Pomysł zniesienia obowiązku noszenia maseczek w UK dzieli ekspertów. To już najwyższa pora, czy jednak szaleństwo?

Fot. Getty

Dziś wieczorem dowiemy się, czy Boris Johnson zdecyduje się znieść obowiązek zakładania maseczek w miejscach publicznych. Jednak eksperci są w tej sprawie podzieleni – jedni twierdzą, że na wyeliminowanie maseczek z codziennego funkcjonowania jest najwyższa pora, a inni, że jest to pomysł zupełnie szalony.

- Advertisement -

Boris Johnson prawdopodobnie ogłosi dzisiaj, że noszenie maseczek w przestrzeni publicznej będzie od 19 lipca sprawą czysto indywidualną. I choć minister ds. mieszkalnictwa Robert Jenrick nie potwierdził, że maseczki staną się nieobowiązkowe po tzw. Dniu Wolności (ang. Freedom Day), to jednak w najnowszym wywiadzie zaznaczył, że statystyki dotyczące zachorowań w UK wyglądają dobrze, a ludzie będą zachęcani „do robienia własnego osądu”. Jednak prawdopodobne zniesienie przez rząd obowiązku zakrywania ust i nosa dzieli opinię publiczną, w tym wielu naukowców. A eksperci z Centers for Disease Control and Prevention przypominają, że maseczki najlepiej się sprawdzają wtedy, gdy noszą je wszyscy. 

 

 

 

Zniesienie obowiązku zakładania maseczek – najwyższy czas czy szaleństwo?

Dr Mike Tildesley, członek grupy Scientific Pandemic Influenza Group on Modelling zaznaczył w programie „BBC Breakfast”, że jest to „prawdopodobnie odpowiedni czas”, by rozważyć zaprzestanie noszenia maseczek. – Myślę, że jeśli usuniemy ten obowiązek, prawdopodobnie 19 lipca, to wówczas będziemy obserwować naprawdę niewielką liczbę przyjęć do szpitala i niewielką liczbę zgonów, [a zatem] prawdopodobnie jest to właściwy czas, aby to rozważyć – zaznaczył profesor. Jednak inne zdanie na ten temat ma profesor Stephen Reicher, członek grupy Scientific Pandemic Insights Group on Behaviours (Spi-B), który twierdzi, że w niektórych przestrzeniach – przede wszystkim zatłoczonych i źle wentylowanych, maski są kluczowym środkiem ograniczającym rozprzestrzenianie się koronawirusa. Jeszcze ostrzej natomiast w sprawie przewidywanego zniesienia wszelkich restrykcji za dwa tygodnie wypowiada się profesor Robert West z  University College London's Department of Epidemiology and Public Health. – To tak, jakby rząd uważał, że bezpieczeństwo na drogach powinno całkowicie zależeć od „indywidualnej odpowiedzialności”: żadnych świateł drogowych, żadnych przepisów drogowych, żadnych przepisów dotyczących ruchu lewostronnego, żadnych barierek… Absolutne szaleństwo – w tak dosadnych słowach komentuje zniesienie restrykcji West.

Teksty tygodnia

Zamieszki w Irlandii Północnej po tym, jak dwóch 14-latków zostało oskarżonych o próbę gwałtu na Polce

W dzielnicy Harryville w Ballymenie (hrabstwo Antrim) zebrało się blisko 2500 osób po wydarzeniach z ostatniej soboty. Dwóch 14-latków stanęło przed sądem, oskarżonych o napaść seksualną na polską nastolatkę przy Clonavon Terrace.

Roboty będą przeprowadzać operacje. Wszystko po to, aby ciąć koszty

Coraz więcej osób korzysta z zalet operacji przeprowadzanych przez roboty. Przykładem jest matka czwórki dzieci, która po histerektomii wróciła do domu już po 24 godzinach. Taki szybki powrót do zdrowia możliwy był właśnie dzięki zastosowaniu robotyki.

Dom tajnych agentów wystawiony na sprzedaż w UK

Na brytyjskim rynku nieruchomości wystawiony został na sprzedaż dom tajnych agentów z czasów II wojny światowej.

Urząd Podatkowy skontroluje tysiące podatników. Czym jest niedopłata podatku

Urząd podatkowy skontroluje tysiące podatników w UK w związku podejrzeniem “niedopłaty podatku”. Czy jest niedopłata podatku i czy Ciebie również czeka kontrola i wezwanie z Urzędu?

Naprawa „elektryka” tylko z pozwoleniem. Koncerny ścigają niezależnych mechaników

Coraz więcej niezależnych mechaników i serwisów na świecie musi liczyć się z ryzykiem pozwów ze strony chińskich producentów samochodów elektrycznych. Oficjalnie przyczyną są względy bezpieczeństwa. Jak tłumaczą koncerny, ingerowanie w systemy EV bez odpowiednich uprawnień może zagrażać zarówno użytkownikom, jak i infrastrukturze informatycznej pojazdu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie