Londyńskie metro powinno jeździć wolniej?

Jak donosi BBC, matematyczne badania nad transportem w Londynie i Nowym Jorku sugerują, że stolica UK powinna być ostrożna w kwestii szybkości swojego metra.

Żyjemy w czasach, kiedy każda sekunda jest na wagę złota. Doskonale wiedzą o tym Londyńczycy, którzy mnóstwo czasu spędzają w komunikacji miejskiej. Tym bardziej dziwi fakt, że według niektórych naukowców londyńskie metro powinno jeździć wolniej. Skąd taki pomysł?

- Advertisement -

Z raportu naukowców wynika, że duża prędkość osiągana przez metro sprawdza się doskonale w centrum Londynu, jednak w przypadku peryferii, nie jest to już tak korzystne. Na stacjach końcowych pasażerowie przesiadają się najczęściej na inny środek lokomocji, np. autobus. Takie przystanki przesiadkowe stają się coraz bardziej zatłoczone ze względu na pasażerów, którzy przyjeżdżają za szybko. Gdyby metro jeździło wolniej, zdaniem naukowców, tłok w wolniejszych środkach komunikacji miejskiej byłby mniejszy, bo nie byłoby tak dużych różnic czasowych między metrem a autobusem. Naukowcy obliczyli, że optymalna prędkość podziemnego pociągu powinna wynosić 21 km/h, a nie tak jak obecnie 33 km/h.

Dr. Barthemley zajmujący się fizyką statyczną w ośrodku CEA znajdującym się w Saclay we Francji podkreśla, że obecnie połączenia, w których pasażerowie korzystają z różnych środków transportu, by dojechać do celu są coraz bardziej popularne. Spowodowane jest to rosnącym znaczeniem aplikacji na smartfony pokazujących najszybsze połączenia, które zabiorą nas z punktu A do punktu B.

Należy dodać, że przy badaniach nie posłużono się żadnymi oficjalnym,i danymi od londyńskiego ośrodka transportu, jednak jak podkreślają uczeni pomysł ograniczenia prędkości metra jest warty rozważenia.

Teksty tygodnia

Tanie mięso z Polski w brytyjskich sklepach. Klienci i rolnicy oburzeni

Supermarkety w Wielkiej Brytanii coraz chętniej sprowadzają mięso z takich krajów jak Polska, Australia czy Urugwaj – wynika z raportu National Farmers' Union, na który powołuje się „The Guardian”. Wynika to z oszczędności, ale nie wszystkim klientom pasuje oszczędność kosztem jakości.

Fałszywe tablice rejestracyjne zalewają brytyjskie drogi. System zawodzi

W Wielkiej Brytanii nasila się niebezpieczny proceder wykorzystywania fałszywych lub sklonowanych tablic rejestracyjnych. Obecny system ich wydawania jest dziurawy.

Dom tajnych agentów wystawiony na sprzedaż w UK

Na brytyjskim rynku nieruchomości wystawiony został na sprzedaż dom tajnych agentów z czasów II wojny światowej.

Podwyżka Council Tax. O ile wzrośnie podatek lokalny?

Z przedstawionego przez kanclerz skarbu przeglądu wydatków wynika, że Council Tax wzrośnie o 5 proc. rocznie, aby pokryć koszty usług lokalnych.

Ekspansja InPostu w Wielkiej Brytanii nabiera tempa. Polska firma ma jednak solidną konkurencję

Polski InPost dynamicznie rozwija swoją działalność na rynku brytyjskim. Ma na nim już ponad 10 tys. paczkomatów. Łącznie z punktami odbioru i nadania przesyłek (PUDO) sieć liczy ponad 16 tys. lokalizacji. Dla polskiej firmy UK jest jednym z ważniejszych rynków e-commerce w Europie.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie