017-2019 Department for Work and Pensions (DWP) na walkę z osobami niepełnosprawnymi, którym jeden z urzędników odmówił początkowo przyznania zasiłku Personal Independence Payment (PIP) lub Employment Support Allowance (ESA). £58 mln zostało wydanych na ponowne rozpatrzenie sprawy przez urzędników w ramach wewnętrznego odwołania (procedury o nazwie „mandatory reconsideration), natomiast £63 mln na batalie z osobami niepełnosprawnymi w sądach. A, jak wynika z najnowszych danych przedstawionych za ostatnie 2 lata, z DWP o ostateczne przyznanie zasiłku wygrało aż 76 proc. osób starających się o zasiłek PIP i 75 proc. osób ubiegających się o zasiłek ESA. 

Pieniądze podatników w UK 

Krytycy postępowania DWP zwracają uwagę na fakt, że za ponowne rozpatrywanie wniosków oraz za sądowe batalie z osobami niepełnosprawnymi walczącymi o swoje prawo do zasiłku, płacą podatnicy. Koszty związane z walką z wnioskodawcami wzrosły w latach 2017 – 2019 aż o 39 proc., podczas gdy liczba osób wnioskujących o przyznanie PIP lub ESA zwiększyła się w tym czasie o zaledwie 13 proc. – Zamiast walczyć o te sprawy przed trybunałem, wiedząc, że prawdopodobnie się przegra, departament mógłby zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy i wysiłku, wypłacając po prostu osobom niepełnosprawnym świadczenia, do których mają oni prawo – zaznaczył na łamach „The Independent” poseł Partii Pracy Stephen Timms, przewodniczący komitetu Work and Pensions Committee. 

 

 

 

Osoby niepełnosprawne bez wsparcia

Koszty związane z walką z odwołaniami składanymi przez osoby niepełnosprawne są jednak nie tylko natury finansowej, jako obciążenie dla podatników. 75 proc. osób wnioskujących wygrywa ostatecznie z DWP, co oznacza, że urzędnicy niepotrzebnie narażają ich na stres. Nie trzeba też dodawać, że osoby te, zupełnie niezdolne do pracy, nie mają zwyczajnie środków do życia. 

 

Teksty tygodnia

Bezrobocie w UK wzrosło do najwyższego poziomu od czterech lat

Sytuacja na rynku pracy staje się coraz trudniejsza, a bezrobocie w UK jest najwyższe od czterech lat.

Spending review 2025: Rząd zapowiada budowę setek tysięcy tanich domów

W środę w brytyjskim parlamencie przedstawiono plan wydatków publicznych (spending review). Kanclerz skarbu Rachel Reeves ogłosiła, że w ramach pakietu o wartości 39 miliardów funtów rząd zamierza w ciągu najbliższych dziesięciu lat wybudować setki tysięcy tanich mieszkań.

Zamieszki w Irlandii Północnej po tym, jak dwóch 14-latków zostało oskarżonych o próbę gwałtu na Polce

W dzielnicy Harryville w Ballymenie (hrabstwo Antrim) zebrało się blisko 2500 osób po wydarzeniach z ostatniej soboty. Dwóch 14-latków stanęło przed sądem, oskarżonych o napaść seksualną na polską nastolatkę przy Clonavon Terrace.

Zamieszki w Irlandii po napaści na tle seksualnym na Polkę. Podpalono ośrodek dla imigrantów

Zamieszki w Ballymena trwają już kolejny dzień po tym, jak dwóch nastolatków napadło na Polkę. Protestujący podpalili budynek, w którym mieszkali imigranci. W ciągu trzech dni demonstranci podłożyli ogień pod kilka domów, zmuszając ich mieszkańców do ucieczki w obawie o życie.

Cyfrowe dowody osobiste to nowy pomysł rządu na walkę z nielegalną migracją

W obliczu kryzysu migracyjnego rząd Wielkiej Brytanii rozważa wprowadzenie nowego narzędzia kontroli w postaci cyfrowych dowodów osobistych dla wszystkich dorosłych obywateli. Dokument miałby być przechowywany na smartfonie.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie