Polskie kobiety najbardziej bezpieczne spośród obywatelek państw Unii

Ostatnie miesiące obfitują w informację o napaściach na kobiety w europejskich miastach przeprowadzanych najczęściej przez imigrantów z państw Bliskiego Wschodu i Afryki. Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej opublikowała waśnie raport pokazujący, gdzie kobiety czują się najbezpieczniej, a gdzie ich życie i zdrowie może być poważnie zagrożone. Opublikowane dane dają wiele do myślenia.

Powody do dumy powinien mieć nasz kraj, gdyż to właśnie w Polsce przedstawicielki płci pięknej najrzadziej padają ofiarami przemocy fizycznej lub seksualnej. Dużo gorzej pod tym względem wypadają kraje skandynawskie. Niechlubne pierwsze trzy miejsca zajmują w rankingu Dania, Szwecja i Finlandia. Wielka Brytania zajmuje z kolei 5 pozycję. W Polsce jedynie 19 proc kobiet powyżej 15 roku życia doświadczyło wspominanych aktów przemocy, podczas gdy w Skandynawii liczby te oscylują wokół 50 proc poszkodowanych.

1. Dania – 52 proc.
2. Finlandia – 47 proc.
3. Szwecja – 46 proc.
4. Holandia – 45 proc.
5. Wlk. Brytania – 44 proc.
Francja – 44 proc.
7. Łotwa – 39 proc.
8. Luksemburg – 38 proc.
9. Belgia – 36 proc.
10. Niemcy – 35 proc.
11. Słowacja – 34 proc.
12. Estonia – 33 proc.
13. Czechy – 32 proc.
14. Litwa – 31 proc.
15. Rumunia – 30 proc.
16. Bułgaria – 28 proc.
Węgry – 28 proc.
18. Włochy – 27 proc.
19. Irlandia – 26 proc.
20. Grecja – 25 proc.
21. Portugalia – 24 proc.
22. Cypr – 22 proc.
Hiszpania – 22 proc.
Malta – 22 proc.
Słowenia – 22 proc.
26. Chorwacja – 21 proc.
27. Austria – 20 proc.
28. Polska – 19 proc.

Raport powstał na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 42000 kobiet zamieszkujących wszystkie państwa Unii Europejskiej. Co ciekawe Polska jest również liderem, jeśli chodzi o wskaźnik raportowania o przestępstwach popełnianych wobec kobiet. Ponownie państwa skandynawskie wypadają pod tym kątem najgorzej. Aż 86 proc Polek nie odczuwa strachu przed przemocą fizyczną lub seksualną. Statystyki jednoznacznie zadają kłam tezom o powszechnym bezpieczeństwie panującym w Danii czy Szwecji. Nie sposób również nie zauważyć, że rzeczywista pozycja kobiet w Polskim społeczeństwie jest lepsza niż próbują ją czasami kreować media.

Teksty tygodnia

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

Wielka Brytania redefiniuje płeć. Transkobiety poza prawem?

Brytyjski Sąd Najwyższy wydał kontrowersyjne orzeczenie. Rowling nie kryje zadowolenia. Co to oznacza dla transpłciowych kobiet?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie