Smartfony sprawiają, że dzieci stają się autystyczne

Dzieci nie radzą sobie z odczytywaniem emocji i są mniej empatyczne niż poprzednia generacja. Specjaliści twierdzą, że spadek umiejętności społecznych wynika z czasu, jaki młodzi ludzie spędzają na korzystaniu ze smart fonów i tabletów.

Doktor Iain McGilchrist, wykładowca na Uniwersytecie Oxforda twierdzi, że dzisiejsze pięciolatki mają problemy z powiązaniem wyrazów twarzy i emocji, jakie odzwierciedlają. Psychiatra dodaje, że prowadzone przez niego badania wskazują na wykształcanie się u dzieci zachowań skrajnie autystycznych.

- Advertisement -

McGilchrist ostrzega, że coraz częściej kontaktują się z nim nauczyciele ze szkół podstawowych, których uczniowie nie są w stanie skupić na dłużej uwagi oraz odczytywać emocji. „Zauważamy wyraźny zanik umiejętności komunikowania się na poziomie emocjonalnym, co jest jedną z cech autyzmu” – tłumaczy psychiatra i przekonuje, że pojawia się coraz więcej dowodów na to, że dzieci obecnie są „mniej empatyczne” niż jeszcze cztery dekady temu. Jednocześnie, badania przeprowadzone wśród amerykańskich studentów wskazują, że na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat stali się oni bardziej „narcystyczni”.

Zdaniem naukowca, zmiany te wynikają z wpływu jaki nowoczesna technologia wywiera stosunki rodzinne. „Dzieci spędzają teraz więcej czasu w rzeczywistości wirtualnej, w której nie muszą ponosić konsekwencji życia w ‘realu’, ani zadawać sobie trudu odczytywania wskazówek, związanych z interakcją z innymi ludźmi” – tłumaczy McGilchrist . „Małym dzieciom nie poświęca się teraz takiej samej dozy uwagi, co kiedyś. Rodzice robią wiele rzeczy jednocześnie, podczas gdy dzieci siedzą wpatrzone w ekran telewizora czy tablet, co jest bardzo niepokojące” – ostrzega psychiatra.

Nie wszyscy badacze zgadzają się, że problemy z okazywaniem emocji wynikają jedynie z szerszego dostępu do technologii. Dr Nadja Reissland z Uniwersytetu w Durham przekonuje, że „nieumiejętność odczytywania emocji” to złożony problem. „Nie wiemy, z jakich środowisk pochodziły badane dzieci. Być może nie chciały mówić o tym co czują, a może nie były tego nauczone. Być może w ich kulturach nie jest przyjęte obnosić się ze swoimi emocjami” – wylicza Reissland .

Teksty tygodnia

Consult wchodzi do urzędów. Sztuczna inteligencja, która zrewolucjonizuje administrację

W Wielkiej Brytanii trwa rewolucja technologiczna. Jak twierdzi dziennik „Herald”, rząd Zjednoczonego Królestwa planuje wdrożyć w administracji publicznej sztuczną inteligencję nazywaną Consult.

Dopłaty zimowe wracają. Kilka milionów emerytów znów dostanie wsparcie

Rząd postanowił przywrócić zimowe dopłaty do ogrzewania dla wszystkich emerytów, których roczny dochód nie przekracza 35 tys. funtów.

Polka tłumaczy znęcanie się nad dziećmi paleniem marihuany

Roksana L. z Hounslow przyznała się do siedmiu przypadków znęcania się nad dziećmi. Oskarżono ją też o popełnienie 14 innych przestępstw.

Pełzający kryzys w Wielkiej Brytanii? Dane PKB za kwiecień

Najnowsze dane z gospodarki Wielkiej Brytanii znów niepokoją. Obok wzrostu bezrobocia widoczny jest również spadek PKB.

Taksówki bez kierowcy już w 2026 roku wyjadą na ulice

Firmy będą mogły testować w UK komercyjne usługi transportowe bez człowieka w fotelu kierowcy. Już w przyszłym roku autonomiczne taksówki oraz tego typu pojazdy pełniące funkcję autobusów będą mogły legalnie poruszać się po drogach w Anglii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie