Bojownicy ISIS zabijają w imię Allaha? Nie – są na amfetaminie!

Bojownicy ISIS zabijają w imię Allaha? Jak odkryli naukowcy, supermoce żołnierzy Państwa Islamskiego nie są wywołane religijnym transem, a regularnie zażywanymi narkotykami.

Naukowcom udało się ustalić, co stoi za wyjątkową siłą i odwagą bojowników ISIS. Badania wykazały, że żołnierze Państwa Islamskiego stymulują się nielegalnym narkotykiem na bazie amfetaminy – Captagonem. Największym producentem Captagonu jest Syria – stamtąd pochodzi najwięcej bojowników ISIS.

- Advertisement -

Jak działa Captagon?

Jak udało się ustalić naukowcom, Captagon jest połączeniem dwóch substancji: teofiliny i amfetaminy. Te dwa składniki nie powodują jeszcze aktywacji receptorów. Jak wyjaśniają naukowcy, organizm zaczyna reagować dopiero w momencie rozpadu substancji na części składowe.

Teofilina ma podobne działanie do kofeiny. Przede wszystkim rozszerza oskrzela, powoduje także wzrost ciśnienia tętniczego i tym samym pobudzenie. Głównie jest stosowana w leczeniu astmy oskrzelowej. Uważa się także, że lek stymuluje wytwarzanie adrenaliny. Jednak skutki uboczne działania teofiliny są poważne. Stosowanie może prowadzić zaburzeń funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, przegrzania organizmu, a w konsekwencji śmierci.

Natomiast głównym składnikiem psychoaktywynym Captagonu jest amfetamina. Narkotyk powoduje przede wszystkim większą wydolność psychomotoryczną – zwiększa się wydolność organizmu, a receptory odpowiedzialne za odczuwanie bólu dostają impulsy ze znacznym opóźnieniem. Co więcej amfetamina poprawia koncentrację, zwiększa poczucie pewności siebie, przy jednoczesnym nasileniu agresji i drażliwości. Skutki uboczne zażywania amfetaminy to, oprócz ogólnego wycieńczenia organizmu i chorób serca, objawy psychotyczne, takie jak omamy wzrokowe i słuchowe, które często kończą się samobójstwem.

32 dżihadystów zginęło podczas niedzielnych nalotów

Oprócz Captagonu żołnierze stosują Adderall – lek, który był stosowany w leczeniu ADHD. Był także zażywany przez sportowców jako lek dopingujący. Substancją czynną Adderallu są sole amfetaminy. W dużych dawkach lek  powodują poprawę koncentracji, pobudzenie psychoruchowe i zmniejszają znużenie. Tak jak w przypadku Captagonu, Adderall powoduje silne uzależnienie i objawy psychotyczne.

Nie jest to pierwszy przypadek stosowania amfetaminy i jej pochodnych przez wojsko. Powszechnie wiadomo, że zażywali ją żołnierze amerykańscy, żołnierze III Rzeszy, a nawet Hitler. Najwyraźniej Państwo Islamskie widzi swoją siłę w żołnierzach, którzy mają być po prostu mięsem armatnim.

Teksty tygodnia

Roboty będą przeprowadzać operacje. Wszystko po to, aby ciąć koszty

Coraz więcej osób korzysta z zalet operacji przeprowadzanych przez roboty. Przykładem jest matka czwórki dzieci, która po histerektomii wróciła do domu już po 24 godzinach. Taki szybki powrót do zdrowia możliwy był właśnie dzięki zastosowaniu robotyki.

Tani lot, drogi bagaż – pasażerowie mają dość „ukrytych” opłat

Coraz więcej pasażerów i organizacji konsumenckich ma dość nieprzejrzystych zasad dotyczących bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych. Mimo że sądownie jasno zabroniono pobierania opłat za rozsądnych rozmiarów bagaż podręczny, wiele przewoźników nadal obciąża podróżnych dodatkowymi kosztami.

Kryzys migracyjny. Sto tysięcy imigrantów ma otrzymać domy za pieniądze podatników

Rząd spotkał się z oskarżeniami o marnotrawienie publicznych pieniędzy – wydaje miliardy funtów na domy dla imigrantów, podczas gdy wiele młodych rodzin w Wielkiej Brytanii nie stać na własne mieszkanie. Krytycy alarmują, że ponad 100 tysięcy osób ubiegających się o azyl może otrzymać mieszkania finansowane z kieszeni podatników.

EasyJet rozszerza ofertę. Nowe loty do jedenastu najpopularniejszych europejskich miast.

EasyJet ogłosił nową siatkę połączeń z Newcastle. Sprzedaż biletów ruszyła 10 czerwca, a loty można rezerwować już na lato 2026 roku. Linie zachęcają pasażerów do wcześniejszego zakupu.

Będą bezpośrednie pociągi z Wielkiej Brytanii do Niemiec i Szwajcarii

Eurostar zapowiedział uruchomienie bezpośrednich połączeń kolejowych z Wielkiej Brytanii do Niemiec i Szwajcarii. Tym posunięciem firma chce zabezpieczyć swoją pozycję na londyńskim dworcu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie