Rząd informuje o swoich sekretach również księcia Williama

Wczoraj media informowały, że książę Karol od dwudziestu lat otrzymuje tajne sprawozdania z obrad rządu, chociaż formalnie nie ma takiego prawa. Syn królowej Elżbiety nie jest jedynym dopuszczonym do sekretnych informacji. Jak się okazało, rząd informuje o swoich sekretach również księcia Williama

Tym razem, jak twierdzi rzecznik rządu, są ku temu przesłanki. „Właściwie jest informowanie przyszłego następcy tronu o pracach rządu. Jest to stabilna, stosowana od wielu lat praktyka. Ważne by głowa państwa miała odpowiednią wiedzę o sprawach państwa.”

- Advertisement -

Innego zdania są brytyjscy republikanie, którzy nie widzą podstaw do przekazywania Wiliamowi wspomnianych raportów. Zwłaszcza że nie jest on nawet przedstawicielem korony „na cały etat”. Prowadzona przez nich batalia o dostęp do tzw. informacji publicznej trwała aż 3 lata. Walczący o twardy rozdział monarchii od rządu republikanie chcieliby zbadać, jak dużo tego typu informacji otrzymuje rodzina królewska.

Być może jednym z pretekstów do rozpoczęcia dochodzenia były częste wypowiedzi księcia Karola na tematy odbiegające od kojarzonych z dworem królewskim kwestii. Zdaniem krytyków księcia, jego lobbing u ministrów na rzecz różnych spraw ma być rzeczą powszechnie znaną. Republikanie domagają się od premiera Davida Camerona powstrzymania przepływu informacji pomiędzy rządem a następcami tronu. Zgodnie z prawem jedynie głowa państwa w bardzo ograniczonym zakresie jest figurą polityczną (powołuje rząd). Nawet nie wszyscy przedstawiciele brytyjskiego rządu mają wgląd do wspomnianych sprawozdań np. z prac prowadzonych w poszczególnych resortach.

Przekroczenie trzydziestki, małżeństwo, ojcostwo miały zmienić nastawienie Williama do swojej roli w monarchii. Według informacji brytyjskich mediów, syn księżnej Diany chce być jak najlepiej przygotowany na objęcie pałacu Buckingham. Pytanie czy przeglądanie materiałów rządowych to najlepszy pierwszy krok w tym kierunku?

Teksty tygodnia

Spanie pod gołym niebem przestanie być przestępstwem

Rząd Wielkiej Brytanii planuje zakończyć obowiązywanie jednej z najstarszych i najbardziej kontrowersyjnych ustaw, tzw. Vagrancy Act z 1824 roku. Zgodnie z zapowiedziami ministerialnymi nocowanie na ulicy czy żebranie nie będą już traktowane jako przestępstwa w Anglii i Walii.

Protest ojców w UK! Czego domagają się ojcowie?

Przez miasta Wielkiej Brytanii przetacza się fala protestów. Szczególnie widoczne są one w Londynie i Edynburgu. Co zaskakujące, protestują ojcowie. Dlaczego?

Rejestracja rozwodu z Wielkiej Brytanii w Polsce – co musisz wiedzieć

Uzyskałeś rozwód w Wielkiej Brytanii? Sprawdź, czy i jak należy go zarejestrować w Polsce, by uniknąć problemów przy nowym ślubie czy dziedziczeniu.

Będą bezpośrednie pociągi z Wielkiej Brytanii do Niemiec i Szwajcarii

Eurostar zapowiedział uruchomienie bezpośrednich połączeń kolejowych z Wielkiej Brytanii do Niemiec i Szwajcarii. Tym posunięciem firma chce zabezpieczyć swoją pozycję na londyńskim dworcu.

Tanie mięso z Polski w brytyjskich sklepach. Klienci i rolnicy oburzeni

Supermarkety w Wielkiej Brytanii coraz chętniej sprowadzają mięso z takich krajów jak Polska, Australia czy Urugwaj – wynika z raportu National Farmers' Union, na który powołuje się „The Guardian”. Wynika to z oszczędności, ale nie wszystkim klientom pasuje oszczędność kosztem jakości.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie