Muzułmanka nie będzie pracować w przedszkolu: „Jej ubiór jest sprzeczny z zasadami BHP”

Kobieta ubiegająca się o posadę przedszkolanki nie dostała pracy ponieważ odmówiła noszenia krótszych, niż nakazuje to religia, szat. Sąd przyznał rację pracodawcy argumentując, że przykrywający stopy „jilbab”  może utrudniać kobiecie wykonywanie obowiązków zawodowych.

Tamanaa Begum, sunnicka muzułmanka, starała się o pracę w jednym z przedszkoli w Ilford. Na rozmowie kwalifikacyjnej pojawiła się w tradycyjnej, zakrywającej całe ciało, szacie o nazwie „jilbab”. Dyrekcja stwierdziła, że zatrudni Begun pod jednym warunkiem: musi ona dostosować swoje ubranie do zasad bezpieczeństwa i higieny pracy – czyli skrócić jilbab tak, aby nie ciągnął się po ziemi i nie zakrywał stóp. Słysząc taki warunek kobieta odpowiedziała, że skonsultuje taką możliwość z rodziną.

- Advertisement -

Kiedy jednak w umówionym dniu nie pojawiła się w pracy, dyrekcja przedszkola zaczęła podejrzewać, że rodzina Begum na przeróbkę stroju się nie zgodziła, więc tym samym, kobieta rezygnuje z objęcia posady. Okazało się, że sprawa jest bardziej skomplikowana: muzułmanka pracować chciała, ale w ubraniu skrojonym według tradycyjnych wzorców, o czym władze przedszkola dowiedziały się z pozwu o dyskryminację rasową, jaki do nich trafił.

Begum stwierdziła, że poczuła się „urażona” uwagami potencjalnego pracodawcy, który dopuścił się wobec niej dyskryminacji na tle „etnicznym i kulturowym” – noszenie krótszej szaty byłoby bowiem „działaniem wbrew wyznawanym przez nią wartościom moralnym”. Kobieta nie uznawała argumentu, jakoby długość jej szaty miała wpływ na bezpieczeństwo jej samej, podopiecznych, czy osób trzecich twierdząc, z powodzeniem potrafi w jilbabie biegać czy skakać.

Trybunał pracy, przed którym toczyło się postępowanie, uznał jednak, że przedszkole miało prawo poprosić kobietę o noszenie krótszej szaty. Zdaniem sędziów, do dyskryminacji na tle religijnym nie doszło, ponieważ pracodawca nie narzucał kobiecie sposobu ubierania się, a jedynie wyraził obawy, że dłuższa wersja tradycyjnego stroju może , z uwagi na charakter wykonywanego zawodu, stwarzać ryzyko „potknięcia się”, w związku z czym poprosił Begum o noszenie do pracy krótszej wersji jilbabu. Jak zaznaczono w wyroku, takie same reguły stosowano wobec wszystkich pracowników, niezależnie od wyznawanej religii.

Teksty tygodnia

Były brytyjski minister obrony ostrzega: Zgromadźcie zapasy na kryzys!

Wielka Brytania jest narażona na atak a “szarej strefie”?...

Brytyjczyk jedynym ocalałym z katastrofy samolotu Air India. „Nie mam pojęcia, jak to się stało”

Vishwash Kumar Ramesh, obywatel Wielkiej Brytanii, jako jedyny przeżył czwartkową katastrofę Boeinga 787-8 Dreamliner w Indiach. Jak sam przyznaje, nie wie jak udało mu się wydostać z wraku.

Spending review 2025: Rząd zapowiada budowę setek tysięcy tanich domów

W środę w brytyjskim parlamencie przedstawiono plan wydatków publicznych (spending review). Kanclerz skarbu Rachel Reeves ogłosiła, że w ramach pakietu o wartości 39 miliardów funtów rząd zamierza w ciągu najbliższych dziesięciu lat wybudować setki tysięcy tanich mieszkań.

Taksówki bez kierowcy już w 2026 roku wyjadą na ulice

Firmy będą mogły testować w UK komercyjne usługi transportowe bez człowieka w fotelu kierowcy. Już w przyszłym roku autonomiczne taksówki oraz tego typu pojazdy pełniące funkcję autobusów będą mogły legalnie poruszać się po drogach w Anglii.

Urząd Podatkowy skontroluje tysiące podatników. Czym jest niedopłata podatku

Urząd podatkowy skontroluje tysiące podatników w UK w związku podejrzeniem “niedopłaty podatku”. Czy jest niedopłata podatku i czy Ciebie również czeka kontrola i wezwanie z Urzędu?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie