Testy krwi diagnozujące demencję przed jej objawami dla tysięcy osób

W ramach pilotażowego programu w Wielkiej Brytanii tysiące osób będą mogły skorzystać z badań krwi w ponad 50 placówkach medycznych pod kątem diagnozy demencji. Wczesne jej wykrycie ma pomóc w bardziej skutecznym leczeniu choroby.

Dzięki programowi pilotażowemu, który ma potrwać pięć lat, więcej osób ma uzyskać dostęp do opieki i nowych metod leczenia na wcześniejszym etapie demencji. W badaniach krwi, które będą prowadzone przez University College London i University of Oxford, ma wziąć udział około 5000 ochotników.

Wczesna diagnostyka demencji

W ramach pięcioletniego programu pilotażowego prowadzone będą badania krwi pod kątem wczesnej diagnostyki choroby Alzheimera i innych form demencji. Obecnie około jedna trzecia pacjentów z demencją nie otrzymała formalnej diagnozy.

Tylko około 2 proc. pacjentów przechodzi testy medyczne wykrywające chorobę Alzheimera – specjalistyczne badanie mózgu lub punkcję lędźwiowego odcinka kręgosłupa, która jest bolesna i inwazyjna.

Badania te pozwalają wykryć obecność nieprawidłowych białek w mózgu, takich jak amyloid i tau. Zaczynają się one gromadzić w organizmie nawet 20 lat przed pojawieniem się objawów.

Przełomowa metoda diagnozy

Przełomową metodą diagnozy – dużo mniej inwazyjnej i tańszej – mają być badania krwi pozwalające wykryć chorobę na wczesnym etapie. Jedno takie badanie ma pozwolić na wykrycie we krwi śladów szkodliwych białek.

Niektóre testy mają także wykrywać potencjalne biomarkery otępienia naczyniowego i czołowo-skroniowego, oraz otępienia z ciałami Lewy’ego. Naukowcy chcą także sprawdzić, czy badania krwi pomogą w wykryciu chorób na różnych ich etapach. Doktor Vanessa Raymont z University of Oxford, która będzie prowadzić pilotażowe badania, powiedziała:

– Z badań zwykle wykluczano osoby dużo starsze, z mniejszości etnicznych i osoby cierpiące na inne schorzenia. Dlatego musimy zrozumieć, jak dane wyglądają w prawdziwym świecie, dlatego te programy pilotażowe są tak ważne.

Jonathan Schott, profesor neurologii na UCL, dodał:

– Wczesna i dokładna diagnoza choroby Alzheimera jest ważna, ponieważ umożliwia ludziom dostęp do odpowiedniej opieki i leków.

Teksty tygodnia

Home Office wycofało się z deportacji 80-letniej Polki

Home Office zreflektowało się przyznając, że deportacja Polki była błędną decyzją. Ostatecznie 80-letniej kobiecie przyznano prawo pobytu.

Wielka Brytania redefiniuje płeć. Transkobiety poza prawem?

Brytyjski Sąd Najwyższy wydał kontrowersyjne orzeczenie. Rowling nie kryje zadowolenia. Co to oznacza dla transpłciowych kobiet?

Promocje na Wielkanoc w brytyjskich supermarketach

Szykuje się zaostrzenie „wojny cenowej” między największymi supermarketami na Wyspach z okazji zbliżających się świąt. Konsumenci mogą zacierać ręce...

Zakłócenia w podróży przed świętami. Loty, kolej i korki na drogach

Jeśli planujemy wyjazd na Bank Holidays, musimy liczyć się z tym, że przed świętami pojawią się zakłócenia w podróży. Czego możemy się spodziewać?

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie