Jak wygląda praca polskich imigrantów w fabryce kanapek? Niesmacznie

Firmia Greencore Sandwiches zatrudniająca głównie imigrantów w swojej fabryce w Nottinghamshire produkuje trzy miliony kanapek tygodniowo. 2 tysiące pracowników, w większości z Polski, robi je gołymi rękami. Wyprodukowane kanapki trafiają następnie do sklepów sieci Waitrose, M&S, Sainsbury’s, Asda i Boots.

Sam fakt, że trzy miliony kanapek tygodniowo jest składanych przez pracowników gołymi rękami, może budzić pewne zastrzeżenia. Firma twierdzi jednak, że bez rękawiczek gwarantujących utrzymanie higieny na taśmie produkcyjnej, pracownikom jest łatwiej wyczuć potencjalne „zanieczyszczenia”.

W listopadzie ubiegłego roku firma Greencore wywołała oburzenie na Wyspach, gdy zatrudniła setki imigrantów z Europy Wschodniej w swojej fabryce w Northampton, bo lokalni Brytyjczycy nie byli „przygotowani” do tej pracy.

Allyson Russell, dyrektor ds. zatrudnienia twierdzi, że firma starała się rekrutować osoby z Wielkiej Brytanii, ale Brytyjczycy nie byli zainteresowani tym rodzajem pracy. Obecnie ponad połowa pracowników pochodzi spoza UK, w większości z Polski.

W fabryce powstaje 900 rodzajów kanapek, które następnie sprzedawane są w brytyjskich sieciówkach. Większość pracowników, zarabiających najniższą krajową w wysokości 6,5 funta za godzinę, pracuje na zmiany po 12 godzin. Pracownicy zatrudniani są głównie przez polskie agencje i mówią o tym, że praca w fabryce jest bardzo niepewna.

Ci, którzy zrezygnowali z pracy, mówią wprost, że rygor jest ostry – praca w czasie świąt, niedopuszczalność spóźnień, 45 minut przerwy w czasie 12 godzin pracy, z czego firma płaci jedynie za 25 minut. Rzecznik Greencore twierdzi jednak, że jego firma „jest dumna z zatrudniania lojalnych, wysoko wykwalifikowanych i oddanych pracowników każdego roku”.

 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Udawała chorą na raka, aby wyłudzić 25 tys. funtów

Brytyjski sąd potępił jej „wyrachowane i okrutne” kłamstwa, ale nie skazał jej na pobyt w więzieniu.

Niespodziewany spadek cen domów w UK

Średnia cena domu w UK spadła do poziomu 298 602 funtów w lutym 2025.

Tragiczny dzień w Londynie

Czy dzień jak co dzień? Seria zdarzeń przeraża, jednak coraz częściej mieszkańcy UK podsumowują informacje o strzelaninach, atakach z użyciem noża czy napadach jako dzień jak co dzień. Tragiczny dzień w Londynie przyniósł wiele ofiar.

Astronomiczna wiosna przyniesie ocieplenie pogody

Astronomiczna wiosna przyniesie do Wielkiej Brytanii ocieplenie pogody. Temperatury wzrosną do 18 stopni Celsjusza.

21-letnia matka trójki dzieci narzeka na Universal Credit

Młoda matka trójki dzieci narzeka na wysokość zasiłku. Twierdzi, że jej Universal Credit jest za mały, mimo że otrzymuje 2400 funtów miesięcznie.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie