Według Priti Patel brytyjskie firmy są „zbyt zależne” od taniej siły roboczej w UE – czemu szefowa Home Office nie lubi pracowitych Polaków i innych unijnych imigrantów?

Stojąca na czele brytyjskiego Home Office Priti Patel nie szczędziła ostrych słów przedsiębiorcom na Wyspach. Dlaczego? Na antenie Sky News zarzuciła brytyjskim firmom, iż są "zbyt zależne" od taniej siły roboczej pozyskiwanej z krajów UE.

Zbyt wiele firm w UK jest uzależnionych od korzystania z "nisko wykwalifikowanwj i szczerze dość taniej siły roboczej z UE" – powiedziała na antenie Sky News Priti Patel, pełniąca w gabinecie Borisa Johnsona urząd Home Secretary. Jednocześnie Priti Patel zapowiedziała, że jeszcze w tym tygodniu opublikowany zostanie szczegółowy raport dotyczący tego, jak wyglądał będzie system imigracyjny po Brexicie. Migration Advisory Committee (Komitet Doradczy ds. Migracji) opublikuje dokument, w którym zawarte będą najważniejsze informacje dotyczące limitów punktowych, które będą obowiązywały osoby chcące podjąć pracę w UK.

- Advertisement -

CZYTAJ TEŻ: Zmiany w systemie imigracyjnym zaproponowane przez Borisa Johnsona to… marketingowa sztuczka – mówią eksperci

"(…) jesteśmy absolutnie zdeterminowani, aby zmienić obowiązujący w kraju system imigracyjny" – komentowała Patel. "Chcemy prostego systemu. Systemu bazującego na punktach, który zapewni, że do naszego kraju przybędą te osoby, które do niego coś wniosą. System ten sprawi, że będą tu pracować ludzie, którzy wnoszą odpowiednie umiejętności na brytyjski rynek pracy, spełniając odpowiednie kryteria i dając to, co jest potrzebne naszemu krajowi".

Według Patel nowe regulację będę promowały "najlepszych i najzdolniejszych". Szefowa Home Office zwróciła również uwagę, że nadszedł czas, aby brytyjskie firmy zaczęły inwestować w ludzi. Jest przekonana, że nowy system sprawi, że przedsiębiorcy zaczną stawiać na "inwestycje w ludzi, kapitał ludzki oraz umiejętności, których nasz kraj i nasza gospodarka potrzebują w dłuższej perspektywie".

GORĄCY TEMAT: Tragedia polskiej rodziny z Bristolu – spłonął ich samochód. Czy był to ksenofobiczny atak?

Wszystkie te deklaracje sekretarz Patel wpisują się w filozofię premiera Johnsona, który zapowiadał, że po opuszczeniu UE Wielka Brytania będzie stawiać na ludzie, a nie na paszporty. Nowa polityka imigracyjna ma przyciągać "najbardziej utalentowanych ludzi z całego świata". 

Nie wiemy jak dla was, ale dla nas, brzmi to bardzo pięknie na papierze, ale w praktyce może się kompletnie nie sprawdzić. Prawda jest taka, że w Wielkiej Brytanii istnieje ogromne zapotrzebowanie na pracowników do prostych i niewymagających prac w magazynach, fabryka czy na roli. Nie sądzimy, żeby się to zmieniło po Brexicie – czy jednak w ramach nowego systemu znajdzie się się dla nich miejsce, bez względu na to czy pochodzą z UE czy nie – to się dopiero okaże…

Dajcie znać na naszym FB co sądzicie na ten temat. Czekamy na Wasze komentarze!

 

Teksty tygodnia

Przełomowe badania w Wielkiej Brytanii. Leczenie białaczki bez chemioterapii?

Ogólnokrajowe badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii doprowadziło do opracowania metody leczenia białaczki bez konieczności stosowania chemioterapii. W przypadku niektórych pacjentów nowa terapia może okazać się znacznie skuteczniejsza niż tradycyjne podejście. Wyniki badań zostały określone jako przełomowe.

Ponad 1000 lekarzy przeciw ustawie o wspomaganym samobójstwie w Wielkiej Brytanii

Grupa ponad tysiąca lekarzy wystosowała apel do brytyjskiego parlamentu. Wyraziła w nim zdecydowany sprzeciw wobec projektu ustawy legalizującej tzw. wspomagane samobójstwo.

Rewolucja podatkowa w UK? Nawet 1000 funtów dla osób pracujących

Brytyjska scena polityczna zyskała nowy punkt zapalny. Nigel Farage i jego partia Reform UK zaprezentowali śmiały plan redystrybucji środków finansowych. Proponują wprowadzenie zmian podatkowych.

Rodzice zarabiający do 60 tysięcy funtów mogą sporo zyskać przez nowe przepisy dotyczące Child Benefit

Brytyjski urząd skarbowy apeluje do rodziców, aby sprawdzili, czy przysługuje im zasiłek na dziecko. W związku ze zmianą przepisów, gospodarstwa domowe o rocznym dochodzie do 60 tysięcy funtów mogą teraz spełniać kryteria do jego otrzymania.

Jak zdobyć 150 funtów? Dodatkowe pieniądze dla milionów rodzin!

Czasami zmiany przepisów działają na korzyść obywateli. Tak jest w tym przypadku. Bowiem modyfikacja prawna sprawiła, że miliony rodzin w Wielkiej Brytanii mogą dostać dodatkowe 150 funtów? Czy to dużo?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie