Po tym jak Theresa May przyznała, że brytyjski rząd jest gotowy na porażkę w negocjacjach z Unią i "twardy" Brexit, analitycy holenderskiego Rabobanku wyliczyli, że będzie on nas kosztował… 400 miliardów funtów.
Właśnie o taką kwotę zubożeje brytyjska gospodarka do 2030 roku. Opuszczenie unijnego rynku bez wypracowania odpowiedniego porozumienia będzie się wiązało ze stworzeniem nowych barier handlowych, zmniejszeniem nakładów na inwestycje, ograniczeniem poziomu imigracji i potężnymi stratami w sektorze usług finansowych, co ma się przełożyć na spadek PKB. Jak duży? Około 18 procent. Innymi słowy "twardy" Brexit będzie kosztował gospodarkę UK aż 11,5 tys. funtów na każdego pracownika.
W październiku kurs funta SPADA po wrześniowych wzrostach
"Biorąc pod uwagę jak zmieni się dynamika rozwoju, poziom innowacyjności, rynkowa konkurencyjność i kapitał ludzki po Brexicie i jak wpłynie na strukturę gospodarki Wielkiej Brytanii i sytuację w krajach Unii Europejskiej nasze badania wskazują, że długotrwały wpływ Brexitu będzie jeszcze bardziej bolesny, niż początkowo się spodziewano" – komentował Hugo Erken, starszy ekonomista Rabobanku.
Według badań przeprowadzonych przez Rabobank po wyjściu Zjednoczonego Królestwa ze struktur unijnych w 2019 roku kraj niemal natychmiast popadnie w trwającą dwa lata recesję. Jej skutki mają okazać się dewastujące dla ekonomii, która straci do 2030 niemal jedną piątą swojej wartości. Mówimy rzecz jasna o sytuacji, w której nie zostanie wypracowane odpowiednie porozumienie i obejdzie się bez ekonomicznego "okresu przejściowego".
Brytyjskie media: Trump jednak przyjedzie do UK, ale nie z oficjalną wizytą państwową
To rzecz jasna możliwe najczarniejszy scenariusz. Eksperci Rabobanku biorą pod uwagę jeszcze dwa inne, w których kryzys, który dotyka UK nie jest tak długotrwały, a jego skutki nie będą tak bolesne. Z kolei jeśli Theresie May udałoby się wypracować porozumienie bliskie choćby temu, jakie obowiązuje we wspólnych relacjach Szwajcarii i UE, PKB straciłoby jedynie 12.5 procenta.
Z kolei pozostanie w ramach wspólnego unijnego rynku po Brexicie, przy jednoczesnym opuszczeniu unii celnej, kosztowałoby ekonomię UK jedynie jedną dziesiątej jej wartości.