Theresa May poniesie dziś sromotną porażkę w parlamencie? To może być największa klęska rządu w ostatnich dekadach

Fot. Getty

Już chyba nikt nie wierzy w to, że Theresa May zdoła dziś przepchnąć w parlamencie wynegocjowaną z UE umowę wyjścia. Komentatorzy polityczni spodziewają się dziś jednak sromotnej klęski rządu – największej w ostatnich dziesięcioleciach. 

Dzisiejsze głosowanie w parlamencie nad umową wyjścia będzie kluczowe dla dalszych losów Brexitu. Jeśli posłowie odrzucą porozumienie z Unią Europejską w obecnym kształcie, to albo dojdzie do no-deal Brexit, albo Bruksela będzie się musiała zgodzić na renegocjowanie niektórych zapisów umowy. W samej Wielkiej Brytanii do głosu mogą też dojść zwolennicy drugiego referendum oraz sympatycy pozostania UK w obrębie jednolitego rynku na zasadach, na jakich ze Wspólnotą powiązana jest Norwegia. 

„Imigranci nie zabrali nam miejsc pracy” – poseł Partii Pracy w ostrych słowach skrytykował Brexit

Trudno się jednak spodziewać, by w dniu dzisiejszym deputowani do Izby Gmin zagłosowali za przyjęciem umowy wyjścia. Przeciwnych porozumieniu z UE w obecnym kształcie jest ponad 100 deputowanych z ramienia Partii Konserwatywnej, a także posłowie Partii Pracy, SNP, Liberalnych Demokratów i północnoirlandzkiej partii DUP. Arytmetyka parlamentarna nie pozostawia zatem wątpliwości, że rząd Theresy May może dziś ponieść klęskę w parlamencie nietonowaną od kilku dziesięcioleci. 

 

 

Brytyjczycy diametralnie mylą się na temat imigracji i kierują się fałszywymi przekonaniami

Jeśli Theresa May przegra dziś głosowanie w parlamencie, to z pewnością podniosą się głosy o jej dymisję. Część posłów nie jest jednak przekonana, czy zmiana  na fotelu premiera może przynieść cokolwiek dobrego. – Nie widzę, w jaki sposób zmiana premiera na tym etapie mogłaby przynieść krajowi cokolwiek dobrego. Dziś miliony ludzi w tym kraju z niepokojem obserwują, co dziś dzieje się w Westminster i w parlamencie. Wielu, wielu z nich popiera umowę premier, nie dlatego, że jest perfekcyjna…, ale mówiąc 'to ważne, żeby zawrzeć umowę, chcielibyśmy, żebyście poparli tę umowę' – powiedziała posłanka Nicky Morgan. 
 

 

 

 

W którym mieście na świecie mieszka najwięcej Polaków (i nie, nie jest to Londyn)?

 

Teksty tygodnia

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Nadchodzi mała fala upałów. Jaka pogoda na maraton?

Synoptycy zapowiadają zbliżającą się małą falę upałów. Czy jednak pogoda na maraton w Londynie będzie sprzyjająca dla biegaczy?

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie