WAŻNE: 21 stycznia ruszyła „ochotnicza faza testowa” EU Settlement Scheme, dla imigrantów z UE ubiegających się o status osoby osiedlonej (settled status)

21 stycznia uruchomiona została „ochotnicza faza testowa” programu, w ramach którego imigranci z UE będą mogli uzyskać status osoby osiedlonej (settled status) uprawniający ich do pozostania w Wielkiej Brytanii po Brexicie.

Już od poniedziałku 21 stycznia imigranci z UE zainteresowani pozostaniem w Wielkiej Brytanii po Brexicie mogą aplikować o status osoby osiedlonej (settled status) w ramach fazy testowej programu skierowanej dla ochotników.

- Advertisement -

Co tak naprawdę oznacza status osoby osiedlonej (settled status) po Brexicie?

Program EU Settlement Scheme zostanie w pełni otwarty 30 marca 2019, czyli dzień po oficjalnym opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Zainteresowani pozostaniem na Wyspach imigranci z UE będą musieli złożyć aplikacje o settled status do 30 czerwca 2021 roku.

Proces aplikacyjny ma działać sprawnie dzięki wersji online oraz aplikacji mobilnej. Koszt złożenia wniosku wyniesie 65 funtów dla dorosłych i 32.50 dla dzieci poniżej 16. roku życia.

Niestety coraz częściej pojawiają się głosy krytyczne dotyczące programu i dużego ryzyka związanego z brakiem dostępności do niego osób starszych lub takich, które nie korzystają z Internetu lub słabo znają język angielski.

 

 

Fala krytyki wylała się także na brytyjski rząd, który nie potrafi dopilnować tego, aby aplikowanie o settled status możliwe było także na iPhone’ach. Nadal system aplikacyjny działa jedynie w systemie Android.

Według organizacji walczących o prawa imigrantów z UE po Brexicie program EU Settlement Scheme uderzy najbardziej w bezbronne osoby, które mogą mieć problemy m.in. z udokumentowaniem swojego dotychczasowego pobytu na Wyspach.

Aplikacja o status osoby osiedlonej (settled status): Jak przedstawić dowody na to, że mieszkamy w UK?

Teksty tygodnia

Jak zdobyć 150 funtów? Dodatkowe pieniądze dla milionów rodzin!

Czasami zmiany przepisów działają na korzyść obywateli. Tak jest w tym przypadku. Bowiem modyfikacja prawna sprawiła, że miliony rodzin w Wielkiej Brytanii mogą dostać dodatkowe 150 funtów? Czy to dużo?

Prawo aborcyjne w Wielkiej Brytanii: przełomowa decyzja rządu

Brytyjscy parlamentarzyści opowiedzieli się za dekryminalizacją aborcji, co stanowi znaczący postęp w zakresie praw reprodukcyjnych. Poprawka do ustawy o przestępczości i policji ma na celu zmianę prawa aborcyjnego, tak aby zakończyć karanie kobiet za przerwanie ciąży.

Ulga podatkowa do likwidacji? Czy to cios w klasę średnią, która odważyła się coś zainwestować?

Czy ulga podatkowa od dywidend zniknie? Czy to naturalna kolej rzeczy? A może pierwszy z wielu obciążeń, które będą nakładane na tych, którzy pracują, zarabiają i próbują coś zaoszczędzić czy odważyli się zainwestować?

Toksyczne powietrze w Wielkiej Brytanii truje i kosztuje

Wielka Brytanie zmaga się nie tylko z dziurą budżetową, rzekami przypominającymi ścieki, ale także ze złą jakością powietrza. To zdaniem lekarzy truje mieszkańców UK każdego dnia.

Rodzice zarabiający do 60 tysięcy funtów mogą sporo zyskać przez nowe przepisy dotyczące Child Benefit

Brytyjski urząd skarbowy apeluje do rodziców, aby sprawdzili, czy przysługuje im zasiłek na dziecko. W związku ze zmianą przepisów, gospodarstwa domowe o rocznym dochodzie do 60 tysięcy funtów mogą teraz spełniać kryteria do jego otrzymania.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie