400 miliardów funtów – tyle będzie kosztował NAS „twardy” Brexit”

Po tym jak Theresa May przyznała, że brytyjski rząd jest gotowy na porażkę w negocjacjach z Unią i "twardy" Brexit, analitycy holenderskiego Rabobanku wyliczyli, że będzie on nas kosztował… 400 miliardów funtów.

Właśnie o taką kwotę zubożeje brytyjska gospodarka do 2030 roku. Opuszczenie unijnego rynku bez wypracowania odpowiedniego porozumienia będzie się wiązało ze stworzeniem nowych barier handlowych, zmniejszeniem nakładów na inwestycje, ograniczeniem poziomu imigracji i potężnymi stratami w sektorze usług finansowych, co ma się przełożyć na spadek PKB. Jak duży? Około 18 procent. Innymi słowy "twardy" Brexit będzie kosztował gospodarkę UK aż 11,5 tys. funtów na każdego pracownika.

W październiku kurs funta SPADA po wrześniowych wzrostach

"Biorąc pod uwagę jak zmieni się dynamika rozwoju, poziom innowacyjności, rynkowa konkurencyjność i kapitał ludzki po Brexicie i jak wpłynie na strukturę gospodarki Wielkiej Brytanii i sytuację w krajach Unii Europejskiej nasze badania wskazują, że długotrwały wpływ Brexitu będzie jeszcze bardziej bolesny, niż początkowo się spodziewano" – komentował Hugo Erken, starszy ekonomista Rabobanku.

Według badań przeprowadzonych przez Rabobank po wyjściu Zjednoczonego Królestwa ze struktur unijnych w 2019 roku kraj niemal natychmiast popadnie w trwającą dwa lata recesję. Jej skutki mają okazać się dewastujące dla ekonomii, która straci do 2030 niemal jedną piątą swojej wartości. Mówimy rzecz jasna o sytuacji, w której nie zostanie wypracowane odpowiednie porozumienie i obejdzie się bez ekonomicznego "okresu przejściowego".

 

 

Brytyjskie media: Trump jednak przyjedzie do UK, ale nie z oficjalną wizytą państwową

To rzecz jasna możliwe najczarniejszy scenariusz. Eksperci Rabobanku biorą pod uwagę jeszcze dwa inne, w których kryzys, który dotyka UK nie jest tak długotrwały, a jego skutki nie będą tak bolesne. Z kolei jeśli Theresie May udałoby się wypracować porozumienie bliskie choćby temu, jakie obowiązuje we wspólnych relacjach Szwajcarii i UE, PKB straciłoby jedynie 12.5 procenta.

Z kolei pozostanie w ramach wspólnego unijnego rynku po Brexicie, przy jednoczesnym opuszczeniu unii celnej, kosztowałoby ekonomię UK jedynie jedną dziesiątej jej wartości.

Teksty tygodnia

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Ryanair ostro sprawdza bagaże. Pasażerowie są oburzeni!

Ryanair zaostrzył kontrole bagażu podręcznego. Tani przewoźnik z Irlandii...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie