Brytyjskie firmy narzekają na brak pracowników, gdyż coraz mniej imigrantów z UE przyjeżdża do Wielkiej Brytanii

Brytyjskie firmy narzekają, że brakuje im pracowników, co jest związane z odczuwalnym spadkiem liczby imigrantów z UE – wynika z najnowszego raportu.

Zgodnie z najnowszymi danymi liczba obywateli państw unii, którzy przeprowadzają się do Wielkiej Brytanii, spadła do najniższego poziomu od 2013 roku. Zmianę tę odczuły brytyjskie firmy, które twierdzą, że cierpią na brak rąk do pracy i mają kłopot z obsadzeniem wolnych etatów.

- Advertisement -

 

Brytyjczycy bardziej obawiają się o pracę niż Polacy w wyniku przyspieszonej automatyzacji

Według Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD) liczba aplikacji o pracę spadła w Wielkiej Brytanii od ubiegłego lata zarówno w zawodach wymagających kwalifikacji i jak i tych, które nie mają wysokich wymagań.

Niedobór pracowników sprawił, że wiele firm musiało podnieść wysokość płac. Gerwyn Davies z CIPD powiedział: „Najnowsze dane pokazują, że nastąpił znaczny spadek liczby obywateli państw UE, którzy przyjechali do Wielkiej Brytanii do pracy w ostatnim roku”.

 

 

Rzecznik brytyjskiego rządu powiedział: „Obywatele krajów UE mają ogromny wkład w naszą gospodarkę i bardzo jasno komunikowaliśmy od samego początku, że chcemy, aby oni i ich rodziny mogli tu zostać. Po tym, jak opuścimy unię, Wielka Brytania będzie nadal otwartym krajem, jakim zawsze była. Kładziemy nacisk na system imigracyjny, który da nam większą kontrolę nad tym, kto przyjeżdża na Wyspy, jednak będzie z otwartymi ramionami witał najzdolniejszych i tych, którzy chcą ciężko pracować”.

Polscy piloci solidaryzują się z pracownikami Ryanaira w ich strajku

Teksty tygodnia

Polacy wyrzuceni z mieszkania, bo lokal ma trafić na cele socjalne

Regularnie płacili czynsz, ale zostali eksmitowani bez podania przyczyny. Młodzi Polacy mieszkający w południowym Londynie tracą dach nad głową, bo ich mieszkanie ma zostać przekształcone w lokal socjalny. To efekt luki prawnej.

Toksyczne powietrze w Wielkiej Brytanii truje i kosztuje

Wielka Brytanie zmaga się nie tylko z dziurą budżetową, rzekami przypominającymi ścieki, ale także ze złą jakością powietrza. To zdaniem lekarzy truje mieszkańców UK każdego dnia.

Leki na Alzheimera nie będą refundowane. Korzyści są „zbyt małe, aby uzasadnić koszty”

Brytyjska służba zdrowia odrzuciła dwa leki stosowane w leczeniu Alzheimera. NHS uznało, że „korzyści są zbyt małe, by uzasadnić ich wysoką cenę”. The National Institute for Health and Care Excellence podtrzymał swoją wcześniejszą decyzję w sprawie leków donanemab i lecanemab.

Rzeki w Wielkiej Brytanii są masowo skażone chemikaliami

Zespół naukowców z York University opublikował niepokojące wyniki badań, które pokazują skalę skażenia rzek w Zjednoczonym Królestwie przez tzw. wieczne chemikalia. Analiza próbek pobranych z ponad 30 rzek z terenu Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej wykazała obecność kwasu trifluorooctowego w niemal wszystkich badanych miejscach.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie