Liczba kradzieży paliwa na stacjach wzrosła ponad czterokrotnie w ciągu czterech lat

Z czego wynika plaga kradzieży paliwa na brytyjskich stacjach benzynowych? Niektórzy mogą ją tłumaczyć panującym na Wyspach kryzysem kosztów utrzymania, ale według ekspertów prawda jest nieco inna.

W Wielkiej Brytanii odnotowano znaczący wzrost kradzieży paliwa na stacjach. Jak wynika z oficjalnych danych RAC Foundation, w trzecim kwartale 2023 doszło do prawie 40 tysięcy prób kradzieży paliwa. Do DVLA w tym czasie wpłynęły dokładnie 39 563 wnioski o udostępnienie danych posiadaczy pojazdów w związku z kradzieżą paliwa. Dla porównania w analogicznym okresie roku 2022 (lipiec – wrzesień) takich wniosków było tylko 22 335.

Oznacza to wzrost na poziomie 77%. Z kolei jeśli za punkt odniesienia przyjmiemy okres przed pandemią Covid-19 (lipiec – wrzesień 2019) to dostrzeżemy wzrost aż o szokujące 362%! Cztery lata temu DVLA rozpatrzyła tylko 8558 takich wniosków.

Plaga kradzieży paliwa w UK

Uzupełniając dane RAC, według British Oil Security Syndicate, straty wynikające z kradzieży paliwa w UK (praktyka ta jest określana, jako „bilking”) w skali roku wynoszą średnio 10 500 funtów na jedną stację benzynową.

Dodajmy, iż prawodawstwo brytyjskie wynikając z ustawy Theft Act 1978 określają maksymalną karę dla kierowcy, który zatankował i nie zapłacił. Za takie przestępstwo można iść do więzienia nawet na dwa lata. Z kolei ewentualna kara finansowa nie ma ustalonego górnego limitu.

Z czego wynika tak radykalny wzrost „bilkingu”?

Czy na podstawie tych danych można wysnuć wniosek, iż za kradzieżami paliwa na stacjach w UK stoi kryzys kosztów utrzymania? Według Steve`a Goodinga, dyrektora RAC Foundation niekonieczne. Jego zdaniem kradzieże benzyny i oleju napędowego są w istocie dużym problemem, ale wynikają przede wszystkim z „coraz bardziej systematycznej działalności przestępczej”.

– Mam przesłanie do każdego, kto ma ochotę oszukać stację paliw: «nie tankuj, jeśli nie możesz zapłacić». Ryzyko złapania i poniesienia kary jest realne. Straty finansowe ponoszone przez stacje ostatecznie prowadzą do wyższych cen dla nas wszystkich – podsumowuje Gooding.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Polak włamał się do domu Brytyjki. Zrobił jej pranie i ugotował obiad

Polak włamał się do domu obcej kobiety, a następnie powiesił jej pranie, nakarmił ptaki i ugotował dla siebie obiad.

Jak uzyskać ETA dla rodzica przed jego przyjazdem do UK?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy podróżujący do UK na okres do 6 miesięcy, będą musieli uzyskać ETA - elektroniczne zezwolenie na podróż.

Najważniejsze zmiany finansowe w UK w październiku 2024

Październik to tradycyjnie jeden z najbardziej "gorących" miesięcy pod względem finansowym w Wielkiej Brytanii. W najbliższym czasie poznamy nie tylko nowy limit Ofgemu, wysokość inflacji czy rozliczymy się w remach Self-assessment, ale przede wszystkim poznamy szczegóły nowej ustawy budżetowej na przyszły rok.

Opieka nad dzieckiem w związkach mieszanych i kwestie prawne

Ze względu na różnice kulturowe bądź religijne w związkach mieszanych pojawiają się czasem problemy w pogodzeniu różnych decyzji w sprawie opieki nad dzieckiem.

Polacy masowo przyjmują ten suplement. Choć może zwiększać ryzyko zawału i udaru

Brytyjscy naukowcy dowodzą, że suplementy z kwasami omega-3 mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zawałów i udarów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie