Raport: Skany mózgu pokazują, że wykluczenie społeczne jest źródłem radykalizacji młodych muzułmanów

Naukowcy z University College London postanowili sprawdzić, czy przyczyny radykalizacji młodych muzułmanów są w jakiś sposób związane z pracą mózgu. Przebadali grupę 535 muzułmanów, młodych mężczyzn z Barcelony i okolic. Wzięli pod uwagę pochodzenie i status społeczny mężczyzn oraz poddali ich wstępnemu badaniu psychologicznemu. Następnie przeprowadzili eksperyment, podczas którego użyli nowoczesnych metod skanowania aktywności mózgu.

Eksperyment polegał na tym, że każda z osób badanych grała w grę na komputerze online razem z trzema innymi specjalnie podstawionymi osobami. Gracze mieli odbijać między sobą wirtualną piłeczkę. Zadaniem podstawionych graczy było, by w pewnym momencie przestać podawać piłeczkę do muzułmanina i grać już tylko między sobą bez niego.

- Advertisement -

Bezpośrednio przed i po grze komputerowej, badani muzułmanie byli proszeni o opinię, dotyczącą szeregu ważnych spraw, m.in. wprowadzenia nauczania islamskiego w szkołach czy braku ograniczeń w budowie meczetów.

Przed grą, osoby badane nie uważały tych kwestii za święte, nienaruszalne czy niepodlegające dyskusji. Natomiast po grze ich opinie stanowczo się zradykalizowały i poruszone sprawy były już dla nich niepodlegające dyskusji, nienaruszalne, a nawet święte.

 

Wyniki badania pokazały, że niezależnie od pochodzenia i statusu społecznego osób badanych, dominującym czynnikiem napędzającym radykalizację ich opinii i postaw okazało się wykluczenie społeczne, jakiego doświadczyli podczas gry komputerowej.

Jak język polski brzmi dla obcokrajowców? Zobacz, co mówią o naszym rodzimym języku

Interpretację taką potwierdziły również wyniki skanowania aktywności mózgu badanych. Skany pokazują istotne neurologiczne zmiany, które zaszły na skutek wykluczenia badanych ze wspólnej gry piłeczką, a które torowały drogę bardziej agresywnym postawom i zachowaniom.

Kto kwalifikuje się do pobierania zasiłku Personal Independence Payment (PIP)?

O ile radykalizacja jest zjawiskiem bardzo złożonym, badania pozwalają stwierdzić, że czynnikiem niosącym najwyższe ryzyko radykalizacji wśród młodych muzułmanów jest brak poczucia bycia potrzebnym i wartościowym członkiem grupy (np. rówieśników lub osób pracujących w jednej firmie), czyli wykluczenie społeczne.

Teksty tygodnia

Cyfrowe dowody osobiste to nowy pomysł rządu na walkę z nielegalną migracją

W obliczu kryzysu migracyjnego rząd Wielkiej Brytanii rozważa wprowadzenie nowego narzędzia kontroli w postaci cyfrowych dowodów osobistych dla wszystkich dorosłych obywateli. Dokument miałby być przechowywany na smartfonie.

Fałszywe tablice rejestracyjne zalewają brytyjskie drogi. System zawodzi

W Wielkiej Brytanii nasila się niebezpieczny proceder wykorzystywania fałszywych lub sklonowanych tablic rejestracyjnych. Obecny system ich wydawania jest dziurawy.

Coraz mniej imigrantów przyjeżdża do Wielkiej Brytanii

Dane statystyczne pokazują, że do Wielkiej Brytanii przyjeżdża coraz mniej imigrantów. Doradca Home Office twierdzi, że migracja netto w przyszłym roku ponownie zmniejszy się o połowę do 200 000.

Wrak z II wojny światowej grozi katastrofą. Czy Londynowi zagraża sztuczne tsunami?

Na dnie ujścia Tamizy, zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Londynu, spoczywa jeden z najbardziej niebezpiecznych wraków świata – SS Richard Montgomery. To tykająca bomba!

Pełzający kryzys w Wielkiej Brytanii? Dane PKB za kwiecień

Najnowsze dane z gospodarki Wielkiej Brytanii znów niepokoją. Obok wzrostu bezrobocia widoczny jest również spadek PKB.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie