Smartfon powie ci, jak bardzo jesteś pijany. Zanosi się na rewolucję?

Czy specjalne czujniki w telefonach mogłyby wskazać poziom naszego upojenia alkoholowego na podstawie zmian w naszym głosie? Najnowsze badanie pokazuje, że jest to możliwe.

Telefon prawdę Ci powie…

Badania przeprowadzili naukowcy Uniwersytetu Stanforda w USA na próbie 18 dorosłych w wieku 21 lat lub więcej. Badania pokazały, że specjalne czujniki w telefonie mogłyby wskazać użytkownikowi, jak bardzo jest pijany. Nadzorujący proces badawczy prof. Brian Suffoletto, specjalista w zakresie medycyny ratunkowej na Uniwersytecie Stanforda przyznał, że wyniki badania zwyczajnie go zaskoczyły. Eksperyment pokazał, że analiza wzorców głosu osób biorących udział w badaniu pozwoliła przewidzieć z 98-proc. dokładnością poziom ich upojenia alkoholowego. Wyniki uzyskiwane poprzez analizę mowy regularnie potwierdzano badając poziom alkoholu w wydychanym powietrzu.

- Advertisement -

– Nie jesteśmy pionierami, gdy podkreślamy, że podczas zatrucia alkoholem dochodzi do zmian w charakterystyce mowy. Ale jestem głęboko przekonany, że nasza wyjątkowa dokładność wynika z zastosowania najnowocześniejszych osiągnięć technologicznych. Osiągnięć w przetwarzaniu sygnałów, analizie akustycznej i uczeniu maszynowym – poinformował profesor. I dodał z nadzieją: – Wyobraźmy sobie, że mielibyśmy narzędzie zdolne do pasywnego pobierania danych od danej osoby podczas wykonywania codziennych czynności. I badania zmian, które mogłyby wskazywać na epizod picia, aby wiedzieć, kiedy taka osoba potrzebuje pomocy.

Telefon remedium na problemy z alkoholem?

Dla prof. Briana Suffoletto w eksperymencie nie chodzi jedynie o możliwość okresowego badania stanu upojenia osoby, która postanowiła się zabawić. Chodzi o możliwość interweniowania, gdy nadużywanie alkoholu może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje. W tym także o zapobieganie wypadkom drogowym spowodowanym kierowaniem „po spożyciu”.

– Gdy ktoś zaczyna pić, kluczowe może być przypomnienie mu o limitach spożycia. Choć w przypadku osób, które są już odurzone w znacznym stopniu, skuteczność takich interwencji maleje – podsumował profesor Suffoletto.

Teksty tygodnia

Podwyżka Council Tax. O ile wzrośnie podatek lokalny?

Z przedstawionego przez kanclerz skarbu przeglądu wydatków wynika, że Council Tax wzrośnie o 5 proc. rocznie, aby pokryć koszty usług lokalnych.

W Irlandii automatycznie rejestrują ludzi jako potencjalnych dawców organów

17 czerwca w Irlandii weszła w życie istotna zmiana w systemie dawstwa organów. Wprowadzono tzw. system miękkiego sprzeciwu, który powinien zasadniczo zwiększyć liczbę dostępnych narządów do przeszczepów.

Zapalenie wątroby typu A po zjedzeniu produktu z marketu? Zachorowało już 95 osób!

Od grudnia 2024 roku w UK blisko 100 osób zachorowało nagle na wirusowe zapalenie wątroby. 58 osób było hospitalizowanych. Wszystkie zachorowania - jak wykazało śledztwo - miały związek z zakupami “konkretnego produktu w konkretnym markecie”

Brytyjczyk jedynym ocalałym z katastrofy samolotu Air India. „Nie mam pojęcia, jak to się stało”

Vishwash Kumar Ramesh, obywatel Wielkiej Brytanii, jako jedyny przeżył czwartkową katastrofę Boeinga 787-8 Dreamliner w Indiach. Jak sam przyznaje, nie wie jak udało mu się wydostać z wraku.

Farma programistów zamiast AI – szokujące oszustwo brytyjskiej firmy

Brytyjski start-up Builder.ai, którego wycena jeszcze niedawno przekraczała 1,5 miliarda dolarów, ogłosił upadłość. Okazało się, że rzekomo przełomowa technologia sztucznej inteligencji była w rzeczywistości fasadą, za którą kryli się nisko opłacani programiści

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie