Brytyjski rząd oszczędza na niepełnosprawnych

Prawie 14 tysięcy niepełnosprawnych korzystających na co dzień ze specjalnie przystosowanych dla nich pojazdów straciło swój środek transportu. Nowe prawo wprowadzone przez ministerstwo pracy i emerytur zaostrzyło przepisy upokarzając przy tym wielu pokrzywdzonych przez los.

Do tej pory ok 650 tysięcy osób miało pozwolenie na preferencyjny zakup zaadaptowanych do ich potrzeb samochodów, skuterów i mobilnych wózków inwalidzkich. Znacznie ułatwiało im to funkcjonowanie. W wyniku przeprowadzonej w 2013 roku reformy zmieniono kryteria wedle, których oceniany jest stopień niepełnosprawności, a tym samym również kwalifikacja do programu. Rząd oszczędził już dzięki temu 2 miliardy funtów.

Wcześniej niepełnosprawni tylko raz musieli zaaplikować, aby skorzystać z ulg na zaadoptowanie niezbędnych im środków transportu. Po wprowadzeniu nowego systemu wszyscy między 16 a 65 rokiem życia, nawet posiadający już takie uprawnienia muszą zgłaszać się do wynajętych przez państwo firm, gdzie ich niepełnosprawność jest poddawana ocenie. Jedynie ci, którzy otrzymają 12 punktów lub więcej kwalifikują się do uzyskiwania wsparcia w wysokości nieco ponad 57 funtów dziennie. W ten sposób ponad połowa osób straciła prawo do zasiłku na swoje pojazdy. Proponowane im są tylko wynoszące 2 tysiące funtów zapomogi.

- Advertisement -

Spośród 30 tysięcy niepełnosprawnych posiadających już wcześniej dostęp do programu – 55 proc. ponownie zakwalifikowano do grona beneficjentów, ale pozostałą grupę liczącą blisko 14 tysięcy osób pozbawiono możliwości zakupu przystosowanych dla nich środków lokomocji. Wśród nich np. osoby z tak poważnymi schorzeniami jak rozszczep kręgosłupa. Wielokrotnie konieczne było składanie zażaleń na pracę komisji weryfikujących stan zdrowia poszkodowanych. Jak pokazują statystyki 60 proc z nich jest rozstrzyganych na korzyść niepełnosprawnych.

Teksty tygodnia

Protest ojców w UK! Czego domagają się ojcowie?

Przez miasta Wielkiej Brytanii przetacza się fala protestów. Szczególnie widoczne są one w Londynie i Edynburgu. Co zaskakujące, protestują ojcowie. Dlaczego?

Porównanie najpopularniejszych linii lotniczych – która jest najlepsza dla Polaków?

Ryanair, Wizz Air, LOT, easyJet czy Emirates? Sprawdź, która linia lotnicza najlepiej odpowiada na potrzeby polskich pasażerów. Praktycznie i z humorem!

Były brytyjski minister obrony ostrzega: Zgromadźcie zapasy na kryzys!

Wielka Brytania jest narażona na atak a “szarej strefie”?...

Tani lot, drogi bagaż – pasażerowie mają dość „ukrytych” opłat

Coraz więcej pasażerów i organizacji konsumenckich ma dość nieprzejrzystych zasad dotyczących bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych. Mimo że sądownie jasno zabroniono pobierania opłat za rozsądnych rozmiarów bagaż podręczny, wiele przewoźników nadal obciąża podróżnych dodatkowymi kosztami.

Wizz Air uruchamia bardzo tanie loty. Dolecisz do miasta, gdzie kupisz jedno z najtańszych piw w Europie.

Już tej jesieni Wizz Air otwiera nową, atrakcyjną trasę. Linie poinformowały, że rozpoczną bezpośrednie loty z Birmingham do Sybina – jednego z najpiękniejszych regionów Europy. Połączenie będzie realizowane dwa razy w tygodniu, co daje turystom świetną okazję, by odkryć uroki Rumunii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie