Uwaga! Szykują się duże zmiany w wypłacaniu zasiłków! Polacy na tym stracą?

Komisja Europejska przygotowała projekty zmian dotyczących zasad wypłacania zasiłków obywatelom Unii Europejskiej, którzy pracują w innym państwie, niż kraj pochodzenia. Zmiany te mogą uderzyć w Polaków, ale przede wszystkim w tych, którzy dopiero myślą o przeprowadzce i podjęciu pracy poza krajem. 

Przygotowane przez Komisję zmiany w wypłacaniu zasiłków obywatelom unijnym pracującym poza granicami swojego kraju ojczystego są odpowiedzią na zarzuty kilku zachodnioeuropejskich partii populistycznych, które twierdzą, że zasada swobodnego przepływu osób w Unii doprowadziła do imigracji zasiłkowej i do wielu nadużyć, w tym przede wszystkim do wysysania systemów socjalnych przez imigrantów z biedniejszych państw wspólnoty. Komisarz UE ds. zatrudnienia i spraw socjalnych Marianne Thyssen powiedziała, że mobilność pracowników musi zostać zachowana (swobodny przepływ osób jest jednym z filarów Unii), ale że od teraz trudniej będzie o nadużycia. 

- Advertisement -

Theresa May musi zagwarantować imigrantom z UE ich prawa i to natychmiast!

Jakie zatem czekają nas zmiany? Przede wszystkim Komisja Europejska chce zmienić zasady dotyczące pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Zgodnie z nowymi zasadami pracownik, który wyjedzie do innego kraju w celu poszukiwania pracy, będzie mógł pobierać zasiłek dla bezrobotnych z własnego kraju aż 6 miesięcy (obecnie są to tylko 3 miesiące). Poza tym w przypadku pracowników mieszkających w jednym kraju Unii i regularnie dojeżdżających do pracy w kraju sąsiednim, za wypłacanie zasiłku dla bezrobotnych będzie odpowiadało państwo, w którym zapłacili oni ostatnio składki na ubezpieczenie społeczne przez co najmniej 12 miesięcy, bo przypomnijmy, że obecnie jest to kraj ich zamieszkania.

Praca w UK leży na ulicy – Można zarobić nawet £50 tys. rocznie!

Komisja Europejska zapowiedziała też, że nie będzie wnioskowała o możliwość indeksowania przez kraje Unii zasiłków wypłacanych imigrantom z innych krajów unijnych na dzieci przebywające na stałe w ojczyźnie. Indeksowanie miało dostosować wysokość zasiłków do standardu życia w kraju, w którym nieletni mieszka na stałe, ale Komisja stwierdziła, że zabieg ten byłby niezgodny z zasadą równego traktowania i że w wielu przypadkach zasiłki musiałyby być także indeksowane w górę (gdyby dziecko żyło na stałe w kraju, w którym koszty życia są wyższe, niż w państwie – miejscu pracy rodzica). 

W wywiadzie udzielonym zagranicznym mediom Thyssen powiedziała też, że argumenty partii populistycznych są nieprawdziwe, ponieważ zasada swobodnego przemieszczania się wewnątrz Unii nie oznacza nieograniczonego dostępu do systemów socjalnych tworzących ją krajów. – Ten, kto nie pracuje, nie szuka pracy i nie ma środków na utrzymanie, nie ma ani prawa pobytu w innym kraju UE, ani prawa do otrzymywania świadczeń socjalnych w tym kraju – powiedziała komisarz. 

Teksty tygodnia

Spending review 2025: Rząd zapowiada budowę setek tysięcy tanich domów

W środę w brytyjskim parlamencie przedstawiono plan wydatków publicznych (spending review). Kanclerz skarbu Rachel Reeves ogłosiła, że w ramach pakietu o wartości 39 miliardów funtów rząd zamierza w ciągu najbliższych dziesięciu lat wybudować setki tysięcy tanich mieszkań.

Kryzys związany ze stresem. 5 milionów osób z nim się zmaga

Z najnowszego badania wynika, że kryzys związany ze stresem w Wielkiej Brytanii jest najwyższy od 2008 roku.

Podwyżka Council Tax. O ile wzrośnie podatek lokalny?

Z przedstawionego przez kanclerz skarbu przeglądu wydatków wynika, że Council Tax wzrośnie o 5 proc. rocznie, aby pokryć koszty usług lokalnych.

Wielka zmiana dla podróżnych. Brytyjskie lotniska luzują restrykcje bagażowe

Wielka Brytania przygotowuje się do jednej z największych zmian w przepisach lotniczych od 2006 roku. Już w czerwcu podróżni będą mogli przewozić w bagażu podręcznym aż 2 litry płynów. Zmiana dotyczy tych portów lotniczych, które wprowadziły nowoczesne skanery 3D.

Zabili 4 dziennikarzy. Po ponad 40 latach bezkarności wreszcie trafią do więzienia

W marcu 1982 roku czterech holenderskich dziennikarzy – Koos Koster, Jan Kuiper, Hans ter Laag i Joop Willemsen – przebywało w Salwadorze i przygotowywało reportaż na temat krwawej wojny domowej. Za swoją odwagę zapłacili życiem. Sprawcy brutalnego morderstwa przez dekady pozostawali nieuchwytni.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie