Ofgem zostanie pozwany za 80-procentową podwyżkę cen energii

Grupa Good Law Project poinformowała, że planuje pozwać Ofgem za 80-procentową podwyżkę cen energii, która – jak twierdzi – „zniszczy rodziny” tej zimy. Ofgem podniósł limit cen energii w piątek przyczyniając się tym samym do wzrostu rachunków przeciętnego gospodarstwa domowego do 3549 funtów rocznie.

Dyrektor The Good Law Project, Jolyon Maugham powiedział, że ich działania prawne były „pierwsze tego rodzaju” przeciwko regulatorowi energetycznemu.

- Advertisement -

– Nie dać się ogłupić. To jest wybór. A wybór, którego dokonali, polega na tym, aby konsumenci o niskich dochodach i małe firmy poniosły ciężar tego kryzysu. Wierzymy, że Ofgem może i powinien zrobić więcej – powiedział Maugham.

Ofgem zostanie pozwany

Zamierzamy skierować to pytanie do Sądu Najwyższego i poprosimy o przyspieszony czas rozpatrywania sprawy, aby odzwierciedlić pilność tego kryzysu – powiedział Maugham.

Good Law Project poinformował, że zwróci się do Sądu Najwyższego, aby „upewnić się, czy organ regulacyjny wywiązuje się ze swoich obowiązków prawnych w zakresie m.in. przeprowadzenia oceny wpływu, która obejmuje ocenę nieproporcjonalnego wpływu na osoby starsze, dzieci i osoby niepełnosprawne, przed potwierdzeniem wzrostu pułapu cenowego”.

 

Grupa uważa, że zanim Ofgem podniósł limit cen energii, był prawnie zobowiązany do „dostarczenia dowodów na to, że przeprowadził odpowiednią ocenę skutków” i musiał „rozważyć odpowiednie środki łagodzące dla najsłabszych, w tym najniższą taryfę socjalną”.

Limit cenowy nie określa limitu cen, jakie firmy energetyczne mogą pobierać od gospodarstw domowych, ale określa maksymalną cenę za jednostkę gazu i energii elektrycznej.

Optymizm Borisa Johnsona

Informacja o pozwaniu Ofgemu pojawiła się po tym, jak Boris Johnson bardzo optymistycznie ocenił zdolność Wielkiej Brytanii do przejścia przez kryzys związany z kosztami życia. W artykule dla „Mail+” ustępujący premier przyznał, że najbliższe miesiące będą trudne – „być może bardzo trudne”, jednak przewiduje „niezwykłe” odbicie i „złotą” przyszłość kraju. Według niego Wielka Brytania wyjdzie z kryzysu „silniejsza”.

Pat McFadden, minister skarbu w Gabinecie Cieni, zasugerował, że Johnson nie miał kontaktu z doświadczeniami ludzi i powtórzył propozycję Partii Pracy, aby zamrozić rachunki za energię na sześć miesięcy.

Teksty tygodnia

Toksyczne powietrze w Wielkiej Brytanii truje i kosztuje

Wielka Brytanie zmaga się nie tylko z dziurą budżetową, rzekami przypominającymi ścieki, ale także ze złą jakością powietrza. To zdaniem lekarzy truje mieszkańców UK każdego dnia.

Dlaczego klasyczny adblocker to za mało w 2025 roku? Surfshark CleanWeb idzie o krok dalej

Surfshark CleanWeb to coś więcej niż blokada reklam. To zaawansowana ochrona prywatności i sposób na realne bezpieczeństwo w sieci w 2025 roku.

Polacy wyrzuceni z mieszkania, bo lokal ma trafić na cele socjalne

Regularnie płacili czynsz, ale zostali eksmitowani bez podania przyczyny. Młodzi Polacy mieszkający w południowym Londynie tracą dach nad głową, bo ich mieszkanie ma zostać przekształcone w lokal socjalny. To efekt luki prawnej.

Internet pod brytyjskim nadzorem. Czy wolność słowa właśnie się kończy?

Rząd Wielkiej Brytanii podjął zdecydowane działania mające na celu radykalne uregulowanie treści publikowanych w internecie. Na mocy nowej Ustawy o Bezpieczeństwie w Sieci (Online Safety Act) brytyjski regulator rynku komunikacyjnego – Ofcom – uzyskał szerokie uprawnienia do kontrolowania platform internetowych i to nawet tych, które nie są fizycznie obecne w Zjednoczonym Królestwie. 

Bijatyka w samolocie Ryanaira. Agresywny pasażer zapłaci ponad 20 tys. zł

Do dramatycznych scen doszło w październiku ubiegłego roku na pokładzie samolotu Ryanair lecącego z Krakowa do Paryża. Tuż po starcie jeden z pasażerów pod wpływem alkoholu zaczął zachowywać się agresywnie. Jego zachowanie zmusiło załogę do awaryjnego powrotu na lotnisko.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie