Boeing wstrzymuje produkcję samolotów 737 Max. Ponad 200 maszyn tego typu ma jednak wciąż zasilić flotę Ryanaira

Fot. Getty

Samoloty Boeing 737 Max już na zawsze będą się kojarzyć nie tylko z dwoma tragicznymi wypadkami, w wyniku których zginęło łącznie 346 osób, ale też z wizerunkową katastrofą koncernu. W dniu wczorajszym Boeing podjął decyzję o wstrzymaniu produkcji felernego modelu samolotów. 

- Advertisement -

Koncern podjął decyzję o wstrzymaniu produkcji samolotów 737 Max po tym, jak amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) dała w zeszłym tygodniu do zrozumienia, że Boeing nie może liczyć na szybkie dopuszczenie do eksploatacji maszyn tego modelu. Po dwóch katastrofach z udziałem Boeinga 737 Max indonezyjskich linii lotniczych Lion Air (29 października 2018 r., zginęło 189 osób) i Boeinga 737 Max etiopskich linii lotniczych Ethiopian Airlines (10 marca 2019 r., zginęło 157 osób) i po uziemieniu wszystkich maszyn z tego modelu, koncern znacząco ograniczył produkcję samolotów 737 Max, ale jej nie wstrzymał (miesięcznie produkowano trochę ponad 40 sztuk). 

Czytaj też: Władze UK obiecują umowę handlową z UE do końca 2020 roku

Teraz jednak Boeing zadecydował o całkowitym wstrzymaniu produkcji nowych maszyn 737 Max. „Na skutek ciągle trwających testów postanowiliśmy priorytetowo potraktować dostawę przechowywanych już samolotów i tymczasowo zawiesić produkcję modeli 737 od przyszłego miesiąca” – czytamy w komunikacie.

Zobacz także: Eksperci prognozują wzrost cen domów i mieszkań w Wielkiej Brytanii – najdrożej będzie na północy

Boeing stracił już na skutek błędów w systemie MCAS (Maneuvering Characteristics Augmentation System – systemu, który miał zapobiegać utracie siły nośnej samolotu w trakcie startu) 8 mld dolarów. Pieniądze te koncern musiał wypłacić liniom lotniczym w ramach rekompensaty za opóźnienia w dostawach i obniżenie produkcji nowych maszyn. A przypomnijmy że sam Ryanair zamówił ponad 200 maszyn 737 Max i w związku z opóźnieniami w dostawach samolotów tani przewoźnik musiał ograniczyć w tym roku ekspansję na rynku przewozów lotniczych w Europie.

Nie przegap: Awaria w domu? Zobacz, jakie usterki LANDLORD musi naprawić na własny koszt

 

 

Teksty tygodnia

Co to znaczy być Brytyjczykiem? Czy biali będą mniejszością w UK?

Co to znaczy “być Brytyjczykiem”? Co na to wpływa? Czy miejsce urodzenia, kultura, język, kolor skóry? Z jednej strony media straszą, że biali będą mniejszością w UK, z drugiej kolejne pokolenia migrantów doskonale asymilują się z Brytyjczykami

Cisza, zaufanie i nożyczki. Polak otwiera wyjątkowy salon fryzjerski w Edynburgu

Polak otworzył w Edynburgu wyjątkowy salon fryzjerski. Bez kolejek i hałasu – z czasem tylko dla Ciebie. HOME4MYHAIR to nowa jakość w Leith.

Spending review 2025: Rząd zapowiada budowę setek tysięcy tanich domów

W środę w brytyjskim parlamencie przedstawiono plan wydatków publicznych (spending review). Kanclerz skarbu Rachel Reeves ogłosiła, że w ramach pakietu o wartości 39 miliardów funtów rząd zamierza w ciągu najbliższych dziesięciu lat wybudować setki tysięcy tanich mieszkań.

Farma programistów zamiast AI – szokujące oszustwo brytyjskiej firmy

Brytyjski start-up Builder.ai, którego wycena jeszcze niedawno przekraczała 1,5 miliarda dolarów, ogłosił upadłość. Okazało się, że rzekomo przełomowa technologia sztucznej inteligencji była w rzeczywistości fasadą, za którą kryli się nisko opłacani programiści

Porównanie najpopularniejszych linii lotniczych – która jest najlepsza dla Polaków?

Ryanair, Wizz Air, LOT, easyJet czy Emirates? Sprawdź, która linia lotnicza najlepiej odpowiada na potrzeby polskich pasażerów. Praktycznie i z humorem!

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie